43. A tatárjárás…

43. A tatárjárás és az utolsó Árpádok

43. A tatárjárás és az utolsó Árpádok

  • Idézzük fel a tatárjárásról tanultakat!
  • Ki hozta létre a mongol–tatár birodalmat?
  • Milyen területeket hódítottak meg a tatárok?
  • Hogyan értesült a magyar király a fenyegető veszélyről?
A térkép a magyarországi tatárjárás eseményeit, az Arany Horda betörését mutatja be. A tatárok kelet felől érkeztek, miután elfoglalták Kijevet. A fősereget, amely közel 60 ezre főből állt, maga Batu kán irányította Magyarországra 1241 márciusában. Az országba betörő tatárok legyőzték a nádori hadakat a Vereckei-hágónál, és a gyors lovas alakulatok néhány nap múlva már az ország közepén jártak. A tatárjárás legemlékezetesebb összecsapása az 1241-es muhi csata volt. IV. Béla a csata után Bécsbe, onnan pedig a horvát tengerparti városba, Trauba menekült. A tatárok ellen sikeresen védekező városok listája: Komárom, Pozsony, Sopron és Székesfehérvár. A kunok a Duna mentén, Szerbia felé vonultak ki az országból.
Tatárjárás Magyarországon Mely országokat érintette az 1241-es támadás? Melyik volt a tatár hadjárat fő célpontja? Hol került sor jelentős ütközetekre?

IV. Béla és a tatárjárásMilyen okai voltak a tatároktól elszenvedett vereségnek?

II. András halála után fia, IV. Béla (1235–1270) került a trónra. Az új uralkodó gyökeres fordulatot hajtott végre, elrendelte az eladományozott birtokok visszavételét. IV. Béla a királyi tekintély megerősítésére és a III. Béla-kori állapotok visszaállítására törekedett. A király intézkedései azonban ellenállásba ütköztek, és sokan elpártoltak tőle.

Az 1230-as évek végén mind több jel utalt egy közeledő tatár támadásra. Az uralkodó először Julianus baráttól értesült a veszedelemről. A sztyeppéről folyamatosan menekülő kun törzsek az Al-Dunához érkeztek, és közülük egy nagyobb törzs Kötöny vezetésével bebocsátást kért az országba. IV. Béla engedélyezte a betelepülést (az Alföld térségébe), de intézkedései újabb konfliktushoz vezettek. A nomád életmódot élő pogány kunok semmibe vették a letelepült magyarság birtokhatárait, mindennapossá váltak a fosztogatások, erőszakoskodások. A kunok hadereje látszólag erősítette a királyi haderőt, valójában csökkentette IV. Béla elfogadottságát a főurak körében. A tatárok elleni védekezésre való felkészülés nem kezdődött meg, sokan úgy vélték, ez a népcsoport is hasonló erejű lesz, mint korábban a besenyők.

Infó ikon

Béla király és a magyarok között való gyűlölség első oka. Nemeseivel és parasztjaival kezdte a kun király bejárni Magyarországot. Számtalan lábasjószáguk volt, ezért sok kárt tettek a magyaroknak legelőkön, szántókon, kerteken, növendék erdőkön, szőlőkön és egyebütt. [...] ha egy kun okozott kárt egy magyarnak, a magyarnak nem szolgáltattak igazságot, és ha sürgetni merte, a pofázásért pofonokat kapott cserébe. [...] Ez a király [IV. Béla] pedig – így panaszkodtak – nemcsak semmit nem ad a nemességnek, de még régen kapott jószágaikat is visszaszedegeti a maga hatalmába, birtokába, íme, a fájdalomnak e tőre járta át a magyarok szívét, hiszen akik azelőtt gazdagok, hatalmasok voltak, sereget tartottak, most maguk alig élhettek. (Rogerius: Siralmas ének a tatárjárásról; 1243)

Kérdés ikon
  • Mi jellemezte a kunok és a magyarok viszonyát?
  • Hogyan szakított IV. Béla apja politikájával?
  • Miért volt veszélyes az uralkodó és a nemesség közötti széthúzás?

Kijev eleste után már nem volt idő hathatós védelmi intézkedéseket hozni (1240 végén). A Batu kán vezette tatár (mongol) seregek három nagyobb hadseregre osztva elárasztották Közép-Európát, a fősereget (kb. 60 ezer fő) maga Batu kán irányította Magyarországra. 1241 márciusában a betörő tatárok legyőzték a nádori hadakat a Vereckei-hágónál, és a gyors lovas alakulatok néhány nap múlva már Vácig törtek előre. A fosztogatások híre pánikot keltett az országban, sokan kun lovasokat véltek felfedezni a támadók között. A kósza hírek tömeghisztériához vezettek, a felheccelt tömeg Pest alatt rátámadt Kötöny királyra, és kíséretével együtt lemészárolta.

A sértett kunok (kb. 40 ezer fő) a következő hetekben a Duna mentén végigvonulva elhagyták az országot. A királyi haderő (kb. 25 ezer fő) a Sajó folyóig szorította vissza a tatár elővédet, de a döntő ütközetben súlyos vereséget szenvedett Muhi közelében (1241. április). A magyar sereg jelentős része megsemmisült az ütközetben, a bekerítésből IV. Béla csak nehezen tudott kitörni. (Életét vesztette a nádor, a két érsek, valamint számos világi és egyházi főember.) A győztes tatárok a betöréstől számított egy hónapon belül már a Dunánál álltak.

Infó ikon

A tatárok nem messze a hadseregtől találtak egy gázlót, és egy éjszaka alatt mindnyájan átkeltek rajta, és hajnalban a király seregét körülvéve, jégesőként kezdték lőni nyilaikat a hadseregre. A magyarok, részint hogy meglepték, részint hogy ravaszsággal megelőzték őket, fegyvert öltve lóra szálltak, de a katonák nem tudták uraikat, az urak katonáikat megtalálni, és amikor harcba indultak, lanyhán és egykedvűen vonultak. A nyíllövések oly sűrűn estek, hogy a harcosokat szinte árnyékba borították, és a nyilak úgy repdestek a levegőben, mint a sáskák és szöcskék szoktak szállni. És így, mivel a nyilazást nem tudták megállítani, visszatértek a sereg kötelékébe. A király pedig nem volt képes felállítani a csatarendet. És ha a magyarok a sereg egy-egy részéből összegyűlten vonultak a harcba, a tatárok szembejöttek velük nyilaikkal, és arra kényszerítették őket, hogy visszavonuljanak a sereg körletébe, úgyhogy a szerfölött nagy hőség és a helyszűke következtében akkora fáradtság vett erőt rajtuk, hogy a király és a kalocsai érsek, akik aggódva rettegtek, sem fenyegetésekkel, sem hízelgésekkel és buzdítással nem voltak képesek harcba küldeni őket, hiszen hajnaltól egészen délig ebben a szorongatott helyzetben voltak már. (Részlet Rogerius művéből. Az itáliai származású Rogerius váradi főesperesként személyesen élte át a tatárjárás időszakát. Az olasz pap tragikus élményeit a Siralmas ének a tatárjárásról című műben örökítette meg, amelyben arra is törekedett, hogy feltárja az ország összeomlásának főbb okait.)

A muhi csata stratégiai lépéseit bemutató rajz. A magyarok táborukat a Sajó folyó jobb partján elterülő muhi pusztán állították fel, elsősorban védekezésre rendezkedtek be, a tábort szekérvárral vették körül. Batu kán a tatár hadat a Sajó bal partján, a Sajó, Hernád és Takta által képzett szögletben központosította. Az első magyar siker után a mongol csapatok a jobbszárnyon, a Sajón gázlót találtak, amin átkeltek. Később a minden oldalról körülfogott magyar táborra nyílzáport zúdítottak, ennek következtében a magyarok nem tudtak hadrendbe fejlődni és kitörni a táborból. A magyarok Pest felé vonultak vissza, a királyt hívei önfeláldozóan védelmezték, aki a nagy tömeg útjával ellenkező irányban, északnyugatra a hegyek közé menekült.
A muhi csata Rekonstruáljuk a térkép és a forrás segítségével a csata menetét! Milyen taktikai hibákat vétettek a magyarok?

A tatárok dúlása és kivonulásaMiért vált az ország teljesen kiszolgáltatottá?

A Képes krónika illusztrációja IV. Béla király meneküléséről: a vágtázó lovon ülő király és páncélos lovagja visszanéznek üldözőikre, akik kivont karddal már a nyomukban vannak.
A tatárok üldözik IV. Bélát (Képes krónika, 14. század) Azonosítsuk az előző oldali térkép alapján, hová menekült IV. Béla a muhi csatában elszenvedett vereség után! Miért akarták elfogni a tatárok az uralkodót?

A király előbb Pozsonyig, majd Zágrábig menekült, mialatt kétségbeesetten kért segítséget a keresztény Európától. A pápa és a német császár az invesztitúraharc egy újabb szakaszában egymás erejét kötötte le, segítséget nem küldtek. Az osztrák herceg (Babenberg Frigyes) kihasználta az ország szorult helyzetét, és megszállt három nyugati vármegyét. Közben a másik két tatár hadoszlop is beérkezett a Kárpát-medencébe, az egyik délről Erdélyt árasztotta el, a másik Morvaország felől zúdult Felső-Magyarországra. A várispánsági központok gyorsan elestek (földvárak), a támadóknak csak néhány kővár (például Pozsony, Nyitra, Komárom) tudott ellenállni.

A tatárok berendezkedtek az országban (például begyűjtötték a gabonát), majd 1242 elején a befagyott Dunán átkelve rátámadtak a Dunántúlra is. A helyi ellenállás (például Esztergom, Pannonhalma, Székesfehérvár) sem lassította őket, sőt egy csapat IV. Béla elfogására indult, aki egészen Trau váráig menekült. A teljes győzelem után egy-két hónappal a tatárok váratlanul elhagyták az országot, aminek oka a mai napig ismeretlen. (A kutatók szerint Batu kán az Ögödej nagykán halála utáni kánválasztásra vonult vissza a sztyeppére.)

Infó ikon

És bár ekkor éhség gyötört, […] erőt merítettünk […] elérkeztünk az erdő szélére. Izgatottan felmásztunk egy kimagasló fára, és szemügyre vettük a tatároktól elpusztított vidéket, amelyet jövetelünkkor még nem tettek tönkre. Micsoda fájdalom! Elkezdtük bejárni a puszta és elhagyott földet, amelyet elmenetelükkor [a tatárok] pusztítottak el. Az egyházak tornyai voltak útmutató jeleink, egyik helységből a másikba, és ezek is borzalmas utat jelöltek. […] Mert az utak és ösvények el voltak törölve, fű meg tüskés bozót lepte be őket. Az emberek póréhagymát, vöröshagymát és fokhagymát […] a legnagyobb csemege gyanánt hoztak nekem, a többiek mályvával és bürökgyökerekkel éltek. Ezekkel töltöttük meg éhes gyomrunkat […] Végre odahagytuk az erdő magányát, és a nyolcadik napon Gyulafehérvár városába érkeztünk, ahol semmit sem találtunk, csak a megöltek csontjait és koponyáit, amelyeket szerfölött sok keresztény vér kiontásával mocskoltak be. (Részlet Rogerius Siralmas ének a tatárjárásról című művéből)

Kérdés ikon
  • Mi nyújtott menedéket a falvak lakosságának?
  • Mi nehezítette meg a szervezett katonai ellen­állást?

A tatárjárás következményeiMiért nevezik IV. Béla királyt „második honalapítónak”?

A fényképen egy kemence alapjai láthatóak, melynek belső részében két gyermek csontváza van. Egyikük a kemence belső falának simulva, összekuporodva lapult meg, a másik gyerek testvéréhez nyomódva, a szemközti falnak feszített lábakkal fekszik. A harmadik csontváz feltehetően az édesanyjuk maradványa, aki a kemence nyílásában maradt, csak felsőtestével tudott bemászni a belső térbe.
A régészek által Cegléd közelében feltárt Árpád-kori falu a tatárjárás alatt pusztult el. Az egyik ház maradványai között megdöbbentő leletet találtak: három csontvázat a kemencében. Egy 8-10 éves kislány mellett 10-12 éves bátyja, a kemence szájánál pedig édesanyjuk feküdt. A család valószínűleg már nem tudott elmenekülni a mongolok elől, és a kemencében keresett menedéket. A támadók felgyújtották a házakat, a három embert a füst fojthatta meg. A település elnéptelenedését mutatja, hogy az elmenekült lakosság nem tért vissza eltemetni a halottait.

A tatárjárás kitörölhetetlen emléket hagyott nemzetünkben. A pusztítás mértékét a kutatók jelentősre becsülik (legkevesebb 15%), sokan állítják, hogy a honfoglalás kori magyar népességszámot veszítette el az ország.

1242 után IV. Béla tetteit a katasztrófa kárainak felszámolása és egy újabb tatár támadásra való felkészülés határozta meg. Az uralkodó szakított kezdeti politikájával, birtokadományozásba kezdett, és a főuraknak engedélyezte a kővárak építését. A városfejlődés pártolása ugyanúgy a védekezést szolgálta, a fallal körülvett városok számára nyugati mintájú jogokat biztosított. Ekkor kezdődött meg a budai vár építése (1247) és számos város kialakulása az országban (például Nagyszombat, Kassa, Szeged). A király a magyarokon kívül német, olasz és francia telepeseket hívott, és engedélyezte a zsidók letelepedését is, akik szabadon gyakorolhatták vallásukat, és zsinagógát építhettek Budán. Az Árpád-ház uralkodói, ellentétben Európa más uralkodóházaival, kezdettől fogva barátságosan viselkedtek a zsidókkal szemben.

IV. Béla visszahívta a kunokat, a népet letelepítette az Alföld területén, és biztosítékként fia (V. István) feleségül vette a kun fejedelem lányát. Kezdetét vette egy másik, szintén a tatárok elől menekülő nomád nép, a jászok letelepítése is a térségben. A tatárjárás hatására jelentős etnikai változás ment végbe. A nomád törzsek két-három generáció múlva beolvadtak a magyarságba, de az ország peremterületein tartós változások kezdődtek.

A tatárjárás főleg az ország középső részét érintette, ahol nagyobb volt a népesség pusztulása, ezért a hegyvidékekről egy lassú népességáramlás indult az alföldi régió irányába. Ugyanakkor a Felvidék északi részére különböző szláv népek (morvák, csehek, lengyelek), Erdély déli területeire pedig román népesség költözött be.

A ország össznépessége az Árpád-korban
Honfoglalás kori össznépesség
(millió fő)
13. század eleji össznépesség
(millió fő)
A tatárjárás hatása veszteségként
(millió fő)
13. század végi össznépesség
(millió fő)
minimális adat 0,6 1,8–2,2 0,2–0,3 2,2
maximális adat 1,0–1,5 2,4–2,6 0,3–0,4 3,0–3,2
Kérdés ikon

Mekkora lehetett a honfoglalók létszáma, ha figyelembe vesszük, hogy a térség nem volt lakatlan? Milyen okok álltak a 11–12. századi népességnövekedés hátterében? Mekkora népességet veszített arányaiban a magyarság a tatárjárás alatt? Minek volt köszönhető ennek ellenére a 13. század végére bekövetkező népességgyarapodás?

Az utolsó ÁrpádokMiért gyengült meg a királyi hatalom a 13. század végén?

A 13. század második felében a központi államhatalom rohamosan gyengült, a trónharcok kiújultak (IV. Béla és saját fia, V. István között). Az évtizedekig tartó belviszály alatt a bárói réteg tovább erősödött, az adományozások révén jelentős birtokokra tettek szert. Az egykori királyi szerviensek – akiket a korszakban már köznemességnek neveztek – jogi helyzete a királyi birtokszervezet szétzilálódásával megrendült. A köznemesek egy-egy nagyobb báró szolgálatába szegődtek, a kialakuló familiaritásban a bárói birtok ügyeit intézték vagy fegyveres kíséretet láttak el. A familiaritás különbözött a hűbériségtől, hiszen a köznemesek birtokaikat egykor a királytól kapták, és a szolgálat nem öröklődött.

A familiáris viszony a hűbéri függés magyarországi változata: az úr-familiáris viszony nem feltétlenül járt birtokadománnyal, az úr (latinul dominus) főként pénzben vagy természetben jutalmazta meg a neki szolgálatot tevő familiárist. Az ábrán bemutatott példa alapján a király örökbirtokot adományozott a köznemesnek és a bárónak. A báró ellátást, fizetést és védelmet biztosított a köznemesnek, cserébe a köznemes katonai és igazgatási szolgálatokat tett a bárónak.
A familiáris viszony jellemzői Melyik társadalmi rétegben jelent meg a familiaritás? Milyen kapcsolat alakult ki a familiáris szerződés során? Melyik nyugati mintához hasonlított a familiaritás, és miben különbözött attól?

IV. Béla utódai már nem tudták megakadályozni a királyi vármegyerendszer szétesését és a bárók önkényeskedését. Az utolsó Árpád-házi királynak, III. Andrásnak (1290–1301) királyi származását sokan kétségbe vonták. A királyi tekintélyt tovább gyengítette, hogy az uralkodó hatalma ekkor már a vele szövetséges bárói csoporttól függött. A 13. század második felében egyes bárók egész országrészeket vontak fennhatóságuk alá, ahol a királyi, egyházi és világi birtokok egy részét is magukhoz ragadták. A hatalmukat több megyére kiterjesztő és területükön az uralkodói jogokat is kisajátító bárókat tartományuraknak, kiskirályoknak nevezzük. III. Andrással szemben néhány délvidéki báró a nápolyi Anjou-dinasztia (ejtsd: anzsu) jelöltjét, Károly Róbertet (Caroberto) támogatta. A trónkövetelő Magyarországra érkezésekor III. András seregeket toborzott, de az összecsapás elmaradt, a király 1301-ben váratlanul elhunyt, és vele az Árpád-ház férfiágon kihalt.

II. Andrást IV. Béla, V. István és IV. László követte a trónon. IV. László után II. András utószülöttjének, Istvánnak leszármazotja következett, III. András néven. III. András váratlan halálával, 1301-ben férfiágon kihalt az Árpád-ház.
Az utolsó Árpádok családfája
Infó ikon

A király iránti tiszteletről
Hogy András urat, aki királyi nemzetségből származik, úgy tiszteljük, mint az ország törvényes urát. […] minden királyi, valamint királynéi birtokot, amit bárki – akár férfi, akár nő – jogtalanul elfoglalt, teljes joggal vissza kell adni. (III. András törvényeiből; 1298)

Kérdés ikon
  • Milyen belpolitikai helyzetről tanúskodnak a rendelkezések?
  • Miért kellett külön hangsúlyozni III. András származását?

Rá@dás

Magyar szentek a 13. században

Szent Margitot ábrázoló rajz. A szent fehér ruháját nagy fekete köpeny fedi, egyik kezében fehér liliomot, másik kezében Biblát tart, feje felett arany glória látható.
Szent Margit Olvassuk el a leírást a digitális tananyagban! Gyűjtsünk legendákat Szent Erzsébet és Szent Margit életéből! Nézzünk utána, milyen folyamat előzi meg a szentté avatásokat!
A tatárjárás eseményei

Kitekintő

IV. (Kun) László

A Képes krónika ábrázolása IV. Lászlót vörös színű, tunika jellegű, kun viseletben mutatja, fején díszes süveget visel, kezeiben jogart és országalmát tart.
IV. László kun viseletben (Képes krónika, 14. század)

A 13. század utolsó harmadában uralkodó IV. László (1272–1290) leginkább botrányos magánéletével írta be magát a történelembe. Az anyai ágon kun származású király kezdettől fogva bárói csoportok befolyása alatt állt. IV. László megbízható támaszra a kunok körében lelt. A pogány szokásait megtartó néppel szemben az egyház fellépett, és egy pápai követ rávette az uralkodót a kun törvények kibocsátására (megkeresztelkedés, letelepedés). Az életmódjuk feladására kényszerített kunok lázadást robbantottak ki, amelyet a politikai csapdahelyzetbe került IV. László – ezúttal bárói segítséggel – elfojtott. Az eseményekkel sodródó király egy-két év múlva visszatért a kunokhoz, szokásaikat (öltözködés, életmód) teljesen átvette, és még az esztergomi érsek kiátkozása sem tudta jobb belátásra bírni. IV. László törvényes feleségét eltaszította magától, nyíltan kun szeretőket tartott, és az ország irányításával alig törődött. A tarthatatlan helyzet egy tisztázatlan körülmények között bekövetkezett merénylettel oldódott meg. IV. László botrányos életéről az esztergomi érsek számolt be.

Infó ikon

[IV. László] Egész királyi kíséretével hozzám jött Esztergomba […] Nagy megalázkodásnak jegyeit mutatta […] feloldozás előtt, meg kellett esküdnie,
– hogy a tatár hitetlenséggel való nyilvános vagy titkos szövetkezéstől és barátkozástól magát szívből távol tartja […],
– hogy tatárt nem, hasonlóképpen szerecsent [muszlim kereskedők], nyőgért [a kifejezés török eredetű népcsoportra utalt, akik fegyveres kíséretet láttak el a király mellett], zsidót, kunt vagy bárki mást bármilyen névvel nevezendőt, ki az igaz hit egységétől idegen, akár háziszolgálatban vagy külső szolgálattételben, különösképpen méltóságban, […] meg nem tűr […],
– hogy mindenképpen elvetve a pogány szerzések szentségtöréseit, undok és isteni ítélettel kárhoztatott szokásait [kun viselet hordása], a katolikus viselkedés becsületes formájára térjen vissza […],
– hogy országa minden egyházának kiváltságait és szabadságait helyreállítja […],
– hogy Erzsébet királyné asszonyt [Anjou Izabella Erzsébet], aki neki Isten rendeléséből törvényes ágyának társa, férji szeretettel illesse […].
Ez csupán színlelés volt […] [a király] megkeményedett szívének mérgét mindenki előtt kimutatta […] azon nyomban ama mérges viperának, aki a varázsló mesterség művészeteiben nem kevésbé járatos volt, ama fajtalan Éduának […] mindenki szeme láttára ágyastársa lett, […] a királynéi jövedelmeket magának nyerte e szemérmetlen ágyas. (Lodomér esztergomi érsek IV. László királyról IV. Miklós pápának; 1288)

Kérdés ikon
  • Hogyan viselkedett a király az egyházzal szemben?
  • Melyik cselekedete válthatta ki leginkább az esztergomi érsek haragját?
  • Hogyan bánt IV. László a feleségével, és mire szólította fel az esztergomi érsek?

Összegzés

Okok és következmények

  • Hogyan bontakozott ki a tatárok támadása?
  • Miért omlott össze a magyar katonai ellenállás?
  • Milyen következményei voltak a tatárjárásnak?

Történelmi jelentőség

  • Hogyan értékelhető IV. Béla uralkodása? Miért nevezik őt második honalapítónak?

Változás és folytonosság

  • Milyen változásokat indított el a tatárjárás utáni újjáépítés?
  • Hogyan szereztek maguknak egyre nagyobb hatalmat és önállóságot a magyar főurak a 13. század második felében?

Menü

43. A tatárjárás és az utolsó Árpádok