15. A hódító Róma

15. A hódító Róma

15. A hódító Róma

  • Mely birodalmak birtokolták a Földközi-tenger térségét a korábbi időszakban?
  • Milyen természetföldrajzi akadályokba ütközik egy Itáliára támadó haderő?
  • Mi jellemezte a tengeri hadviselést az ókor korábbi háborúiban?
  • Milyen hajókkal indultak harcba?
A térképen Róma első provinciái láthatóak körben a Földközi-tenger partvidékén, az Ibériai-félsziget déli partajainál, a Kárpát-medencében, az Adriai-tenger északi partjainál, a Peloponnészoszi-félszigeten, a Kis-Ázsiai-félsziget nyugati részén és Afrika északi részén.
A pun háborúk Miért számított Szicília ütközőzónának? Merre vonult Hannibál serege Itália megtámadásakor?

Itália megszerzése Miért jártak sikerrel Róma hódító háborúi?

A köztársaság korai időszakában Róma legyőzte a környező itáliai népeket, majd a Kr. e. 4. századtól az etruszkok városai is egymás után uralma alá kerültek. Lakóik beolvadtak a római népbe, átvették a latin nyelvet, ezért a Kr. u. 1. században már alig beszélt valaki etruszkul. Róma Itália különböző népeivel különféle szerződéseket kötött, voltak formailag egyenrangú szövetségesek, de fegyverrel elfoglalt népek is („oszd meg és uralkodj!"). Utóbbiak földjének egy részét kisajátították, és római állami közföldnek nyilvánították.

Tengeri csata, egy római és egy karthágói hajó találkozása a nyílt vízen. A római hajón már készülnek leereszteni a csapóhidat.
Róma és Karthágó hajóinak összecsapása. A csapóhíd a tengeri csatát gyalogos csatává alakította Kik használták a csapóhidat a tengeri csatákban, és miért?

A fegyverrel elfoglalt területeken római jogú városokat, úgynevezett coloniákat (ejtsd: kolónia) alapítottak, amelyek valóságos előretolt helyőrségként képviselték Róma érdekeit. A patríciusok és plebejusok belső küzdelmeinek lezárása az egész társadalom egységét biztosította, a hódításokból pedig kisebb-nagyobb mértékben mindenki részesedett. Ez egyrészt a zsákmány és a rabszolgák szerzésében nyilvánult meg (amiből a főparancsnokok hihetetlenül meggazdagodtak), másrészt a coloniaalapítással a föld nélküli polgárok is birtokokhoz jutottak. A szövetségesektől nem adót követeltek, hanem katonákat, akik, ha kisebb mértékben is, de szintén részesültek a zsákmányból. Így mindannyian érdekeltté váltak a félsziget teljes meghódításában.

Utolsóként a dél-itáliai görög gyarmatvárosok meghódítására került sor. Az egykor Spárta által alapított Tarentum az épeiroszi királytól, Pürrhosztól kért segítséget. Pürrhosz harci elefántjaival először le is győzte a rómaiakat, de akkora emberveszteséggel, hogy további győzelmekre már nem maradt ereje. Ezért hívják a mai napig a vereséggel felérő győzelmet pürrhoszi győzelemnek. Dél-Itália elfoglalásával Róma Szicília közvetlen szomszédja lett. Szicíliában ekkor két hatalom nézett egymással farkasszemet: a szürakuszai görögség és a sziget nyugati felét kezében tartó Karthágó.

A pun háborúk (Kr. e. 264–146) Melyik esemény volt a fordulópontja a pun háborúknak?

A karthágói hadvezér, Hannibál ezüstpénze, amely az egyik oldalon Hannibál profilját, a másik oldalon egy büszke tartású lovat és egy pálmafát ábrázol.
A Hannibál által Hispaniában veretett ezüstpénz Milyen fa fejezi ki, hogy a punok Afrikában éltek? Milyen bányái voltak a punoknak Hispaniában?

Karthágó a kezében tartotta és városaival betelepítette Észak-Afrika nyugati partvidékét, és a Földközi-tenger nyugati részét (például: Szicília nyugati felét, Szardíniát, Hispania délkeleti vidékeit). Hispania elsősorban ezüst- és ólombányái miatt volt fontos Karthágó számára. A kiváló gabonatermő Szicíliában a punok állandó harcban álltak a Szürakuszai vezette görögökkel. E harcba avatkozott be Róma az első pun háborúban (Kr. e. 264–241). Hosszú és változatos küzdelmek után, amelyek során a rómaiak, történetük során először, hatalmas flottát építettek, Róma győzött, és megszerezte Szicíliát, Szardíniát és Korzikát. Ezek lettek Róma első provinciái. Provinciának Róma Itálián kívül szerzett tartományait nevezzük, amelyek egy római helytartó (volt consul vagy volt praetor) irányítása alatt álltak, és adót fizettek Rómának.

Hannibál fehér márványszobra egy szakállas férfit ábrázol, aki egyszerű koronát visel.
Hannibál portréja Livius szerint a zamai csata előtt találkozott egymással Hannibál és Scipio. Miről beszélgethettek? Alakuljanak párok az osztályban, és játsszák el! A beszélgetés szövege Livius 30. könyvének 30. fejezetében olvasható (online is: http://mek.oszk.hu/06200/06201/pdf/)

A területek elvesztése érzékeny veszteséget okozott Karthágónak. A városállam a következő időszakban Hispania területén terjeszkedett, ahol rövidesen egy szerződés határolta el a római és pun érdekterületeket. A második pun háború (Kr. e. 218–201) helyi konfliktusból keletkezett. A kar­thágóiak hadvezére, Hannibál elhatározta, hogy zsoldoshadseregével és elefántjaival átkel az Alpok magas hágóján (2482 m). A források hihetetlen méretű hadseregről tudósítanak, Hannibál egyik felirata szerint az átkelést 20 000 gyalogos és 6000 lovas élte túl. Hannibál arra számított, hogy Észak-Itália galljai és Róma elégedetlen szövetségesei tömegesen fognak csatlakozni hozzá. Terve csak részben vált be, mégis sorra aratta győzelmeit a meglepett rómaiak ellen. Kr. e. 216-ban Cannae-nál (ejtsd: kanné) Hannibál serege súlyos vereséget mért a kétszeres túlerőben levő rómaiakra. Az elhúzódó háború második szakaszában egy újonnan kinevezett római hadvezér, Scipio kiszorította hadaival a punokat Hispaniából. Ezzel Hannibált elvágták minden utánpótlástól és tartaléktól. A rómaiak ugyanakkor otthon voltak, és bármekkora veszteségeket szenvedtek el, pótolni tudták azokat.

Megfelelő utánpótlás nélkül Rómát nem lehetett legyőzni Itáliában. Scipio végül átkelt Észak-Afrikába, a karthágóiak visszahívták Hannibált seregével hazájába. Tizenhat év itáliai sikerei vesztek el egy pillanat alatt. Hannibál hazatért, de a döntő ütközetben vereséget szenvedett (Kr. e. 202). A vereséget követően Karthágónak hatalmas hadisarcot (262 tonna ezüst) kellett fizetnie, le kellett mondania Afrikán kívüli területeiről és flottája nagy részéről. Scipio a diadal következtében megkapta az Africanus melléknevet. Hannibál elmenekült hazájából, és zsoldosvezérként harcolt élete végéig. Amikor kis híján a rómaiak kezébe került, öngyilkosságba menekült (Kr. e. 183).

A senatus konzervatív tagjai között voltak azonban olyanok, akik még a meggyengült és befelé forduló Karthágót is veszélyesnek tartották, vagy legalábbis gazdagodni akartak kifosztásából. A kiprovokált harmadik pun háborúban hosszú ostrom után, Kr. e. 146-ban földig rombolták Karthágót. Sóval azonban nem hintették be a romokat, ez a téves elképzelés csak a középkorban alakult ki.

A pun háborúk
Kr. e. 264–241 első pun háború
Kr. e. 218–201 második pun háború
Kr. e. 149–146 harmadik pun háború
Infó ikon

Az ütközetet szerencsésen megvívta, majd megindult Róma felé, és senki sem állta útját. A város közelében fekvő hegyekben ütötte fel táborát. Néhány napig itt állomásozott seregével, aztán visszafordult Capua irányába, és ekkor Róma dictatora, Q. Fabius Maximus elébe vágott a falernusi földeken. Bár Hannibált itt egy szorosban sikerült bekeríteni, ő éjnek idején mégis kiszökött onnan, úgyhogy katonáinak a haja szála se görbült, sőt Fabiust, ezt a rendkívül elmés hadvezért, még rá is tudta szedni. Mert amikor rájuk borult az éjszaka, igavonó marhák szarvához kötözött rőzsét gyújtatott meg, és ezt a hatalmas csordát széthajtatta. Ez a hirtelen feltáruló látvány akkora félelmet keltett a római hadseregben, hogy senki nem merészkedett a sáncon túlra. Néhány nappal e haditett után megfutamította a lovasság parancsnokát. Hosszadalmas volna előszámlálni minden ütközetet. Ezért elég egy dolgot megemlíteni, amelyből könnyen megérthető, hogy milyen nagy hadvezér is volt Hannibál: amíg Itáliában tartózkodott, senki sem győzte le csatában, s a cannaei ütközet után senki sem mert vele szemben nyílt mezőn tábort ütni. (Cornelius Nepos Hannibálról)

Kérdés ikon
  • Hannibál mely tulajdonságait emeli ki a szerző?
  • Hogyan viszonyult a szerző Hannibál tetteihez?
A krétai és a mükénéi civilizáció

Rá@dás

Karthágó alapítása

Apró, négyzet alakú kövekből összeállított kompozíció, a képaláírásban megnevezett négy figurával.
Aeneas kisfiával, Venus, a szerelem istennője és a szerelmes Dido (római mozaik Britanniából) Honnan menekült Aeneas a kisfiával Itáliába? Ki írt eposzt Aeneas történetéről Aeneis címmel? Melyik város alapítója volt Dido? Miből látszik, hogy melyik nőalak az istennő?

Róma birodalom lesz Kik és miért támogatták a hódító háborúkat?

Egy monumentális oltár: az építmény 35 méter széles és 33 méter mély, az oszlopsorral körülvett emeleti részhez 20 méteres lépcsősor vezet fel. A lábazatot mesterien kidolgozott dombormű díszíti, amely a gigászok és a görög istenek harcát ábrázolja.
A pergamoni nagy oltár. Az oltárt a pergamoniak a kelták felett aratott győzelmük emlékére emelték. Trója a pergamoni állam területén feküdt, ezért a pergamoniak szívesen nevezték magukat a rómaiak őseinek Keressük meg Pergamont a térképen! Hogyan került a rómaiak birtokába?

A Kr. e. 2. század elejére Róma a nyugati Mediterraneum (Földközi-tenger medencéje) ura lett. Hajóhadával senki sem szállhatott szembe. A következő évtizedekben kiterjesztette uralmát a Földközi-tenger keleti medencéjét birtokló hellenisztikus államokra, így Pergamonra is. A háborúk során a görög poliszok ellenállását is megtörték, és Korinthoszt ugyanabban az évben rombolták földig, mint Karthágót (Kr. e. 146).

A hódítások valódi oka azonban magában a római társadalomban rejlett. A vezető tisztségekre pályázó fiatal előkelőknek legalább tíz hadjáratban kellett szolgálniuk. Ha egy évben nem indult hadjárat, az csökkentette a hivatalra pályázók esélyeit. A legfőbb tisztségek (például consuli) egyben katonai tisztségek is voltak. A hadvezérek a hadjáratokon, a zsákmányszerzésen túl a diadalmenet dicsőségét keresték. A diadalmenetben a hadsereg zsákmányával és hadifoglyaival együtt végigvonult Róma városán a tömeg ünneplése közepette. A diadalmenet jelentősen növelte a következő választásokon indulók esélyeit.

Infó ikon

A senatus egyedül Marcellusnak szavazott meg diadalmenetet, s bevonulását a különleges pompa, a gazdag zsákmány és az óriás termetű hadifoglyok tették emlékezetessé; de valamennyi közt a legkedvesebb és legmeglepőbb látvány az volt, hogy Marcellus maga vitte az istennek a barbár király teljes fegyverzetét. (Plutarkhosz Marcellusról a Párhuzamos életrajzokban)

Kérdés ikon

Marcellus megölte a gall királyt, ezért kapott diadalmenetet. Hogyan tették látványossá a diadalmenetet? Mi volt ennek a célja?

A győztes hadvezérek vagyona rendkívüli mértékben gyarapodott. Scipio Africanus két lányára 13,5 tonna ezüstöt hagyott örökül. A senatusi arisztokrácia, vagyis a senatori rend a római társadalmon belül igen kis létszámú volt: mindössze 300 férfi és családjuk. A senatorok minimális vagyoni cenzusa 4,5 tonna ezüstnek felelt meg. A hannibáli háborúk után a legfőbb hatalmat (vagyis a consuli tisztségeket) közülük is csak mindössze 25 család tagjai töltötték be. A patriciusoknak és plebejusoknak ezt a legbefolyásosabb rétegét nevezték nobilitasnak.

A fontosabb római provinciák
Kr. e. 30-ig
Provincia Alapítás éve
Szicília Kr. e. 241
Szardínia és Korzika Kr. e. 237
Hispania Kr. e. 197
Macedonia Kr. e. 148
Africa (Karthágó) Kr. e. 146
Ázsia (Pergamon) Kr. e. 133
Syria Kr. e. 64
Egyiptom Kr. e. 30
Kérdés ikon

Keressük meg a térképen az egyes provinciákat! Melyik volt a legtávolabb Itáliától?

Kitekintő

A római hadsereg a köztársaság korában

A köztársasági Rómának kezdetben nem volt állandó hadserege. Veszély esetén 4 gyalogos legiót állított ki 17 és 61 év közötti polgáraiból. Mindegyik legio 4200–4500 katonából állt. A polgárokat a legfiatalabbak (hastati), a legtapasztaltabbak (principes) és a veteránok (triarii) kategóriájába sorolták, utóbbiak a tartalékot képezték. Az alapegység a manipulus (120 ember) volt, amely két centuriából (századból) állt. Egy legióhoz 300 lovas (ala) tartozott. Az ala tíz turmából állt. A hadsereg parancsnokának hatalmát imperiumnak nevezték. Ha a sereg győzött, a hadvezért megillette az imperator megszólítás. A manipulust egy centurio (százados) irányította. A Kr. e. 3. század előtt egy-egy polgár élete során legfeljebb 10-15 hadjáratban vett részt, és ezek is ritkán tartottak tovább néhány hónapnál.

A későbbiekben (Marius zsoldosseregében) a legio nagyobb lett, és 6000 katonából állt. Marius minden legiónak számot és hadijelvényt adott, a sast. A legio 10 cohorsra oszlott, egy cohors pedig 3 manipulusra. Egy manipulus 200 katonából állt, és minden manipulus két századból. Ezeket egészítette ki a lovasság és a segédcsapatok. A katonák zsoldja egyre emelkedett, a Kr. e. 2. században 200 denariusnak, Caesar idejében viszont már 225-nek felelt meg.

(Jean-Noël Robert Róma című könyve alapján)
A hadsereg felépítésének sematikus ábrája, amely bemutatja az I. és II. consuli hadsereg stratégiai kialakítását, a különféle hadosztályok létszámát, összetételét és szervezeti egységeit. A grafika hátterében római pajzs, harci sisak és a gladius nevű, rettegett, rövid kard látható.
A római hadsereg felépítése. A csatatéren a legio harcrendje 10-10-10 manipulust magába foglaló három vonalból állt, a manipulusok egymás mögött sakktáblaszerűen sorakoztak fel. A nőtlen fiatalembereket, a hastatus katonákat az első vonalba állították (tízszer 120 fős manipu­lusok). Mögéjük kerültek a princeps katonák, akik már családos férfiak voltak (szintén tízszer 120 fős manipulusok). A harmadik vonalat a harcedzett triariusok zárták (tízszer 60 fős manipulusok), őket tartalékként vetették be a csatában. A könnyűfegyverzetűek (íjászok, parittyások) a hadsorok előtt és a szárnyakon helyezkedtek el.

Összegzés

Okok és következmények

  • Milyen okokkal magyarázhatók Róma katonai sikerei? Keressünk ezeket alátámasztó példákat is!
  • Mely lépésekben vált Róma a Földközi-tenger urává?

Történelmi jelentőség

  • Miért jelentett fordulópontot Róma történelmében a Mediterraneum megszerzése?
  • Hogyan építette ki Róma tartósan az uralmát a térségben?

Menü

III. AZ ÓKORI RÓMA – 15. A hódító Róma