- Idézzük fel, milyen körülmények között történt a Nyugatrómai Birodalom bukása!
- Mely népek vettek részt a népvándorlásban?
- Hogyan hárította el a keleti birodalomrész a támadásokat?
A kora középkor időszaka
Európa önálló középkori fejlődésének kezdetét sokáig a Római Birodalom kettéválásához (395) kötötték, újabban inkább a Nyugatrómai Birodalom bukásához (476) kapcsolják. A rómaiak által egységesített Mediterraneum szétesett, és a Földközi-tenger térségében három kultúrkör alakult ki. Nyugat-Európában a latin szertartású keresztény civilizáció lassan eltávolodott a bizánci ortodox (görögkeleti) területektől. A 7. század során létrejött az iszlám vallás. Az arabok által megteremtett kultúrkör Hispániától az Indusig terjedt. A kultúrkörök önállóan fejlődtek tovább, és a római katolikus Európa születése a 11. századra lezárult. A kora középkor első évszázadaiban a népvándorlás újabb hullámai okoztak jelentős politikai változásokat.
Rómát az alapítástól számított 1164. évben megostromolták a gótok, ez időtől szűnt meg a rómaiak uralma Britanniában; […] A skótok és a piktek által végigpusztított britonok segítséget kérnek a rómaiaktól, akik másodszor is bejönnek, és egy falat építenek a szigeten keresztül; de amikor ezt a nevezett ellenség áttöri, a britonok még nagyobb veszedelembe kerülnek. Ettől fogva Britanniának, amelynek egy részét a britonok lakták, nem volt többé felfegyverzett harcosa, katonai ereje, […]. Ekkor az angolok vagy szászok, […] megérkeztek Britanniába […], mintha az ország megmentéséért akarnának harcolni, de valójában azért, hogy meghódítsák azt. (Beda 8. századi angol történetíró művéből)
Milyen következményekkel járt a római uralom megszűnése Britanniában? Mely népek fenyegették az ott maradt romanizált briteket?
A germán királyságok és a Keletrómai BirodalomMiért nem sikerült a Római Birodalom helyreállítása?
A Nyugatrómai Birodalom bukását beteljesítő germán törzsek letelepedésük után saját államot alapítottak. Britanniába új hódítók, angol és szász törzsek érkeztek, akik a britek legyőzése után az 5–6. században hét önálló királyságot hoztak létre. Itáliában az utolsó császárt megbuktató hadvezér érintetlenül hagyta a római intézményeket (államszervezet, közigazgatás), de hatalmát a keleti gótok rövidesen elsöpörték (493). A 6. században a keleti gótok testvérnépe, a nyugati gót törzs Dél-Galliából Hispániába húzódott, miközben az egykori Gallia provincia a frankok kezére került. Észak-Afrikát a Vandál Királyság birtokolta, kalózflottái az egész Földközi-tenger térségét fenyegették.
A Keletrómai Birodalom a nyugati területek jogos örökösének tartotta magát. A mindenkori uralkodó a „rómaiak császára” nevet viselte; az állam, a jogrendszer, a társadalmi berendezkedés Constantinus korára emlékeztetett. (A köznyelvben használt Bizánci Császárság elnevezést csak utólag, a reneszánsz korban adták a birodalomnak.)
Konstantinápolyt nagyrészt elkerülték a germán népvándorlás hullámai, a hunoknak Attila haláláig adót fizettek. A későbbiekben a kifinomult bizánci diplomácia adófizetéssel, katonai fellépéssel, illetve viszályok szításával őrizte meg a határokat.
A birodalom területén belül a virágzó városhálózat megmaradt, a főváros lakossága (kb. 700 ezer fő) több volt, mint néhány germán királyság teljes népessége. A pénzgazdálkodás fennmaradt, a városokban az ipari termelés és a helyi kereskedelem sem indult hanyatlásnak. A biztos bevételi forrásokkal rendelkező császári hatalom hatékony hivatalnokszervezetre támaszkodhatott, és politikai törekvéseit az egyház is támogatta. A császárok beleszóltak a vallási ügyekbe, ezért a konstantinápolyi püspök (pátriárka) kevesebb befolyással rendelkezett, mint a római pápa.
A nyugati területek visszaszerzésére, a birodalom restaurációjára Justinianus császár (527–565) tett kísérletet. Közel húsz évig tartó háborút viselt a „barbár királyságok” ellen. A Keletrómai Birodalom legyőzte a vandálokat Észak-Afrikában, felszámolta a keleti gótok államát Itáliában, és megvetette a lábát Hispánia keleti részén. A császár évtizedekig tartó hadjáratai azonban aláásták a birodalom erejét. Justinianus halála után a Keletrómai Birodalom folyamatos védekezésre kényszerült. Ellenséges népek érkeztek a Balkán-félsziget felől (avarok és bolgárok), illetve a Közel-Keletről (arabok), és jelentős területeket foglaltak el. A birodalom lassan elvesztette Itáliát, míg a Mediterraneum térségében arabok hódítottak.
A világ dolgaiban semmi sem olyan figyelemre méltó, mint a törvények tekintélye. Ezek rendezik helyesen az isteni és az emberi dolgokat, száműzik a méltánytalanságot. Megállapítottuk azonban, hogy a Róma városának és Romulusnak idejétől hozott törvények tömege olyannyira össze van keveredve, hogy szinte végtelen és emberi ésszel már át nem fogható. Ezért először arra törekedtünk, hogy szent császári elődeink rendelkezéseit összegyűjtsük, és világosan rendezve adjuk át. Egy kódexbe gyűjtöttük azokat, minden felesleges átfedést és ellentmondást kiküszöböltünk belőlük, hogy így minden embernek biztos támaszul és iránymutatásul szolgáljanak. (Justinianus „Isten akaratából” kezdetű rendelete. Justinianus hivatalnokaival összeállíttatta az elmúlt évszázadok törvényeit, rendeleteit. Az egységesen írásba foglalt – kodifikált – római jog [Corpus Iuris Civilis: a polgári jog gyűjteménye] az európai jogfejlődés alapjává vált.)
- Hogyan tekintett a római törvényekre Justinianus?
- Miről intézkedett a császár? Miként utalt Justinianus a korábbi római császárokra?
A Frank BirodalomHogyan egyesítették Nyugat-Európát a frankok?
A népvándorlásban részt vevő germán törzsek közül a frankok tartós államot építettek ki. Az első jelentősebb uralkodójuk felvette a római katolikus vallást (Klodvig, 482–511), és a királyi címet is elnyerte (Meroving-dinasztia). A 6–7. században a frank királyok hatalma meggyengült, a trónharcok és belviszályok az ország felosztásához vezettek. A birodalomrészekben a királyok háttérbe szorultak, a tényleges irányítás a legnagyobb földbirtokkal rendelkező udvarnagyok kezébe került. Közülük Martell Károlynak sikerült újra egységes birodalmat kialakítania (a 8. század első évtizedeiben).
Károly új típusú hadsereget szervezett (nehézlovasság), és a szabad frank harcosoknak a katonai szolgálatukért cserébe birtokokat adományozott. Martell Károly legyőzte vetélytársait, és hadseregével 732-ben vereséget mért a Nyugat-Európát veszélyeztető arab seregre (poitiers-i csata). Martell Károly fia, Kis Pippin az utolsó Meroving-uralkodót is megfosztotta hatalmától (751), és megalapította a Karoling-dinasztiát. A korszakban nyújtott katonai segítségért cserébe az egyház elismerte Kis Pippin királyi uralmát.
Kis Pippin fia, Nagy Károly (768–814) hosszú uralkodása alatt Nyugat- és Közép-Európa katonai bekebelezésére törekedett. A mintegy félszáz hadjárat során a birodalom határait kitolta az Elba folyóig (szászok leigázása) és a Dunáig (bajorok, illetve avarok legyőzése). Az Ibériai-félszigeten az arabok kiszorítására vezetett hadjárata kudarcba fulladt, a később kialakított Spanyol Őrgrófság a frank területek védelmét szolgálta. Észak-Itáliában végső vereséget mért a pápaságot fenyegető germán királyságra (a longobárdokra), és az egyházi állammal megőrizte a jó kapcsolatot. Ennek csúcspontjaként 800-ban a pápa császárrá koronázta Károlyt Rómában.
Nagy Károly tetteiben ötvöződött az antik római birodalomépítés és a keresztény császáreszme. A kortársak „új Augustusként” emlegették, hiszen Károly sokat tett azért, hogy egyetlen birodalmi keretben egyesüljön minden nyugati keresztény. Miközben a Római Birodalom igazi örököse, a bizánci császár csak évekkel később ismerte el Nagy Károlyt császárnak.
A Frank Birodalom sorsaMi lett Nagy Károly örökségének a sorsa?
Nagy Károly uralkodása utolsó éveiben egy állandó központot létesített Aachen (ejtsd: áhen) városában, és hatékony közigazgatási rendszert épített ki. A birodalom irányítását ellátó hivatalszervezet, a királyi rendeleteket is megfogalmazó kancellária lett. A birodalom a grófságok rendszerén alapult, a kinevezett gróf az adott területen a királyi jogkörök jelentős részét gyakorolta, és az adók egyharmadával rendelkezett. A rendeletek végrehajtását és a grófságok ellenőrzését a királyi küldöttek látták el, akik folyamatosan jelentést küldtek Aachenbe. A birodalom határain őrgrófságok létesültek; az őrgróf a bevétel egészét a védelemre fordította.
Nagy Károly jól szervezett birodalma később mintaként szolgált számos állam közigazgatásának kiépítésénél. Szent István is hasonló elvek alapján építette ki a Magyar Királyság szervezetét a 11. század elején.
Nagy Károly halála után a birodalom egysége gyorsan megbomlott. Fia gyengekezű uralkodónak bizonyult, aki ellen gyermekei többször fellázadtak. A Frank Birodalom belviszálya évtizedekig tartott, később már a testvérek is egymás ellen fordultak. Az áldatlan állapotoknak végül 843-ban a verduni egyezmény vetett véget: a birodalmat három részre osztották. A birodalom egykori vezető tisztségviselői (grófok, őrgrófok) időközben függetlenítették magukat a központi hatalomtól, és fontos uralkodói jogköröket szereztek meg (például adóztatás, hadseregszervezés, bíráskodás).
Gazdagon meg volt áldva ékesszólással, és akaratát könnyedén, világosan ki tudta fejezni. De nem érte be csupán anyanyelvével, hanem nagy buzgalommal tanulmányozta az idegen nyelveket is. Ezek közül a latint úgy megtanulta, hogy latinul és anyanyelvén egyformán tudott beszélni; a görögöt inkább csak értette, de nem beszélte. Annyira beszédes volt, hogy szinte bőbeszédűnek látszott. A szabad művészeteket rendkívüli buzgalommal ápolta, doktorait igen tisztelte és nagy megbecsülésben részesítette. A nyelvtan elsajátítása végett Petrus Pisanus öreg szerpapot hallgatta. A többi tudományban a Britanniából való szász nemzetiségű Albinus [Alkuin], ugyancsak szerpap, ez a rendkívüli ismeretekkel rendelkező férfi volt a tanítója. Ennek vezetése alatt igen sok időt és fáradságot fordított a retorikának és dialektikának, különösen pedig a csillagászatnak tanulására. Foglalkozott a számolás mesterségével is, és éles elméjével nagy érdeklődéssel szokta vizsgálni a csillagok járását. Próbálkozott az írással is: e célból ágyának vánkosa alatt elrejthető viasztáblákat és kis jegyzőkönyveket szokott magával hordozni, hogy mikor ráérő ideje van, kezét a betűvetéshez szoktassa. De ez a sokáig halogatott és későn kezdett munka már nemigen sikerült neki […]. (Einhard, Nagy Károly történetírója)
Gyűjtsük össze a korabeli tudományokat! Mennyire számíthatott műveltnek Nagy Károly a világi elit körében? Mit tekintettek alapműveltségnek a korban? Miből tanulhattak a diákok a könyvnyomtatás megjelenése előtt?
Kitekintő
A Karoling-reneszánsz
Nagy Károly tudatában volt annak, hogy a stabil államszervezet kialakításához nagy szükség van művelt emberekre. A kor szerzetesi értelmiségét hívta udvarába, akik újjáélesztették az antik kultúrát. A kolostorok alapítása és az ottani oktatás fellendítése mellett a szerzetesek egyik fő feladatává vált a régi szövegek (ókori szerzők munkái) lemásolása. A kódexmásolás fárasztó munkáját névtelen „hősök” ezrei végezték naponta, de a már-már porladozó kódexekből át tudták menteni az antikvitás örökségét az utókornak. A Karoling-reneszánsz időszakában Alkuin a kolostori iskolák számára egységes tananyagot állíttatott össze. Ennek során az antik világ tudásanyagát emelték át a keresztény kultúrkörbe. Az ókori Rómában – a hellenisztikus világ hatására – gyűjtötték egybe a hét szabad művészetet (tudományt); amelynek elsajátítása a szabad emberek alapműveltségét biztosította. A kora középkor ezt a hét szabad művészetet vette át a kolostori oktatásba. Az oktatás a latin nyelv megtanulásával és a kifejezőképesség fejlesztésével indult (grammatika – nyelvtan; retorika – a gondolatok kifejtésének, a beszédnek a tudománya; dialektika – a gondolatok logikus felépítésének a tantárgya). Mindezt gyakorlati ismeretek egészítették ki (aritmetika – számtan; geometria – mértan; asztronómia – csillagászati alapismeretek, egyházi ünnepek elhelyezése a naptárban; musica – zene, egyházi énekek).
Összegzés
Változás és folytonosság
- Milyen hasonlóságok vannak Justinianus és Nagy Károly között? Mivel magyarázhatók ezek?
Okok és következmények
- Miért tudott még közel egy évezredig fennmaradni a Keletrómai Birodalom?
- Miért volt szükség a grófságok létrehozására a Frank Birodalomban?
Történelmi jelentőség
- Milyen hatással volt Nagy Károly birodalma és uralkodása a középkori királyságokra?