7. A poliszok világa

7. A poliszok világa

7. A poliszok világa

  • Mit tanultunk irodalomórán a görög eposzokról?
  • Melyik háborúnak állít emléket Homérosz eposza, az Iliász?
  • Gyűjtsön össze az osztály minél több olyan történelmi könyvet és filmet, amelyek a görög történelem legkorábbi szakaszáról szólnak!
A térkép bemutatja a görög törzsek, a dórok, a iónok, az aionok és az aghájok szállásterületét az ókori Hellász földjén.
Az ókori Hellász és térsége Különítsük el az ókori Hellász főbb részeit! Milyen természetföldrajzi, illetve éghajlati viszonyok jellemzik a görög térséget?

A bronzkorMiért volt meghatározó a távolsági kereskedelem a korai görögség számára?

A Balkán-félsziget déli részén és szigetein fekvő ókori Hellász korai történelme a krétai és mükénéi bronzkori civilizációval kezdődött. A korszak arról a fémötvözetről kapta a nevét, amelyből a legfontosabb eszközöket és fegyvereket készítették. A bronz rézből és ónból áll, természetes állapotban nem fordul elő. Ha a rézhez az olvasztás során ónt kevernek, az ötvözet sokkal keményebb és tartósabb lesz. Hellász területén azonban sem réz-, sem pedig ónbányák nem voltak az ókorban. A legközelebbi (akkor ismert) rézlelőhelyeket Ciprus szigetén találták meg, az ónt pedig még messzebbről, a Brit-szigetekről és a mai Afganisztán területéről szerezték be. A bronzkor legfontosabb jellegzetessége ezért nem a bronzművesség, hanem a távolsági kereskedelem kibontakozása volt. (Nagy távolságból, hajóval szállították a fémeket, ismerünk olyan bronzkori hajóroncsot, amelyen 6 tonna rezet szállítottak!)

A térkép az ókori Hellász összetett kereskedelmi tevékenységét mutatja be a törzsterületről kiindulva a görög gyarmatokkal, valamint föníciai törzsterületekkel és gyarmatokkal. A Földközi-tengeren és a Fekete-tengeren kialakított hajózási útvonalakon szállítottak gabonát, bort, kerámiát, olivaolajat, ónt, vasat, ólmot és rezet.
Az ókori görög világ Mely területekre költöztek a görögök a gyarmatosítás során? Készítsünk listát azokról a mai országokról, ahol voltak görög gyarmatvárosok! Csoportosítsuk a listában az országokat földrészek szerint (Európa, Afrika, Ázsia)! Milyen árukat szállítottak hajón Hellászba, és mit adtak cserébe a görögök?

A krétai kultúraMiért kedvező Kréta fekvése a kereskedelem szempontjából?

Kréta szigetén hatalmas palotaközpontokat építettek (például Knósszosz). A palota szervezte meg a termelést és a távolsági kereskedelmet, illetve működtette a raktári újraelosztást. A korszak történelméről és fénykoráról (Kr. e. 20–15. század) főleg régészeti leletanyagok tanúskodnak. A krétai civilizációnak a görög hódítás vetett véget, amit az tett lehetővé, hogy a szigettől északra lévő thérai vulkán kitörése Krétán is óriási pusztításokat okozott, meggyengítve a paloták hatalmát.

A knósszoszi palota rekonstrukciós rajza. A knósszoszi palotakomplexum közel 20 000 négyzetméteres négyszögletű területet foglalt el. Mivel az újjáépítések és bővítések során egyszer sem rombolták le a már meglévő részeket, bonyolult, négyszintes épületrendszer alakult ki. A palota egyik jellegzetességei a kerek, fejjel lefelé fordított ciprustörzsekből készült, alul elvékonyított, vörösre festett oszlopok, amelyek tetején kerek oszlopfők támasztották alá a födémszerkezetet.
A knósszoszi palotába vízvezetékkel vezették a vizet. Találtak fürdőmedencéket és kisebb, agyag fürdőkádakat, valamint vízöblítéses vécét. A szennyvizet csatornákkal vezették el. A keskeny, hosszúkás raktárak hatalmas cserép­hordókkal voltak tele, amelyekben az olajat, a bort és a gabonát tartották. A raktárakból ezrével kerültek elő az agyag leltártáblák. A nagyobb termeket falfestményekkel díszítették. A képekről megismerhetjük a korabeli viseletet. Az épületet egy hatalmas, kikövezett belső udvar köré építették Keressük meg az interneten a palota régészek által rekonstruált alaprajzát! Miért díszítették bikaszarvak a palota tetejét? Milyen más történelmi korszakokban volt még vízöblítéses vécé?

Infó ikon

Minósz, Kréta királya a mítosz szerint elfoglalta Athént. Minósznak született egy bikafejű fia, Minótaurosz (a görög taurosz szó jelentése: ’bika’). Az emberevő szörnyeteget Minósz egy labirintusba (útvesztőbe) zárta, amelynek kijáratát Minótaurosz nem találta meg. Az athéniaknak fiúkat és lányokat kellett küldeniük Minótaurosz táplálására. Thészeusz athéni királyfi önként csatlakozott az áldozatokhoz, és megölte Minótauroszt, felszabadítva Athént. A Knósszoszt kiásó brit régész szerint a labirintus történetét a minósziak után Knósszoszba érkező görögök találták ki, akik el sem tudták képzelni, miért építettek a krétaiak egy ilyen hatalmas, zegzugos palotát, amelyben a hódítók valósággal eltévedtek. A palota falfestményein bikákat áldoztak. Az ismeretlen palotának és freskóinak magyarázatából származhatott a bikafejű szörny és a labirintus mesés története.

Kérdés ikon
  • Nézzünk utána, milyen szerepe volt Thészeusz történetében Ariadné fonalának!
  • Mennyiben hasonlít a krétai raktári újraelosztás az ókori keleti államok gazdálkodására?
  • Miért találták ki a Knósszoszba érkező görögök Minótaurosz és a labirintus történetét? Mit akartak ezzel megmagyarázni?

A mükénéi korMilyen célokat szolgáltak a görög palotaközpontok?

A Kr. e. 2000 körül a Peloponnészoszra bevándorolt görögök hatalmas erődöket építettek palotáik köré. A bronzkori görögök két legfontosabb központja Mükéné és Pülosz volt, de Athénban is erődöt építettek az Akropolisz dombján. A görög bronzkor a peloponnészoszi Mükénéről kapta a nevét. A mükénéi görögök Krétáról átvették a raktári újraelosztásos gazdasági rendszert, majd a görög hódítók elfoglalták a szigetet. A görögök berendezkedtek Knósszoszban, és kereskedelmi kapcsolataik kiterjedtek Itáliáig és Szicíliáig. A korszak végén zajlott a trójai háború (Kr. e. 12. század), amelyben a mükénéi palotaközpontok egyesített hadereje elfoglalta a kis-ázsiai térség rivális kereskedő­városát.

a mükénéi vár kapuja, az oroszlános kapu
A mükénéi paloták köré épült erődítmények hatalmas kőtömbjeit, a küklopszköveket kötőanyag nélkül helyezték egymásra. A képen a mükénéi vár kapuja látható, amelyet oroszlános kapunak is neveznek, bár valószínűbb, hogy oroszlántestű griffeket ábrázol A kapu szemöldökköve tizenkét tonnás. Hasonlítsuk össze a súlyát egy teherautóéval!
Egy falfestmény a knósszoszi palota híres képei közül: a ”Bikaugratás jelenet”. A kép egy rituális sporttevékenységet ábrázol: egy ifjú, miután szarvánál fogva megállította a rohanó bikát, akrobatikus gyakorlatokat mutat be az állat hátán, és leugrani készül. A bika mögött álló felemelt kezű, fiatal lány készen áll arra, hogy elkapja őt.
Bikaugratás (knósszoszi falfestmény)

A bronzkor Kr. e. 1200 körül ért véget Hellászban. A rendkívül magas civilizációt kiépítő korszak azért tűnt le, mert a tengeri népek vándorlása megszakította a távolsági kereskedelmi kapcsolatokat. A réz- és ónutánpótlás csökkenése lehetetlenné tette a bronzelőállítást, és feleslegessé vált az egész raktári újraelosztásos rendszer. A falvakban élők egymás között is el tudták cserélni helyben az előállított termékeiket, nem volt szükség a palota újraelosztására. A külkereskedelem évszázadokra megszűnt, a paloták elpusztultak, és a görögök még az írást is elfelejtették.

A mükénéi civilizáció pusztulásának okait bemutató ábra. A kiemelt okok: a palotaközpontok belháborúja, a tengeri népek vándorlása és a távolsági kereskedelem összeomlása. Az összeomlás következményei: a vaseszközök elterjedése, az önálló közösségek létrejötte és a felesleg értékesítése.
A palotaközpontok hanyatlásának következményei Mi okozta a mükénéi civilizáció hanyatlását? Milyen politikai és gazdasági következményekkel járt a folyamat?
Hellász történetének korszakai
Kr. e. 1200 előtt bronzkor, minószi és mükénéi kor
Kr. e. 1200 k. – 6. század vaskor, poliszok kialakulása, gyarmatosítás
Kr. e. 5–4. sz. klasszikus kor, a poliszok virágkora
Kr. e. 323–30 hellenisztikus kor
Kr. e. 30-tól római kor
A krétai és a mükénéi civilizáció

Rá@dás

A korai görög írásrendszerek

Hosszúkás agyagtábla fényképe. A táblán a görög szótagírás jelei és egyszerű állatábrázolások láthatóak.
Görög szótagírásos agyagtábla birkák, kecskék és malacok nyilvántartásával A bronzkori számrendszer egyszerű. O = 100; – = 10; I = 1. A kos jele mellett 60, az anyajuh mellett 270 olvasható. Keressük meg, melyik a kos, és melyik az anyajuh jele! Mi a különbség köztük?

A poliszok kialakulásaMit tekinthetünk városállamnak?

A poliszok méretét bemutató kördiagram. A poliszok nagyrésze, több mint harmada 1-50 négyzetkilométeres volt, negyedük 51-1000 négyzetkilométer közötti volt stb. A kifejezetten nagy méretű poliszok mérete több mint egyezer négyzetkilométer volt, ezek tették ki a 6,6 %-ot.
A poliszok mérete négyzetkilométerben Figyeljük meg a poliszok méretkülönbségeit! A poliszok hány százaléka volt 100 km2-nél kisebb? Miért lehetett Athénnak és Spártának a legnagyobb befolyása?

A mükénéi civilizáció hanyatlását követő évszázadokban különböző görög törzsek népesítették be Hellászt. A görög nyelv több eltérő nyelvjárásra (ión, aiól, dór és attikai) tagozódott. A Kr. e. 6–5. században legalább 700 kisebb-nagyobb városállam, vagyis polisz létezett. Mindegyik polisznak saját politikai vezetése, pénzverése és – a többitől egy-két jelben eltérő – írásrendszere alakult ki.

A polisz egy városmagból és a körülötte elterülő vidékből állt. A városok közepén álló dombot, az akropoliszt (görögül akrosz: ’csúcs’, polisz: ’városállam’) vagy egy erőd, vagy egy szentélykörzet uralta.

A város központját az agora jelentette, amely egyszerre volt piac, politikai és vallási központ fontos szentélyekkel. A görög poliszok mérete, polgárainak száma, gazdasági és politikai súlya is jelentősen eltért egymástól.

Polisz neve Polisz mérete
Spárta 8000 km2
Athén 2350 km2
Korinthosz 600 km2
Délosz 3,6 km2
Kérdés ikon

Hasonlítsuk össze az egyes poliszok méretét Budapest és Bács-Kiskun megye területével! Mennyire működhetett hasonlóan Spárta és Délosz? Spárta területe nagyobb volt, mint Athéné, de Athénnak sokkal több polgára volt. Vajon mi lehetett ennek az oka?

A görögök számára a polisz a polgárok közösségét jelentette. Polgárjoggal férfiak, nők és gyerekek is rendelkezhettek, de politikai jogaik csak a felnőtt férfi polgároknak voltak. Bár a népgyűléseken minden felnőtt férfi polgár szavazhatott, hivatalviselési joga eleinte csak az előkelőknek volt. A poliszok társadalmában jelentős vagyoni különbségek alakultak ki az arisztokraták (előkelők) és a démosz tagjai (egyszerű polgárok) között. A hadseregben a legszegényebbeket leszámítva mindegyikük hoplitaként (nehézfegyverzetű gyalogosként) harcolt.

Egy vörösalakos kerámián látható ábrázolás két polisz által kiállított hoplita harcosok összecsapásáról.
Hoplita fegyverzet ábrázolása egy görög vázán. A poliszok haderejét a nehézfegyverzetű gyalogosok, a hopliták adták. Csak az lehetett hoplita, aki képes volt megvásárolni a sisakból, pajzsból (görögül: hoplon), mellvértből, kardból és dárdából álló nehézfegyverzetet. A hopliták zárt harci alak­zatát falanxnak hívták (egyszerre léptek, mint az igába fogott ökrök, ezért nevezték zeugitésznak, „fogatosnak” azt a társadalmi réteget, amely a hopliták zömét adta).

A poliszok vezetése eltért egymástól. A királyság korán letűnt, és kevés történelmi emléket hagyott maga után. Az arisztokratikus poliszokban a vezető családok között elkeseredett vetélkedés folyt a legfőbb hatalomért. A Kr. e. 6. században több jelentős poliszban is kialakult a zsarnokság rendszere, a türannisz, a poliszok 90%-át azonban elkerülte a zsarnokuralom. A türannosz minden esetben gazdag arisztokrata volt, aki vetélytársait vagy megölette, vagy elűzte városából.

A poliszok kialakulását bemutató ábra. A természetföldrajzi tényezők hatására a falvak szövetségre léptek és poliszokba tömörültek. A poliszok önálló külpolitikával, saját hadsereggel, önálló gazdasággal, saját törvényhozással és naptárrendszerrel rendelkeztek, államformájuk királyság vagy arisztokratikus köztrásaság volt. A polgárság kettévált arisztokratákra és a démosz tagjaira.
A polisz kialakulása Hogyan alakultak ki a poliszok? Mi biztosította a városállamok önállóságát?

A nagy görög gyarmatosításMiért létesítettek gyarmatvárosokat?

A poliszok létrejöttével egy időben súlyos feszültség alakult ki a görög városokban. A lakosság elsősorban földművelésből élt, de a felosztható, megművelhető földek elfogytak. Akiknek nem jutott föld, azok másoknál szolgáltak, vagy kézművesként keresték meg kenyerüket. Amikor már túl sokan voltak föld nélkül, háborúkat indítottak a szomszédos poliszok ellen, hogy földet szerezzenek. Ez azonban nem hozott tartós megoldást, mivel a szomszéd közösségeket is érintette a túlnépesedés.

Az ábra bemutatja, hogy a görög népvándolás befejeződése után kialakultak a poliszok, megkezdődtek az arisztokraták közötti belső harcok és kivándolás indult meg. Újra megkezdődött a távolsági kereskedelem, túlnépesedés jelentkezett és gabonahiány lépett fel. Mindezek miatt a poliszok lakói szervezett gyarmatosító csoportokat küldtek a gyarmatvárosokba, ahol egyenlő esélyekkel, azonos területhez juthattak a kivándorlók.
A görög gyarmatosítás előzményei Milyen okokra vezethető vissza a gyarmatosítás? Vitassuk meg a gyarmatvárosok szerepét!

A görög kereskedők a Kr. e. 8. században már bejárták a Földközi- és a Fekete-tenger medencéjét, és találtak olyan területeket, ahol vagy nem lakott senki, vagy az őslakók nem tanúsítottak komolyabb ellenállást. E területekre szervezett gyarmatosító csoportokat küldtek. A gyarmatvárosokban minden telepes ugyanakkora ház­helyet és ugyanakkora birtokot kapott. Sorshúzással döntötték el, melyik parcella kié lesz. Az agorát és a polisz szentélyét közösen építették fel. Az új város védelmében minden polgár részt vett. A polgárok maguk vásárolták meg nehézfegyverzetüket abból a jövedelemből, amelyet a földműveléssel megszereztek. A gyarmatosításban több mint ötven polisz vett részt, és száznál is több gyarmatvárost alapítottak Hispániától Egyiptomig, Dél-Franciaországtól Grúzia partjáig. A gyarmatosítást a polisz közössége szervezte, és ha nagy volt a belső feszültség, a kijelölt telepeseknek kötelező volt kivándorolniuk. A gyarmatvárosok egyenlő birtoknagysága az anyaváros démoszát is elgondolkodtatta, és ez hozzájárult a poliszok belső átalakulásához, demokratizálódásához.

A gyarmatvárosok export és import tevékenységének okait és következményeit bemutató ábra: az anyavárosokban a démosz szerepe jelentősebb lett, végbement a hoplita reform. Az anyavárosok és a gyarmatvárosok iparcikkel, késztermékkel, gabonával, nyersanyaggal és rabszolgával kereskedtek. A gyarmatvárosokban élő szőlő- és olajtermelő arisztokrácia megerősödött, a gabonatermelők tönkrementek, és a barbár világgal is megkezdték a cserekereskedelemet.
A gyarmatosítás társadalmi és politikai következményei Összegezzük az anyaváros és a gyarmatváros gazdasági kapcsolatrendszerét! Miért hatott kedvezően a gyarmatosítás a társadalom egyes rétegeire?
Infó ikon

Így határozott a népgyűlés [ekklészia]: Battosznak és a théraiaknak meg kell alapítaniuk Kürénét. Küldjék Libüába [Afrikába] Battoszt mint alapítót és királyt, és társaiként hajózzanak vele a théraiak. Azonos és egyenlő feltételek mellett hajózzanak valamennyi háztartásból. Ha a gyarmatosok szilárdan tartják kezükben gyarmatukat, a később Libüába hajózó rokonaik részesüljenek a polgárjogból és a hivatalviselés jogából, és sorsoljanak ki számukra a gazdátlan földterületből. Ha azonban valaki, akit a polisz kiküldött, nem akar elhajózni, bűnhődjék halállal, és sajátítsák ki a birtokát. Aki befogadja, vagy elrejti őt, akár apa a fiát, akár testvér a testvérét, sújtsa őt is ugyanaz a büntetés, mint azt, aki nem akart elhajózni. (Küréné, Kr. e. 600 körül)

Kérdés ikon
  • Hogyan kezdtek hozzá egy gyarmatváros megalapításához?
  • Théra szigetén Kr. e. 600 körül hosszú szárazság volt. Milyen megoldást talált a thérai polisz a súlyos vízhiányra?
  • Mi történt azzal, aki nem hajtotta végre a polisz törvényét?
  • Dolgozzuk föl törimoziban a gyarmatvárost szervezők és az otthon maradni akarók érveit!

Kitekintő

A régészet születése

A fényképen három aranyedény látható a Priamosz kincsének nevezett leletegyüttesből.
Három aranyedény az úgynevezett Priamosz-kincsből Homérosz szerint Priamosz volt Trója királya. Létező személy lehetett-e Priamosz? Ha nem, helyes-e a kincs elnevezése?

Az első tudományos ásatások a 19. század végén indultak. A régészeti rétegek alapján meghatározták a leletek és a falak korát, és már nemcsak a műkincseket, hanem az összes leletet is leltározták. Ami mélyebb rétegből kerül elő, az régebbi, mint ami felette hever. A legnagyobb szenzációt a saját költségén ásató milliomos, Heinrich Schliemann (ejtsd: hejnrih slíman) trójai feltárása jelentette. Schliemann 1870-ben kezdődő ásatása során (mások eredményeire támaszkodva) azonosította Tróját, amelyet kora tudománya csak a mítoszokban található, mesebeli városnak hitt. Gazdag aranykincseket is talált (az úgynevezett Priamosz-kincs), amelyek hírét igazi, modern médiaszemélyiséghez méltón, szenzációként világgá is kürtölte. Schliemann megállapította, hogy Trója kilenc rétegből áll, igaz, a trójai háború rétegét hibásan azonosította. Amikor rájött, hogy saját tudása nem elegendő az igazi tudományos feldolgozáshoz, saját pénzén megfelelő szakembereket szerződtetett. A világszenzációból jól szervezett, tudományos ásatás lett. Trójában az utóbbi években is ásnak német régészek, akik a legújabb természettudományos módszereket alkalmazzák.

Infó ikon

Apám gyakran mesélt nekem őszinte elragadtatással Homérosz hőseinek tetteiről, a trójai háborúról, és jómagam mindenkor lelkesedtem Trójáért. Szomorú szívvel értesültem arról apámtól, hogy Tróját annyira lerombolták annak idején, hogy nyomtalanul eltűnt a föld színéről. Amikor aztán 1829 karácsonyán megajándékozott Ludwig Jerrer Világtörténelem gyermekek számára című művével, s a könyvben felfedeztem egy képet a lángokban álló Trójáról, s megláttam a város hatalmas falait, a szkaiai kaput és a menekülő Aineiaszt, aki apját, Ankhiszészt hátán viszi, s kézen vezeti a kis Aszkanioszt, boldogan felkiáltottam:
– Látod, apám, tévedtél! Jerrer bizonyára látta Tróját, máskülönben hogyan közölhetné ezt a képet.
– Édes fiam – válaszolta apám –, ez a kép csupán merő kitalálás.
De kérdésemre, vajon a régi Trójának valóban ilyen erősek voltak-e a falai, igennel felelt.
– Édesapám – válaszoltam neki –, ha egykor valóban álltak ezek az erős falak, úgy nem pusztulhattak el nyomtalanul, hanem bizonyára ott rejtőznek valahol az évszázados por és törmelékréteg alatt.
Ő az ellenkezőjét állította, de engem nem tudott meggyőzni, s végül megállapodtunk abban, hogy majd feltárom Tróját.
(Részlet Heinrich Schliemann Életem, kalandjaim című írásából)

Kérdés ikon
  • Kinek a véleménye tükrözte a tudomány akkori álláspontját: a kis Schliemanné vagy az apjáé? Ma melyikük nézetét tartjuk helyesnek? Mire következtethetünk ebből?
  • Ki volt Aineiasz (latinosan Aeneas), Ankhiszész és Aszkaniosz?
  • Kik gyújtották föl Tróját?
  • Kinek az eposza szól a trójai háborúról?
  • Nézzünk utána, ki írt eposzt Aeneasról, és miről szól a mű!

Összegzés

Történelmi forrás

  • Melyek a korai görög történelem legfontosabb emlékei?
  • Hogyan segítették elő a régészeti feltárások a korszak megismerését?

Okok és következmények

  • Miért volt a távolsági kereskedelemnek meghatározó szerepe a bronzkori kultúráknál?
  • Milyen folyamatok vezettek a poliszok világának megszületéséhez?

Változás és folytonosság

  • Milyen gazdasági, társadalmi és politikai változásokat indított el a gyarmatosítás?

Fogalomtár

arisztokrácia
Hellászban a néppel szemben álló, származására büszke nemesség, illetve az általa vezetett államforma.
démosz
Hellászban Periklész korában az egész nép, a Kr. e. 4. századtól a szegényebb polgárok, szembeállítva az arisztokráciával.

Menü

7. A poliszok világa