37. A magyar nép…

37. A magyar nép őstörténete

37. A magyar nép őstörténete

  • Hogyan beszélték el a rómaiak népük és városuk eredetét?
  • Mennyiben tekinthetők ezek az elbeszélések történetinek, és mennyiben mondainak?
  • Milyen mondákat ismerünk a magyar nép származásáról, vándorlásairól?
  • Milyen elméletekkel találkoztunk már a magyarok származásáról, nyelvrokonairól?
A térkép a magyarok vándorlását mutatja, az Urál melletti Magna Hungaria felől észak-nyugati, majd nyugati irányba, Levédián és az Etelközön keresztül. A Volga folyó melletti területeken a magyar népcsoport találkozott a besenyőkkel és a török népcsoportokkal, akik az arab támadások miatt indultak útnak.
A magyar nép kialakulása és vándorlása Rekonstruáljuk a térképen a magyarok vándorlását! Milyen természetföldrajzi adottságokkal rendelkezett a terület? Mely folyóknál telepedtek le vándorlásaik során a magyarok? A magyar őshagyományban fontos szerepet játszó Meótisz azonos az Azovi-tengerrel. Keressük meg a térképen! Hol fekszik Levédia, és ma melyik ország része? Mely folyók közt található Etelköz?

Az őstörténelem forrásaiMilyen forrásokból ismerhetjük meg népünk eredetét?

Sárgás színű pergamenlap, amelyen a bal felső sarokban iniciáléként egy P betű, és vágott tollal, gót betűkkel írt szöveg látható.
Anonymus Gesta Hungarorumának első lapja Hogy nevezik a kódexekben a díszítéssel ellátott első betűt? Honnan tudjuk, hogy Anonymus neve P-vel kezdődött?

Mondák és krónikák • Minden nép őstörténete – például a rómaiaké is, mint ahogy korábbi tanulmányainkban láttuk – mondákban fogalmazódik meg, amelyek isteneket és emberfeletti erejű hősöket, régi híres népeket neveznek meg őseikként. A rómaiak a trójaiakat tekintették ősüknek, a magyar mondák és krónikaírók a bibliai népeket (Magóg király), a szkítákat, a hunokat és az alánokat nevezték meg népünk őseiként. A bizánci és nyugati történetírók is hol hunoknak, hol törököknek, hol avaroknak, hol pedig szkítáknak nevezték őseinket, mivel az egykori Szkítia felől érkeztek, és lovas íjászokként emlékeztették őket ezekre a népekre. Mindezek az elnevezések valójában semmit sem árulnak el a magyarok eredetéről.

A bizánci krónikák töröknek nevezték a magyarokat, mivel akkoriban török népek szövetségében éltek. A legkorábbi magyar szerző, Anonymus szittya, vagyis szkíta eredetűnek tartja a magyarokat, akiknek a származását a bibliai Magógra vezeti vissza. Szerinte Attila hunjai is Magógtól származtak, és Árpád az ősapjának nevezte Attilát.

A 13. század végén Kézai Simonnál jelenik meg az az elképzelés, miszerint a magyarok valójában hunok. A későbbiekben ez az eredetelmélet lett a legnépszerűbb, mivel egyrészt a rómaiakat is rettegéssel eltöltő „Isten ostorától” származni dicső múltat jelent, másrészt így Magyarország területét 895-ben nem elfoglalták, hanem visszafoglalták őseink.

Infó ikon

Mesternek mondott P, a néhai jó emlékű, dicsőséges Bélának, Magyarország királyának jegyzője, N-nek, az ő legkedvesebb barátjának, a tisztelendő és az írástudás művészetében avatott férfiúnak üdvözletét meg kérése teljesedését jelenti. […] kérted tőlem, […] írjam meg neked Magyarország királyainak és nemeseinek származását is: hogy a hét fejedelmi személy, aki a hét magyar nevet viseli, miképpen jött ki szittya földről, vagy milyen az a szittya föld […]. Ha az oly igen nemes magyar nemzet az ő származásának kezdetét és az ő egyes hősi cselekedeteit a parasztok hamis meséiből vagy a regösök csacsogó énekéből mintegy álomban hallaná, nagyon is nem szép és elég illetlen dolog volna. Ezért most már inkább az iratok biztos előadásából meg a történeti művek világos értelmezéséből nemeshez méltó módon fogja fel a dolgok igazságát. […]
Szkítia ugyanis, amelyet Dentümogyernek hívnak, hatalmas föld tőlünk keletre, s határai északtól egészen a Fekete-tengerig terjednek. Legszélén egy Don nevű folyó található, kiterjedt mocsarakkal […]. Keletről pedig Szkítia szomszédságában éltek Góg és Magóg [bibliai személyek] népei, akiket Nagy Sándor zárt be oda. Szkítia földjének szélte és hossza messzire terjed, az ott lakókat közönségesen dentűmogyernek hívják mind a mai napig, és soha egyetlen imperátor sem kerítette hatalmába őket. Szkítia népei igen régiek, s mint említettük, keleten uralkodtak.
Szkítiának első királya Magóg [bibliai személy, Noé unokája] volt, a Jáfet fia, és az a nemzet Magóg királytól nyerte a magyar nevet. Ennek a királynak az ivadékából sarjadt az igen nevezetes és roppant hatalmú Attila király. Ő az Úr megtestesülésének négyszázötvenegyedik esztendejében a szittya földről kiszállva hatalmas sereggel Pannónia földjére jött, és a rómaiakat elkergetve az országot birtokába vette. […] (Anonymus: A magyarok cselekedeteiről; 1200 körül)

Kérdés ikon
  • Miért írta meg P. mester a krónikát? Milyen forrásokat használt?
  • Létezett-e már Anonymus előtt magyar történelmi munka?
  • Melyik bibliai hősre vezeti vissza a szerző Attila származását?
  • Mi a véleménye az eredetre vonatkozó néphagyományról?
  • Mit tudott Anonymus a magyar őshazáról? Mennyire lehettek pontosak a szerző földrajzi értesülései?
Az uráli nyelvcsalád ágrajza. Az uráli nyelvek két nagy csoportra választhatóak szét: finnugor és szamojéd ágra, ez a két ág további nyelvekre bomlik. A magyar nyelv a finnugor ágon fejlődött ki, az ugor és az előmagyar nyelvekből.
Az uráli nyelvcsalád

Nyelvészet • A finnugor nyelvrokonság kérdése a 18. század végén fogalmazódott meg. A nyelvtudomány napjainkra 704 finnugor vagy ugor eredetű magyar szót mutatott ki a magyar nyelvben, amelyek az alapszókincs részei (az első hat szám, a húsz, a száz, a testrészek, a táplálkozás, az elemi életjelenségek, a cselekvések, az érzékelések szavai). Ez nem tűnik soknak, de használatuk gyakorisága igen jelentős, az irodalmi szövegek szókincsének 80%-a finnugor eredetű. Finnugor eredetű szavainkból arra kell következtetnünk, hogy az akkor még együtt élő finnugor népesség halászó-vadászó-gyűjtögető életmódot folytatott. Ez a középső kőkor (mezolitikum), kisebb mértékben pedig a neolitikum társadalmi szintjének felel meg (például fazék, vaj, köles).

Néhány finnugor eredetű szavunk
rokonság

apa, meny, fiú

környezet

víz, fa, fenyő, szil(fa)

lakás, ruházkodás

ház, ágy, fon, köt, varr

eszközök, munka

fúró, bőr, kő, vas, arany

vadászat

ideg (= íjhúr), nyíl, lő, nyúl

táplálkozás

fazék, fő, főz, vaj, háj

halászat

háló, folyó, hal

testrészek

fő, szív, száj, kéz

gyűjtögető életmód

méz, bogyó, mony (= tojás)

időbeli tájékozódás

év, tél, tavasz

A török rokonság hívei is támaszkodnak a nyelvészet eredményeire, és a mintegy 250 török eredetű szavunkra hivatkoznak. Török szókincsünk történelmileg a finnugor kornál fejlettebb, földművelést és fémművességet ismerő korszak emléke, vagyis nem a nyelvrokonság, hanem az akkortájt velünk élő török népektől való átvétel bizonyítéka.

Néhány török eredetű szavunk
földművelés árpa, búza, boglya, dara, eke, sarló, szérű, tarló, őröl
szőlő- és kertkultúra alma, bor, dió, gyümölcs, körte, szőlő
állattenyésztés bika, borjú, disznó, karám, kecske, ökör, tinó, tyúk, író, köpű, sajt, túró
kézművesség bölcső, gyertya, kancsó, karó, kapu, korsó, gyűszű, ács, szűcs, szatócs
vallás tor, gyász, gyón, boszorkány
Az ábra a magyar eredettel kapcsolatos tudományos vitát mutatja be. Nyelvészeti szempontból a finnugor nyelvrokonság van alátámasztva. Régészeti szempontból sokáig bizonyíthatónak tűnt a török kapcsolat, de ez a kérdés mára lezárult, és itt nem nyelvrokonságról van szó, hanem nyelvi átvétel történt. Szintén régészeti szempontból vetődött fel a sumer és az etruszk kapcsolat, de ezekre nincsen tudományos bizonyíték. A vita tudományos, politikai és érzelmi téren is zajlik.
Eltérő álláspontok a magyar eredettel kapcsolatban Milyen ellentétes elméletek léteznek az őstörténelmünk feltárásában? Mire vezethető vissza a bizonytalanság? Miért születhetnek áltudományos elméletek?

Régészet • A honfoglalás korából sok temetőt ismerünk, amelyek sírjai kisebbrészt gazdag sírmellékleteket (például tarsolylemezt, lócsontokat), nagyobbrészt szerény sírmellékleteket tartalmaznak, vagy semmiféle tárgyi emléket sem találunk bennük. A honfoglalás előttről, a Kárpát-medencén kívülről jó néhány bizonyíthatóan magyar sírt tártak fel, elsősorban Oroszország, kisebb mennyiségben Ukrajna és Románia területén. A sírokból ismerjük a magyar kézművesség és viselet jellegzetes emlékeit (övveret, csüngő, hajfonatdísz, ékszerek).

A feltárt sírban egy majdnem teljes emberi csontváz található. A sír alsó részén, a halott lábainál egy lókoponya, a ló lábszárcsontjai és egy fémből készült kengyel látható.
Honfoglalás kori sír Milyen állat feje hever a halott lábánál? Milyen, a lovagláshoz fontos tárgyat látunk az állatkoponya mellett? Mire használták?

Embertan • A legutóbbi évtizedben a genetika segítségével számos információhoz jutottunk (a kizárólag az anyai ágon öröklődő, úgynevezett mitokondriális DNS vizsgálatával). Eszerint a honfoglalás kori csontanyag azt mutatta, hogy annak mindössze 16,2%-a képvisel ázsiai vonalat, míg a maradék 83,8% egyértelműen kelet-európai. A Kárpát-medencétől a Volgáig egy főbb vonásaiban genetikailag homogén népesség lakott nagyjából a Kr. e. 5. század óta, és a honfoglalók is ebből a térségből érkeztek, így nem csoda, hogy embertanilag ehhez a népességhez álltak közel. Emiatt a magyarság gyakran hangsúlyozott ázsiai eredetének elmélete embertanilag nem támasztható alá.

A legutóbbi évtizedekben megszaporodtak a magyarság eredetét másutt kereső elméletek. A sumerek vagy az etruszkok őseinkként való feltüntetésében jelentős szerepet játszott a sumer és az etruszk írásrendszer. A sumer írás azonban egy agyagtáblába nyomott jelekből álló ékírás, az etruszk pedig egy föníciai és görög eredetű betűírás. A magyar rovásírás végső soron szintén a föníciai mintára vezethető vissza, de mi a török népektől vettük át. Az írásrendszerek éppúgy nem támasztják alá a magyarság sumer vagy etruszk eredetét, mint a nyelvészet eredményei.

Rá@dás

Julianus barát útja

A bronzszobor a domonkos-rendi szerzetest és rendtársát ábrázolja, az őshaza keresésekor, a vándorlás közben. Gerhardusz már elfáradt, és a földre rogyott, de Julianusz segít neki, és a távolba mutatva az út folytatására biztatja.
Julianus barát Olvassuk el a digitális tananyagban Julianus történetét! Kik pusztították el a keleten maradt magyarokat?

A magyarok eredete és vándorlásaiMilyen szakaszai voltak vándorlásunknak?

Őstörténetünk forrásaiból látszólag ellentmondó kép rajzolódik ki: hogyan lehet egy finnugor nyelvet beszélő nép embertanilag a kelet-európaiak közé tartozó, és saját hagyományai szerint török vagy hun származású? Az ellentmondás azonban látszólagos. Az antropológiai sajátosságok és a nyelvek semmilyen kapcsolatban sem állnak egymással. Őseink valóban egy finnugor nyelvet örökítettek ránk, de vándorlásaik során azokkal a népekkel házasodtak össze, akikkel együtt éltek. Mind Levédia, mind pedig Etelköz a Volga és a Kárpát-medence között fekszik, így vándorlásunk meghatározó részében kelet-európai népek között időztünk.

A török származás feltételezése a török népekkel való szoros kapcsolat emléke, amikor anyagi kultúránk (viselet, használati tárgyak, díszítőmotívumok) a török népekéhez vált hasonlóvá. Így a magyarság egy külső szemlélő számára valóban török népnek tűnhetett. Együttélésünk következménye, hogy Árpád nevén kívül a hét közül öt törzsünk neve is török eredetű.

Infó ikon

A türkök népe régen Kazáriához közel szerzett magának lakóhelyet, azon a helyen, melyet első vajdájuk nevéről Levédiának neveznek, amely vajdát tulajdonnevén Levedinek, méltóságánál fogva pedig, miként az utána való többit is, vajdának hívták. […] A türkök hét törzsből állottak, de sem saját, sem idegen fejedelem felettük soha nem volt, hanem valamiféle vajdák voltak közöttük, akik közül az első vajda volt az előbb említett Levedi. Együtt laktak a kazárokkal három esztendeig, s minden háborújukban együtt harcoltak a kazárokkal. (Részletek Bíborbanszületett Konstantin bizánci császár A birodalom kormányzásáról című művéből; 10. század)

Kérdés ikon
  • Miért biztos, hogy a türköknek nevezett nép magyar?
  • Vitassuk meg, milyen okok miatt nevezi a forrás a magyarokat a türkök népének!
  • Hány törzse volt a magyaroknak?

A hun származás feltételezése valószínűleg a nyugati krónikák megismerése után kerülhetett be a magyar hagyományba. A hunok nyelvét nem ismerjük, mindössze három hun szó maradt ránk, és ezek közül kettő feltehetőleg szláv eredetű (például sztrava: halotti tor). Van olyan tudós, aki névanyaguk alapján török, más pedig iráni nyelvűnek tekinti a hunokat. A magyarok külső, vagyis más népek által használt neve (hungarus) a benne szereplő g miatt nem köthető a hunokhoz, hanem feltehetőleg az onogur népnév származéka.

A magyar nyelv valamikor a Kr. e. 8. században vált el az obi-ugorokétól, és ekkor tértek át őseink a nagyállattartó nomád életmódra. Ezt követően az Irtis folyó vidékén telepedtek le. A 6. század közepén az ősmagyarság nyugat-szibériai szálláshelyéről a Volga és az Urál közti területre költözött, de egy részük északra vándorolt Magna Hungaria, a mai Baskíria területére, ahol a tatárjárás előtt Julianus barát még találkozott velük. Ez idő tájt került be a magyar nyelvbe a legtöbb török jövevényszó, amelyek a földművelés és az állattenyésztés egyre fontosabb szerepére utalnak. A magyarok a vándorlás során legelőváltó állattenyésztést folytattak. Nyáron a hegyek friss füvét legeltették, télen a síkságon lévő szállásokra vonultak, ahol kevésbé fagyott. A félnomád életmódhoz hozzátartozott a gyorsan fejlődő és learatható növények, mint például a köles vetése, aratása.

Kronológia Korszakok Általános jellemzők
Kr. e. 4. évezred uráli korszak (az Urál hegységtől keletre) mezolit időszak, halászó-vadászó-gyűjtögető életmód
Kr. e. 3. évezred finnugor korszak neolit időszak, a finn-permi népek kiválása (Kr. e. 2500 k.)
Kr. e. 2. évezred ugor nyelvközösség a neolitikum időszaka, a fémmegmunkálás kezdetei
Kr. e. 8. század a magyarság kialakulása elszakadás az obi-ugoroktól (vogul, osztják), nomád életmód

A magyarság csatlakozott a Kazár Birodalomhoz, a török nyelvű kazárok laza államalakulatához, és a 7. század végén települtek át a Don és a Dnyeper közti Levédiába. Itt alakult ki a hét magyar törzs, amely szövetségre lépett egymással. A törzsszövetség élén – a kazár államberendezkedéshez hasonlóan – két fejedelem állt. A kettős fejedelemségben az arab és a perzsa források szerint a kende a szakrális vezető volt, míg a hadsereg élén a gyula állt. A vándorlás utolsó állomása a 9. század kezdetén elfoglalt Etelköz volt a Dnyeper és a Dnyeszter között, ahol kazár törzsek (kabarok) is csatlakoztak a törzsszövetséghez. Anonymus szerint itt kötötték meg a vérszerződést, amelyben elismerték Álmos vezér és a Megyer törzs vezető szerepét.

Infó ikon

Oroszország és Ukrajna déli területein harcosok sírjaiból olyan tárgyak (lószerszámok, viseletdíszek) kerültek elő, amelyeket a honfoglaló magyarok is használtak. A leletek alapján egy új elmélet feltételezi, hogy a magyarok csak a 830-as években indultak el a Középső-Urál vidékéről, egy lépésben érkeztek az Etelközbe, és innen jöttek a Kárpát-medencébe 895-ben. Vagyis Levédiát, ahol nem találtak magyar emlékeket, nem is érintették.

Kérdés ikon
  • Foglaljuk össze, mit állít az új elmélet!
  • Milyen forrásokra támaszkodik?
  • Egy régész számára az is forrás, ha egy területen nem találnak magyarokhoz köthető emlékeket. Mire következtethetünk ebből?
A fényképen egy honfoglalás kori jurta rekonstrukciója látható. A kerek sátrat fehér nemeztakarók fedik, amelyeket színes minták díszítenek. A borítást a sátor tetején keresztben futó szalagok rögzítik.
A vándorló magyarok szétszedhető és könnyen összerakható nemezjurtákban laktak, amikor hosszabb-rövidebb időre letáboroztak Ma mely népek használnak még jurtát? Honnan eredhet a „szedi a sátorfáját” kifejezés?
A magyar nép őstörténete ‒ kvíz

Kitekintő

Egy csillagászati expedíció következménye

Sajnovics János könyvének címlapja, melyen ez a latin cím olvasható: DEMONSTRATIO. IDIOMA HUNGARORUM ET LAPPONUM IDEM ESSE.
Sajnovics János könyve a magyar–lapp nyelvrokonságról Sajnovics János könyvének címe: Bizonyítás. A magyar és a lapp nyelv azonos. Igaza van-e Sajnovicsnak, hogy a magyar és a lapp nyelv azonos, vagy inkább úgy kellene fogalmazni, hogy rokonságban állnak egymással? Válaszunkat indokoljuk!

1769-ben egy csillagászati expedíció utazott Bécsből a Norvégia legészakibb pontján fekvő Vardø (ejtsd: vardö) szigetére. Az expedíció tagja volt a magyar Sajnovics János, aki a csillagászat mellett nyelvészettel is foglalkozott. Sajnovicsnak feltűnt, hogy a lapp és a magyar szavak között sok a hasonlóság. Azt, hogy ad, a lapp úgy mondja: adde. Az éj úgy hangzik: ije. A szavak hangsúlyozása is jobban hasonlít egymásra, mint bármelyik másik nyelvre. A két nyelv nyelvtanában szintén számos hasonlóságot talált, például a számok után nem többes, hanem egyes számot használnak („öt hal” és nem „öt halak”, mint az indoeurópai nyelvekben).

Hazatérve írt egy latin nyelvű könyvet a lapp és magyar nyelvrokonságról, amely 1770-ben jelent meg. Az elképzelés néhány tudóst felháborított, mivel a dicsőséges hun eredetben hívő magyar nemesség elképzelhetetlennek tartotta a „halszagú rokonságot”. A 18. században ugyanis nemcsak a lappok, hanem még a finnek is szegény peremnépnek számítottak, akiknek a rokonságára nem lehettek olyan büszkék, mint a hunokéra.

Infó ikon

Alázatos üdvözlettel magával a tisztelendő prépost atyával legalább visszatértünkig megőrzendő titok terhe alatt közlöm, hogy az egész északon egészen Ázsiáig elterjedt jeles lapp nemzetségnek felfedeztük egy népét. Jó Isten, ki hitte volna, hogy mi ugyanazon ősatyától való testvéreket fogunk találni a lapp népben! Magyarok, testvéreink, a mi magyar nyelvünket beszélik, a mi magyar ruhánkat hordják, a mi régi magyar atyáink szokásai szerint élnek, egyszóval testvéreink. Ó, minő csodás, milyen megdöbbentő dolgokat fogok jelenteni. De mindezt csöndben tartsuk meg magunknak, illő ugyanis, hogy elsőként a dán király tudja meg tőlünk. Isten csodálatos rendelése, hogy társként a nyelvtudományban jártas Pater Sajnovicsot választottam erre az expedíciómra. Dicsérjük Istent testvéreink felfedezésében, akiknek talán, mint egykor Magyarországnak, e felfedezésünk útján fellobban az igaz hit fénye örök üdvösségükre az Ő csodás útjai által. (A csillagászati felfedezőúton a lappoknál járt egyik bécsi csillagász pap, Hell Miksa levele Pater Höllerhez; Vardø, 1769. április 6.)

Kérdés ikon
  • Minek nevezi Hell Miksa a lappokat?
  • Milyen hasonlóságot talált a magyarok és a lappok szokásai között?
  • Norvégia a 19. század elejéig Dánia tartománya volt. Hogyan utal erre a levél?
  • Miben volt tudós a csillagászaton kívül Sajnovics?
  • Keressük meg az interneten, hol fekszik Vardø!

Összegzés

Történelmi forrás

  • Mely tudományágak segítik a magyar őstörténet feldolgozását?
  • Milyen következtetéseket vontak le a vizsgálatok során?

Tények és bizonyítékok

  • Milyen elméletek és tudományos válaszok születtek a magyarok eredetéről?
  • Miért tűnnek ellentmondásosnak az egyes tudomány­ágak által adott válaszok?

Menü

37. A magyar nép őstörténete