22. A Kárpát-medence…

22. A Kárpát-medence a római korban

22. A Kárpát-medence a római korban

  • Melyik uralkodó idején hódították meg a rómaiak Pannoniát?
  • Milyen pannoniai római városokat ismertünk meg az általános iskolában?
  • Mely múzeumokban őriznek pannoniai emlékeket?
  • Járt-e már az osztály valamelyikben vagy valamelyik egykori római településen?
  • Milyen emlékek láthatók ott?
Pannonia provincia térképe a városok római és magyar neveivel. A provincia nagy része a mai Dunántúl területén volt. Híres és ma is lakott városai: Arrabona (a mai Győr), Savaria (Szombathely), Sopiana (Pécs), Mursa (Eszék). A nyugati területekről még ide tartozott Vindobona (a mai Bécs), Poetivio (Ptuj) és Emona (Ljubljana), délen pedig Siscia (Sziszek), Sirmium (Szávaszentdemeter) és Singidunum (Belgrád) is. A tartományt Traianus császár idején, 106-ban két részre osztották: Pannonia Inferior (Alsó-Pannónia) székhelye Aquincum lett, míg Pannonia Superior (Felső-Pannónia) székhelye Carnuntum maradt. A két terület határvonala Nagy Károly korában a Rába (Narrabo) folyó volt. A térkép mutatja a főbb kersekedelmi útvonalakat, amelyek behálózták a területet.
A római Pannonia és Dacia Mi volt Pannonia területének a katonai jelentősége? Melyik jelentős kereskedelmi útvonal vezetett keresztül a provincián? Melyik folyó határolja Pannoniát és Daciát is? Milyen mai országok osztoznak az egykori Pannonia területén?

Pannonia őslakói és meghódításaMiért volt fontos a rómaiaknak a térség megszerzése?

Az egykori római Pannonia provincia területén Magyarországon kívül ma több ország (Ausztria, Szlovénia, Horvátország, Szerbia) osztozik, de legnagyobb része a Dunántúlra esett. A tartomány a Száva mentén élő illír pannon törzsről kapta nevét, de lakói között kelták is szép számmal akadtak. A rómaiak a Kr. e. 1. században kezdtek érdeklődni a terület iránt. Augustus szerette volna megszerezni a teljes Rajna–Elba–Duna vonalat, mert a birodalom szárazföldi területein – megfelelő utak hiá­nyában – csak a folyók segítségével tudta biztosítani az áruszállítást.

Régészeti kutatások a római kori Brigetióban

Kr. e. 9-ben hódították meg a Száva és Dráva közét, de a provincia megszervezése Augustus fogadott fiára, a későbbi császárra, Tiberiusra maradt. Ő verte le a lázadó pannonok és dalmaták felkelését (Kr. u. 6–9), és mintegy 400 évre a Dunát (latinul Danuvius) tette meg a birodalom jól védhető határának. Ezzel a rómaiak kezébe került az Adriát a Balti-tengerrel összekötő szárazföldi kereskedelmi út, amelyet legfontosabb árucikkéről Borostyánútnak neveztek. Az északi-tengeri borostyánból drága ékszereket faragtak.

A 4. század barbár támadásai többször feldúlták Pannoniát. 433-ban a rómaiak a védhetetlen tartományt kiürítették és átadták a hunoknak, akik itt rendezték be székhelyüket. A latinul beszélő lakosság azonban még egy darabig együtt élt az egymást váltó barbár népekkel, és néhány folyó nevét átörökítette (Danuvius – Duna, Dravus – Dráva, Savus – Száva, Arrabo – Rába).

Infó ikon

A pannoniai törzseket, amelyeket az én principatusom előtt a római nép hadserege sohasem közelített meg, Tiberius révén, aki akkor mostohafiam és legatusom volt, legyőztem, a római nép hatalma alá vetettem, és Illyricum határait előbbrevittem egészen a Danuvius folyó partjáig. (Részlet Augustus önéletrajzából)

Kérdés ikon

Milyen célt akart elérni Augustus Pannonia meghódításával? Részt vett-e Augustus Pannonia meghódításában?

Pannonia romanizálásaHogyan alkalmazkodott a térség lakossága a birodalomhoz?

A romanizáció, vagyis a latin nyelv, a kultúra és a vallás átvétele két szakaszban ment végbe. Az első szakaszban a fegyvereké volt a főszerep. A katonai megszálláson túl, amely során folyamatosan 2-3 legio állomásozott a tartományban, a helyi lakosságból toboroztak segédcsapatokat. A Róma által alapított coloniákban (latin vagy római jogú városokban) elsősorban leszerelt legiós katonákat és vállalkozó szellemű itáliaiakat telepítettek le.

Az óbudai római amfiteátrum maradványai madártávlatból: a sarkantyúfalak, a boltozott lépcsőrendszerek és az arénát övező védőfal talapzatai ma is jól láthatóak. A korábbi gyakorlóteret Kr. u. 145 táján, Antoninus Pius császár uralkodása alatt építették át kőamfiteátrummá, 10-13 ezer néző befogadására volt alkalmas.

Római amfiteátrum Óbudán Mire használták az amfiteátrumokat? A válaszhoz a 18. lecke nyújt segítséget.

A második szakasz békésebb volt. A helyi törzsi arisztokrácia vezetői átvették a római szokásokat, és lassanként egész népük a romanizáció útjára lépett, méghozzá önként, nem kényszer hatására. A városok középületei a római mintákat követték (a két főút kereszteződésében álló forumon szentélyeket, középületeket emeltek), de a villák szerkezete is megfelelt az itáliai előképeknek. A legnagyobb különbség a fűtésben nyilvánult meg. A fázós rómaiak az északi provinciákban – így nálunk is – kiépítették a padlófűtést. A városokba vízvezetékeken jutott el a friss víz, és lakói kényelmét fürdők, szórakozásukat pedig amfiteátrumok szolgálták, Aquincumban kettő is. Pannonia fontosabb települései, mint például Vindobona (Bécs), Aquincum (Óbuda), Savaria (Szombathely) és Sopianae (Pécs) a limes, illetve a kereskedelmi utak mentén helyezkedtek el.

A katonai amfiteátrum Aquincumban
A polgári amfiteátrum Aquincumban
Infó ikon

Frank vagyok én, polgár fegyverben, római harcos, harcban a jobbom örökké hirdeti hősi erényem. (Frank katona sírverse Aquincumból)

Kérdés ikon

Mire büszke a katona? Franknak vagy rómainak tartja-e magát?

Pannonia műveltségeMilyen fontosabb emlékek maradtak az utókorra?

A Duna menti tartományra jellemző volt a hadsereg meghatározó szerepe, amelynek tagjai nem műveltségükkel tűntek ki. Ennek ellenére a gazdag villákat és középületeket olykor magas színvonalú falfestmények és mozaikok díszítették. Alap- és középfokú oktatásban pannoniai diákok is részesültek Aquincumban. Világszerte ismert pannoniai zenei emlék egy 228-ban készült orgona, amelyet ma az Aquincumi Múzeumban láthatunk. Színházépületet egyelőre csak Savariában találtak.

A pannoniai vallásosságban a helyi, pannon és kelta kultuszok hamarosan háttérbe szorultak, illetve romanizálódtak. A 2. században Pannoniában is elterjedtek a személyes hiten és beavatottságon alapuló, többnyire keleti eredetű kultuszok (az egyiptomi Ízisz, akinek templomot emeltek Savariában, és Mithrasz kultusza akinek csak beavatási szertartások után látogathatták misztériumait). A 3. század közepétől pedig megjelent a kereszténység.

Sopianae falfestménnyel díszített ókeresztény sírkamrái a kereszténység legszebb pannoniai emlékei közé tartoznak.

A szombathelyen feltárt és rekonstruált, római kori Isis templom főhomlokzata az Iseum Savariense területén. Négy, részben rekonstruált, szürke gránitból épített korinthoszi oszlop mögött az Iseum hófehér, timpanonos épülete áll.
A savariai Iseum, Ízisz szentélye Nézzük meg a 3. fejezetben, ki volt Ízisz! Milyen római emlékeket találni lakóhelyünk közelében?
Részben megkopott falfestmény, amely Ádámot, Évát és a paradicsomi Tudás Fáját ábrázolja, a törzsén tekergő kígyóval.
Keresztény sírfestmény Sopianae temetőjéből Melyik bibliai jelenetet ábrázolja a festmény?

DaciaMinek köszönhette a provincia a gazdagságát és jelentőségét?

A mai Erdély területén élő harcias dákok földjét, a mai Erdélyt Traianus hódította meg (Kr. u. 101–106). A Dunától északra fekvő hegyes tartományt arany-, ezüst- és ólombányái tették vonzóvá a rómaiak előtt. Decebalus király elszántan védelmezte hazáját, és amikor a vereség már elkerülhetetlen volt, öngyilkos lett. A dák arisztokrácia széthullott, a köznép egy része kivándorolt, a többieket rabszolgasorba hurcolták. A bányák műveléséhez szükséges szakembereket távoli tartományokból telepítették Daciába. A tartomány központja Sarmizegetusa római colonia lett. A város maradványai a tartomány gazdagságáról árulkodnak. Rajta kívül Dacia legfontosabb települései Napoca (Kolozsvár) és Apulum (Gyulafehérvár) voltak. A bányavidék legjelentősebb központja, Alburnus Maior (Verespatak) területén számos római tárnát találtak, és a bányaművelésre, valamint a korabeli mindennapi életre vonatkozó, viaszostáblára írt feliratokat.

A 3. század során a gótok benyomultak Dacia területére. 271 után már nem tudták tőlük megvédeni a provinciát, ezért a római csapatokat kivonták Dacia területéről, és a római polgárokat a Dunától délre telepítették le. A római Dacia 165 esztendős története ezzel véget ért.

Rá@dás

A dákoromán kontinuitás elmélete

Traianus oszlopának részlete, amelyen a Kr. u. 101-ben indított, második dáciai háború életképeit láthatjuk: dák és római katonákat a dákok erődrendszerénél, amelyet a Kárpátok mentén építettek.
Traianus oszlopának egy részlete a dák hadjáratról Valóban élnek-e ma a dákok leszármazottai?

Kitekintő

Egy ellopott ezüstkincs

Egy nagyméretű, étkezéshez használt színezüst tál középső medalionja. A tál átmérője 70 centiméter, súlya közel 9 kg, és a késő antik ezüstművesség kiemelkedő remekművei közé tartozik. A tál középső dísze lovas és kutyás vadászatot, halászatot és lakomát ábrázol. A lecke szövegében említett latin felirat a tál szélén olvasható körben.
A Seuso-tál, a világ egyik legjelentősebb római kincsleletének része Keressük meg a tálon Seuso nevét! Hol van felírva a tálon a Balaton ókori neve? Keressük meg az interneten a Seuso-kincs történetét!

Az 1980-as években külföldi műkereskedőknél tűnt fel egy ti­zennégy tárgyból álló ezüstlelet. Az egyik tálon, egy verses feliraton olvasható volt a kincsek tulajdonosának neve. A Szabad­battyán környékén feltárt hatalmas római villagazdaság tulajdonosa lehetett az a Seuso nevű ember, akihez a kincsek is tartozhattak. A tál szélén körbefutó (kissé hibás latinságú) verses felirat fordítása: „Ezek az edények, Seuso, maradjanak meg számodra sok évszázadon át, hogy utódaidnak is méltóképpen hasznukra legyenek!”

A magyar állam bejelentette az igényét az ezüstkincsre, mivel a legnagyobb tálon olvasható volt a Balaton latin neve: Pelso. Egy illegális műkincsvadász bukkant a kincsekre. Az ezüsttárgyak eltűnése után holtan találták a férfit egy borpincében, ahol korábban azokat rejtegette. A kincseket tartalmazó bronzüstön megmaradt a pince földjének maradványa. A kincslelet hét darabját Magyarország 2014-ben visszavásárolta.

Összegzés

Okok és következmények

  • Hol helyezkedtek el a legfontosabb pannoniai városok? Miért?
  • Miért volt fontos a birodalomnak Pannonia és Dacia birtoklása?

Változás és folyamatosság

  • Miként tükröződött a birodalom egészének történelme a Pannoniában lezajlott eseményekben és változásokban?

Menü

22. A Kárpát-medence a római korban