- Milyen kép él a köztudatban Mátyás királyról?
- Milyen nevelésben részesült?
- Miért került fogságba?
- Mit tanultunk Mátyás időszakáról az irodalomórán?
- Ki volt a korszak híres költője?
Mátyás belpolitikájaMi jellemezte Mátyás uralkodói gyakorlatát?
A Hunyadi-párt köznemeseinek határozott támogatásával a Rákos mezei országgyűlésen Hunyadi Mátyást (1458–1490) emelték a magyar trónra. A prágai fogságból egyezséggel szabadult, elvette a cseh kormányzó (Podjebrád György) lányát, Katalint. A Szent Korona III. Frigyesnél volt, ezért Mátyást ünnepélyesen csak trónra ültették. A tizenöt éves uralkodó meglepő eréllyel lépett fel az első hónapokban. A kormányzónak kinevezett Szilágyi Mihályt kiszorította a hatalomból, és a köznemességre támaszkodva fellépett a régi bárói elittel szemben. (Szilágyi néhány hónapra börtönbe került, majd kiszabadulása után a déli határon harcolt, ahol a török fogságba ejtette. Az egykori nándorfehérvári kapitányt a szultán lefejeztette.)
Továbbá […] a Szent Koronát, amit a néhai igen fenséges Erzsébet királynő a néhai jó emlékezetű László királlyal együtt császárunknak, az említett Frigyesnek megbízható kezébe átadott és azt eddig hűségesen megtartotta és megőrizte, nehogy idegen kézbe kerüljön, valamint Sopron városát a mondott Mátyás királynak, fiunknak és az ő magyar királyságának kegyesen visszaadtuk […].
Továbbá […] elhatároztatott és végeztetett, hogy, ha a magyar királyság megüresedik, mert az előbb mondott Mátyás király ágyékából nem származnak törvényes fiak vagy unokák, mi […] vagy fiunk […], vagy, ha többeket hagytunk hátra, közülük az egyik, akit az a királyság királyának kiválasztott, Magyarország ama királyságának élére állíttatnak vagy állíttatik. (Mátyás és III. Frigyes egyezsége a korona visszaadásáról; 1463)
- Miért volt fontos Mátyásnak a korona megszerzése?
- Miről állapodtak meg a korona átadásán túl?
- Hogyan és mikor került III. Frigyes kezébe a korona?
A sértett bárók rövidesen lázadással reagáltak, behívták az országba III. Frigyest, akinek haderejét Mátyás serege végül legyőzte. A nyugati határon évekig tartó harcok megállapodással értek véget (bécsújhelyi szerződés, 1463). Mátyás visszaszerezte a koronát, de a Habsburgok trónigénye megmaradt. A következő évben törvényes keretek között megtörtént a koronázás. Mátyás politikáját mindvégig a határozottság jellemezte. Uralmát az erős központosítás, egy tőle függő hivatalnokszervezet kialakítása határozta meg. Bár egy általa felemelt új bárói rétegre támaszkodott (például Guti Országh Mihály nádor, Szapolyaiak, Báthoriak), mégsem bízhatott meg mindenkiben. A külpolitikájával elégedetlen főurak összeesküvést szőttek ellene egykori nevelője, az akkor már esztergomi érsekké kinevezett Vitéz János vezetésével (1471). Mátyás a mozgalmat gyorsan felszámolta, Vitéz a következő évben meghalt; unokaöccse, Janus Pannonius pécsi püspök pedig menekülés közben vesztette életét. A Vitéz-féle összeesküvés után a király még kevésbé tűrt beleszólást a politikájába. A köznemességet is fokozatosan a háttérbe szorította, egyre ritkábban hívott össze rendi országgyűlést.
Sok okát beszélik, miért kezdtek összeesküvésbe a király legrégibb atyai barátai. Hiszen olyan tekintélyben és hivatalokban volt részük, hogy igazán nem lehetett tőlük ingadozást, árulást várni. Az érsek [Vitéz János, esztergomi érsek] állítólag számos sérelme miatt lett összeesküvő. A király ugyanis már a maga lábán állt; azelőtt ki volt szolgáltatva a főemberek tanácsának; most lerázta ezt, nem mások után, hanem saját esze és akarata szerint járt, s ha szólni mertek, lehurrogta őket. […] Ezek tekintélyük alapos csorbulását látták ebben. Ehhez járult a szokatlanul kivetett rendkívüli adó, az úgynevezett dika, amelyet többnyire nem portánként, hanem fejenként róttak ki. És ámbár az igen nagy szolgáltatásokat a folytonos háború tette szükségessé, a szokatlan adót mindenki nehezményezte. Sőt, Mátyás még a püspöki jövedelmeket is bitorolni kezdte. (Bonfini nyomán. Antonio Bonfini [1434–1503] Mátyás megbízásából írta meg a magyarság történelmét. Műve a humanista udvari történetírás jellegzetes alkotása, és értékes forrásként szolgál Mátyás uralkodásának értékelésében.)
- Milyen személyes ellentétek okozták az összeesküvést a forrás szerint?
- Mátyás melyik gazdaságpolitikai intézkedését ellenezték az országban?
- Melyik háborúhoz használta fel Mátyás a bevételeket?
- Miért sérelmezhette ezt az esztergomi érsek?
Mátyás gazdaságpolitikájaMiért volt szükség a pénzügyek központosítására?
Mátyás bevételeinek jelentős növelésére törekedett. A pénzügyek kezelését függetlenítette a királyi tanácstól, a létrehozott kincstartóság élére egy polgári származású szakember (Ernuszt János) került. Az évek során szakképzett, sokszor alacsony sorból származókból álló hivatalnoki szervezet épült ki, amely a király minden bevételét egységes kezelés alá vette. A királyi hatalom alapját egy új adórendszer (kincstári adó – „füstpénz”, rendkívüli hadiadó, koronavám) bevezetése biztosította. A füstpénz a kapuadó megváltoztatását jelentette: ha egy jobbágyporta mögött többen laktak, akkor arányosan többet fizettek, azaz házanként adóztattak. A harmincadvám helyett bevezették a koronavámot, így a harmincadvámra szerzett mentesség érvényét veszítette. A rendkívüli hadiadó (a háborús költségek címén) évi egy aranyforinttal növelte meg a jobbágyi terheket.
Mátyás éves jövedelme meghaladta az 500 ezer aranyforintot, kétszeri adókivetés esetén akár a 750 ezer aranyforintot is elérte. Ez az addigi királyi jövedelmek megháromszorozódását jelentette. Ugyanakkor a nagy ellenfél, az Oszmán Birodalom éves bevételéhez (1 millió 800 ezer aranyforint) képest Mátyás jövedelme jócskán elmaradt. A királyi bevételek nagy részét felemésztették a hadikiadások; a végvárrendszer fenntartása évente 200 ezer aranyforintba került, míg a híres fekete sereg zsoldosaira is minimum 250 ezer aranyforintot kellett évente költeni.
Az állandó zsoldossereg szervezése az 1460-as évek elején kezdődött. Az alakulatok kezdetben főleg külföldi (cseh, lengyel, német) katonákból álltak, de egy idő után már magyarok is jelentkeztek a szolgálatra. A fekete sereg a kor egyik legütőképesebb haderejének számított (különböző fegyvernemek, korszerű felszerelés, tűzfegyverek), és hamarosan a királyi külpolitika legfőbb támasza lett.
Mátyás külpolitikájaMiért „nyögte Mátyás bús hadát Bécsnek büszke vára”?
Az uralkodó hódító jellegű külpolitikáját a személyes ambíciókon kívül egy erős birodalom kialakításának célja is motiválta. Egy ilyen háttér megteremtésére lett volna szükséges a fenyegető Oszmán Birodalommal szemben. Mátyás a német-római császári korona elnyerésére törekedett. Az uralkodó előbb a cseh korona megszerzéséért indított hadjáratokat egykori apósa ellen, majd a Habsburgok ellen fordult. A kibontakozó cseh háború (1468–1479) során a magyar seregek sikereket értek el (Szilézia, Morvaország elfoglalása), ám a lengyel Jagelló-dinasztia is a cseh koronáért szállt harcba. A magyar győzelmek ellenére Podjebrád György halálakor a prágai rendek a lengyel Jagelló Ulászlót választották királyukká (1471). A kibontakozó lengyel támadás elhárítása csak súlyos harcok árán valósult meg. Már a csehországi hadakozás alatt kiújult a konfliktus III. Frigyessel, aki a Jagellókat támogatta a térségben. Az osztrák háború (1477–1487) újabb gazdag tartományok (Alsó-Ausztria, Stájerország) bekebelezését és Bécs elfoglalását (1485) hozta el. Csakhogy a Habsburgok pozíciója nem rendült meg, a következő évben a német választófejedelmek III. Frigyes fiát, Miksát jelölték császárnak.
Jóllehet az ország közvéleménye aktív törökellenes politikát remélt Hunyadi János fiától, Mátyás az Oszmán Birodalommal szemben inkább a védekezésre szorítkozott. A déli végvárvonal mentén, a portyázásokat leszámítva, szinte állóháború alakult ki. A két fél megelégedett az 1456 utáni status quo fenntartásával. II. Mohamed (1451–1481) még Mátyás uralkodása elején végleg bekebelezte Szerbiát és Boszniát, ezt követően a magyar területek elleni török betörések csökkentek (sőt a déli vármegyék néhányszor átengedték Ausztria felé a portyázó török hadakat).
[…] Miklós őrkanonok, szószólónk, hazatérve jelentette ugyan a pápa legjobb indulatát irányunkban, de egy mentegetődző levelet hozott, hogy tudniillik az itáliai háborúk miatt jelenleg nem tud segíteni a kereszténység ügyén. Azt akarjuk tehát, hogy ne legyetek tovább Őszentségének terhére, hanem egyéb ügyeket elintézve térjetek mielőbb haza. Azt az egy, igen fontos dolgot azonban hazatértekkor fejtsétek ki, hogy manapság veszedelmes az egész kereszténység ügye iránt tanúsított hanyagság, s ezt úgy fejtsétek ki, hogy a pápa s a többiek megértsék, mi következhetik ebből, s ha – amit nem kívánunk – valami baj történik, azt ne róhassák fel Magyarország királyának, akin egyáltalán nem múlott a kereszténység megvédése, sőt a mohamedi babona kiirtása. Mi ezentúl szükségképpen azt tesszük, ami helyzetünk szempontjából kevéssé tűnik veszélyesnek. (A magyar uralkodó levele a pápai udvarba küldött követének; 1462)
- Mire utasította Mátyás a követét?
- Milyen a levél hangvétele a pápai udvar felé?
- Milyen jövőbeli külpolitikai szándék érződött ki Mátyás soraiból?
A Mátyás által vezetett hadjáratok (Jajca elfoglalása – 1463, és Szabács megszerzése – 1476) inkább korlátozott hadműveletek voltak, melyek következtében Észak-Bosznia és Észak-Szerbia magyar fennhatóság alá került. Az ottani várak beépültek a védvonalrendszerbe, és a létrejött kettős végvárvonal a nagyobb török seregekkel szemben megfelelő akadályt jelentett. A portyázó törökök csapatait Kinizsi Pál temesi ispán vagy az erdélyi vajda alakulatai igyekeztek megállítani. A molnárlegényből katonai érdemei miatt bárói rangra emelt Kinizsi egy alkalommal súlyos vereséget mért az Erdélyt kifosztó török seregre (kenyérmezei csata, 1479).
Mátyás legfőbb gondja a trónutódlás bizonytalansága volt. Első feleségétől, Podjebrád Katalintól nem született gyermeke, és Katalin halála után (aki szülés közben a csecsemővel együtt meghalt) Mátyás évekig nem tudott rangos feleséget szerezni. Végül a nápolyi Aragóniai-dinasztiából származó Beatrixot vette el (1476), de az ő házasságuk is gyermektelen maradt. Mátyásnak egy polgárlánytól korábban fiúgyermeke született, csakhogy a törvénytelen származású Corvin Jánost a közvélemény nem tekintette igazi jelöltnek.
Mátyás uralkodása utolsó évtizedében egyre nyíltabban törekedett arra, hogy fiát elismertesse utódjának. Corvin Jánost a Hunyadi-birtokok és egyéb javadalmak átadásával az ország legnagyobb birtokosává tette, a nádort és a köznemességet is megpróbálta mellé állítani (1485–86-os törvények). Az erős állam azonban, amelyet Mátyás létrehozott, oly mértékben függött a személyétől, hogy halála után a rendszer összeomlott (1490).
1. Először az ősök régi intézkedésénél fogva végeztük és megállapítottuk, hogy ha valamikor a királynak magva találna szakadni, és új királyválasztásról folyna tanácskozás, a választásban, hivatala méltóságánál fogva, mindenkor a nádoré legyen az első szavazat.
2. Másodszor: ha valamely király kiskorú örököst hagyna maga után, a nádor tiszténél fogva mint az ő gyámja tartozik és köteles őt apjától rámaradt országaiban és uradalmaiban megtartani és hűségesen megvédelmezni. (Az ún. nádori cikkelyekből; 1486)
- Milyen elv alapján fogalmazták meg a trónutódlás kérdését?
- Magyarázzuk meg, milyen érdeke fűződhetett ehhez Mátyásnak!
Kitekintő
Mátyás, az igazságos
„Meg holt Matias király s el költ az Igazsagh” – jegyezte meg egy 16. századi történetíró (Heltai Gáspár, 1575), aki arról is említést tett, hogy a nagy uralkodóról számos tréfás történet és legenda kering. Mátyás király népszerűsége a halála utáni évtizedekben nőtt meg. Erre már Antonio Bonfini, az udvari történetírója is felhívta a figyelmet: „A parasztság, mely Mátyás alatt […] évenként négyszeres adót kényszerült fizetni, s panaszkodott az igazságtalanul súlyos sarcok miatt, most sóhajtozik és retteg a dúlástól, a szántóföldek elpusztításától […] Fogadkoznak, hogy hatszorosan is fizetnének, csak visszahívhatnák a királyt a másvilágról.”
Az utólag megszépülő mátyási évtizedek iránti nosztalgia alakíthatta ki a nép között elvegyülő, álruhába öltözött király legendáriumát. A szegényeket pártfogoló, bölcs döntéseket hozó uralkodó történetei beleolvadtak a néphagyományba, és az anekdotakincs a 19. században tovább bővült. (A századfordulós Magyar anekdotakincs mintegy 80 történetet rögzített.) Mátyás alakja a környező népek mondavilágában is megjelenik, több szlovén mesében ábrázolják földig érő szakállal, barlangban élő királyként, akinek visszatérését várja a népe.
Egyszer Mátyás király vándorlása közben egy juhásszal találkozott. Ezek éppen ebédeltek, aztán odahívták őt is, de nem tudták, hogy ki. Ahogy a bogrács körül ültek, Mátyás a kanalával a másik elejibe nyúlt. Fogta magát a juhász, a fakanáljával nagyot ütött Mátyás kezére, aztán megmagyarázta, hogy mindenki maga elől egyen. Mátyás király megértette, aztán mikor megebédeltek, kijelentette, hogy ő a király, aztán a juhász menjen fel hozzá Budára, a várba. A juhász fel is ment. De ahogy Mátyással találkozott, az azt mondta neki, hogy ő is ott fog ebédelni. De olyan nagy urak lesznek ott, akik mindig a mások elejibe nyúlnak, aztán, aki úgy tesz, üssön a kanállal a kezire.
- Milyen történelmi helyzetet és értékítéletet sugall a fenti mese?
- Keressünk néhány Mátyásról szóló mesét!
- Hogyan jelenik meg a mesékben a király?
- Miben igazságos? Kinek a pártján áll?
Összegzés
Változás és folytonosság
- Milyen pénzügyi és katonai reformokat hajtott végre Mátyás király?
- Milyen célokat szolgáltak és milyen eredményeket hoztak ezek a reformok?
- Melyik fél javára változtak meg a Magyar Királyság és az Oszmán Birodalom közötti erőviszonyok Mátyás idején?
Történelmi nézőpont
- Mivel érvelhettek Hunyadi Mátyás külpolitikájának ellenzői és kritikusai? Vitassuk meg e kritikák jogosságát!
- Milyen célokat szolgált Mátyás uralkodásának felidézése a későbbi korokban? Mivel magyarázható ez?