24. A középkor…

24. A középkori Európa születése. Nyugat-Európa társadalma és gazdasága a középkor első felében

24. A középkori Európa születése. Nyugat-Európa társadalma és gazdasága a középkor első felében

  • Milyen jellegzetességei vannak a középkornak?
  • Keressünk olyan történelmi filmeket vagy regényeket, amelyek ezt az időszakot ábrázolják!
  • Vitassuk meg, mennyire adnak hiteles képet ezek az alkotások!
A kora középkori Európa térképe. Jelentősebb birodalmak: Kordovai Kalifátus, Nyugati Frank Birodalom, Keleti Frank Birodalom, Bizánci Birodalom, Bolgár Kánság, Kijevi Állam. Ebben a században Európa északi és nyugati területein normann kalandozások, délen arab támadások zajlottak.
Európa a 9–10. században Mi történt a Frank Birodalommal Nagy Károly halála után? Milyen külső támadások érték Európát a 9. században? Milyen népmozgások indultak meg Európában? Hol keletkeztek új államok?

Európa a 9–10. századbanMilyen folyamatok vezettek a német területek egyesítéséhez?

Egy restaurált viking hajó. A viking hajók jellemzője az erős gerinc, a magasra felmeredő orr, a széles, lapos hajótest, ami stabil haladást tett lehetővé a viharos tengeren.
Az osebergi viking hajót egy sírban találták meg Norvégiában (1903). A hajósírban két nő (egy úrnő és szolgálója) maradványára bukkantak; a temetést a 9. század közepére teszik. Mivel agyagos földbe helyezték a hajót, ezért a tölgyfából készült hajótest konzerválódott. Bár a hajó szétesett, a régészeknek sikerült aprólékos munkával összeilleszte­niük. A viking hajó 22 m hosszú és 5 m széles volt, árboca 10 m magas lehetett. A hajón 15 pár evezős szolgált, így a legénysége 30 fő volt. Nézzünk utána az interneten, hogyan temették el a vikingek a halottakat! Milyen felszerelési tárgyak és állatok kísérték el végső útjára az úrnőt? Keressünk további régészeti emlékeket a vikingekről!

A 843-as verduni egyezmény Nagy Károly birodalmának szétesését jelentette. A birodalomrészek egymással vívott harcai mellett külső erők is veszélyeztették a meggyengülő Nyugat-Európát. Délen kiújultak az arab támadások; a Földközi-tenger partvidékén (Szicília, Dél-Franciaország egyes részein) fontos hídfőállásokat szereztek, hajóhadaik pedig teljesen szétzilálták a tengeri kereskedelmet.

A 9. században meginduló normann (= ’északi ember’; viking, varég) támadások súlyos pusztításokat okoztak. A vikingek több száz hajóból álló flottája váratlanul csapott le egy-egy térségre, és a támadók a partvidéket, illetve a folyókon felhajózva a belső területeket is fenyegették. A túlnépesedő Skandináv-félszigetről érkező népeket (a dánok, norvégok, svédek őseit) főleg a zsákmányszerzés hajtotta. A Karoling-utódállamok nem voltak képesek megszervezni a védekezést, így még a normann betelepülést sem tudták megakadályozni. A vakmerő viking hajósok az Atlanti-óceánt átszelve benépesítették Izlandot és Grönlandot, és valószínűleg egy maroknyi csoport az ezredfordulóra Észak-Amerikába is eljutott. A 10. században Európa nyugati felét a kalandozó magyarok támadásai is sújtották. A hadjáratok főleg a német területeket érintették, ahol a Keleti Frank Birodalom törzsi hercegségekre (szász, frank, bajor, sváb) esett szét.

A német területek egyesítését a szász hercegi dinasztia valósította meg. Az első szász uralkodó (I. Madarász Henrik) először még békét vásárolt a magyaroktól, majd az erőgyűjtés után megtagadta az adó­fizetést. A magyar seregek büntető hadjárata kudarcba fulladt: a 933-ban Merseburgnál megvívott csatában súlyos vereséget szenvedtek.

A német királyi hatalom megerősödése I. (Nagy) Ottó (936–973) alatt folytatódott. I. Ottó felszámolta a hercegi lázongásokat, sőt még Észak-Itáliában is rendet teremtett a viszálykodó uralkodók között. A kereszténység védelmezőjeként lépett fel; uralma alatt megkezdődött az Elba folyón túli pogány szláv területek leigázása, és 955-ben Augsburgnál döntő győzelmet aratott a kalandozó magyarok felett. I. Ottót látványos sikerei nyomán a pápa 962-ben császárrá koronázta. Ezzel megszületett a Német-római Császárság, így a középkori Nyugat új császárai a német királyok közül kerültek ki.

Infó ikon

Elhalálozván tehát a haza atyja, a királyok legnagyobbika és legjobbika: Henrik, a frankok és a szászok egész népe, az apa által trónutódként már régen kijelölt fiút, Ottót választotta meg királyává. Úgy döntöttek, hogy az egyetemes választás színhelye az aacheni palota legyen. Miután ott összegyülekeztek a fejedelmek és az előkelők, s a fejedelmek katonáinak seregei is, a Sixtus-kápolnában, mely Nagy Károly bazilikájával egybe van építve, emelték az ott megépített trónra az új uralkodót, kezüket adván neki, hűséget is fogadtak, megígérve, hogy támogatni fogják minden ellenséggel szemben, egyszóval szokásuk szerint tették őt királlyá. (Részlet Widukind, szász történetíró leírásából; 10. század)

Kérdés ikon
  • Hogyan szerezte meg I. Ottó a hatalmat?
  • Miért tekinthető szimbolikus jelentőségűnek a koronázási helyszín kiválasztása?

A kora középkori gazdálkodásMi jellemezte a középkori mezőgazdasági termelést?

Egy ló nyakhámmal - erre a lószerszámra a ló kocsiba fogásánál volt szükség. Egy ló szügyhámmal - ezzel a lószerszámmal jelentősen megnőt a mezőgazdasági munkára befogott állat húzóereje.
Nyakhám, szügyhám

A kora középkorban (5–10. század) a népvándorlás, a járványok és éhínségek miatt a népesség lélekszáma előbb látványosan csökkent, majd lassú növekedésnek indult. Kezdetben az alacsony népsűrűségű területeken fejletlen mezőgazdasági módszereket alkalmaztak; az égetéses-irtásos rendszer (erdőirtás), illetve a vad talajváltó gazdálkodás kevés terményfelesleget eredményezett. Az első években a feltört földterület még jó termést adhatott, de hamarosan kimerült, és egy újabb földterületet kellett alkalmassá tenni a művelésre, míg a korábbi szántókon legeltettek (legelőváltó gazdálkodás).

A 8. századtól kezdve fokozatosan kialakult a kétnyomásos, illetve a korszak végén a háromnyomásos gazdálkodási módszer (10. század). A kétnyomásos gazdálkodásnál a gabona (búza, rozs) vetésterülete és a pihentetett föld (ugar) váltogatta egymást. A háromnyomásos rendszerben az ugar, a tavaszi és az őszi gabona vetésterülete cserélődött. A csapadékhiányos éghajlat miatt a háromnyomásos módszert az Alpoktól délre alig alkalmazták (tavaszi gabonát nem vetettek). A mezőgazdasági módszerek átalakulását a munkálatokhoz szükséges eszközök fejlődése is elősegítette. A hatékony termelést a nehézeke, illetve az addigi nyakhám helyett az állati igaerőt megnövelő szügyhám és más egyéb eszközök (patkó, kasza, cséphadaró) mozdították elő.

Európa népessége a kora középkorban (az adatok millió főre vonatkoznak)
200 körül 600 körül 1000 körül
Nyugat- és Közép-Európa 13 10,3 14,7
Dél-Európa 17,5 10,5 13,5
Kelet-Európa 5,5 5 7,8
Európa együtt 36 25,8 36
Kérdés ikon

Hasonlítsuk össze az adatokat! Milyen tendenciát figyelhetünk meg? Vitassuk meg, mi okozta a változásokat! Hol volt a legjelentősebb a népességcsökkenés, és miért?

A lecke szövegében említett, háromféle mezőgazdasági módszer ábrázolása.
Mezőgazdasági módszerek a korban: a legelőváltó, a kétnyomásos, illetve a háromnyomásos gazdálkodás Milyen változásokat figyelhetünk meg a kor mezőgazdasági módszereiben? Mekkora a hasznosított földterület nagysága a legelőváltó gazdálkodás esetén? Miért hatékonyabb a két- és háromnyomásos gazdálkodás? Melyik biztosított több terményfelesleget?

A Római Birodalom utolsó évszázadaiban megerősödő nagybirtokrendszer a kora középkorban továbbfejlődött. A kialakuló uradalmak sokszor a közigazgatás, a bíráskodás és a védelem feladatát is ellátták. Európa önellátó uradalmak ezreire esett szét, a decentralizáció azonban általános gazdasági visszaeséssel járt. Az uradalmak mindent megtermeltek maguknak, egyes falvakban az uradalmi kézművesek (vaskovács, varga, asztalos, ács stb.) még az alapvető iparcikkeket is előállították. A felesleg piacon való értékesítése, illetve egyes helyeken a pénzgazdálkodás is megszűnt, és a cserekereskedelem vette át a helyét. A 8–9. századtól aztán újra felélénkült a belső kereskedelem (elsősorban a folyókon), helyi piacok létesültek.

A kora középkorban Nyugat-Európát gyakran sújtotta éhínség. A kutatók megállapították, hogy egy-egy régióban 7–12 évente lépett fel súlyos élelmiszerhiány. A kezdetleges mezőgazdasági eszközök és módszerek alacsony termésátlagot biztosítottak, így kedvezőtlen időjárás esetén minden tartalék elfogyott, az emberek még a következő évi vetőmagot is felélték. Az éhségtől legyengült szervezetre pedig bármilyen betegség vagy járvány halálos veszélyt jelentett. A középkori krónikákban az éhínség következményeiről szóló leírások átmenetileg csak a 11. század közepétől tűntek el.

Mezőgazdasági módszerek a kora középkorban

Rá@dás

A középkori falvak világa

Egy középkori uradalom felépítése: a körülhatárolt, művelt területek mellett a földművesek egyszerű lakóházai és a gazdasági épületek találhatóak, a parcellák mellett az uradalom kőépülete áll, az épületeket utak kötik össze.
Középkori uradalom Olvassuk el a digitális tananyag kiegészítő olvasmányát! Állapítsuk meg a kiosztott parcellák elhelyezkedése alapján, hogyan szerveződött a munka az uradalomban! Milyen közös használatú területek találhatók még a faluban?

A feudális társadalom kialakulásaHogyan épült fel a társadalom?

A földesúri réteg, a nemesség számára mind nagyobb megterhelést jelentett az új típusú harcmodorhoz (például páncélzathoz, fegyverzethez) szükséges anyagi fedezet biztosítása. A Frank Birodalomban a nagyobb földbirtokkal rendelkező nemes (hűbérúr, senior) katonai szolgálatáért és hűségéért cserébe hűbérbirtokot adományozott a rangban alatta állónak (hűbéres, vazallus). Kezdetben a vazallusok katonai szolgálatért kapott adománybirtoka nem volt örökíthető, és a területet nem lehetett továbbadományozni. A hűbérbirtok a 9–10. századtól már örökíthető birtokká, feudummá vált. A feudum korlátlan időre szóló adománybirtok volt, s különböző mértékű politikai jogokkal (például adóztatás, bíráskodás) járt együtt. A hűbériség intézménye szigorú hierarchiát alakított ki a nemesi társadalmon belül. Időközben ugyanis a vazallus maga is hűbérúrrá válhatott (a birtok egy részének eladományozása révén), és ez addig folytatódott, amíg a birtok jövedelméből fel lehetett fegyverezni egy páncélos lovagot. A hűbéri lánc élén legtöbbször a király állt, de a hierarchia miatt nem mindenki tartozott neki feltétlen engedelmességgel („Vazallusom vazallusa nem az én vazallusom!”).

A feudális társadalom felépítése alulról felfelé haladva: jobbágyság, kisbirtokos nemesség, középbirtokos nemesség, nagybirtokos nemesség, király.
A feudális társadalom felépítése Hogyan alakult ki a jobbágyság? Milyen társadalmi előképe volt az ókorban? Értelmezzük a hűbéri lánc szerkezetét! Milyen kötelezettségei voltak a különféle társadalmi rétegeknek?
Infó ikon

Az ég lakói több rendet alkotnak, s ennek mintájára rendeződött a föld népessége is. […] A hívők társadalma ugyan egyetlen testet alkot, de az állam három részből áll. […] Isten háza tehát, amelyet egynek hiszünk, három részre oszlik: egyesek imádkoz­nak (oratores), mások harcolnak (bellatores), és ismét mások dolgoznak (laboratores). Ez a három rész, amely együtt létezik, nem szenvedheti a szétválasztást. A szolgálat, amelyet egyik végez, a másik kettő munkájának a feltétele, és mindenki köteles a maga részéről az együttest segíteni. Így ez a hármas összetétel valójában egységet alkot, s ezáltal győzedelmeskedhet a törvény, és örvendezhet a békének a világ. (Adalberon laoni püspök; 1030 körül)

Kérdés ikon
  • Különítsük el a szöveg alapján a társadalmi rétegeket!
  • Hogyan képzelték el a korabeli társadalmat?
  • Milyen lehetőségei voltak egy jobbágynak a felemelkedésre?
  • Melyik réteg hiányzik a leírásból? Mi lehet ennek az oka?

A feudalizmus kifejezés kezdetben a kialakuló gazdasági-társadalmi rendszerre utalt, utóbb jelentéstartalma kibővült, és a középkori viszonyok átfogó megnevezésére használták. Mivel a feudumhoz politikai jogok is kapcsolódtak, az addig egységes királyi hatalom felaprózódott, így a különböző hűbérbirtokosok egyszerre magán- és közhatalmat is gyakoroltak.

Infó ikon

A jelen órától kezdve a jövőben én, Rajmond, Hercend fia, Bernard algrófot, Reinhard fiát csalárdul el nem hagyom sem abban, ami életére vonatkozik, sem abban, ami testének tagjaira vonatkozik, nem fosztom meg őt életétől, fogságba nem ejtem, és egyetlen férfi, sem pedig egyetlen nő ilyet az én tanácsomra el nem követ ellene. Nem veszem el sem városaidat, sem hűbérbirtokaidat, amelyeket most bírsz és a jövőben segítségemmel megszerzel […]. És ha bármilyen férfi vagy asszony azt tenné, én, Rajmond, becsületesen és álnokság nélkül segítőd leszek, mihelyt te magad személyesen vagy meghatalmazottaid útján felszólítasz […]. (Jegyzőkönyv egy hűbéri esküről; 1068)

Kérdés ikon

Milyen két alapvető hűbéresi kötelezettség jelent meg az esküszövegben?

A jobbágyi társadalom hosszú folyamat eredményeként alakult ki. Az uradalmak termelő népessége személyi alárendeltségben (szabad költözés tilalma) és jogi alárendeltségben (földesúri joghatóság, bíráskodás) élt. A jobbágy nem rendelkezett a föld tulajdonjogával, hanem a földesúrtól földhasználati jogra jobbágytelket kapott. Ennek nagyságához kötötték a különféle gazdasági szolgáltatások (például terményjáradék, pénzadó, ajándékok) mértékét. A jobbágyok gazdasági függése kiegészült a jobbágyi ingyenmunkával, a kötelező robot a földesúr saját kezelésű birtokán, a majorságon elvégzett munkát jelentette. A jobbágyi terhek és kötelezettségek aránya eltért a középkor évszázadaiban, míg a legtöbb országban a későbbiekben biztosították számukra a szabad költözködés jogát.

Kitekintő

A feudalizmus értelmezése

Infó ikon

Azt a politikai rendszert, amely Európában a Karolingok eltűnése után uralkodott, feudálisnak szokás nevezni. Ez az elnevezés a francia forradalomra megy vissza. A francia forradalom a feudalizmus terhére írta különbségtétel nélkül mindazokat a jogokat, kiváltságokat, szokásokat és hagyományokat, amelyek a modern állam alkotmányával és a modern társadalom felépítésével ellentétben álltak. […] Visszaélünk a nyelvvel, ha a szó tartalmi jelentését oly szélesre kiterjesztjük, hogy a feudalizmus és a feudális rendszer fogalmakba egy egész politikai rendet beleértünk […]. (Henri Pirenne: A középkori gazdaság és társadalom története, Budapest, 1983)

Infó ikon

Napjainkra a „feudális” jelző […] afféle általánosan használt pejoratív kifejezéssé vált. Általában akkor folyamodnak hozzá, ha egy jelenség elavult, nemkívánatos jellegét akarják kihangsúlyozni. […] Vissza kell térnünk tehát e fogalom eredeti jelentéséhez: valamely tartományúr számára teljesített, földbirtok fejében nyújtott katonai szolgálatra utal, térben és időben nagyon korlátozott jelenségre. Csak Japánban alakult ki és Nyugat-Európában, más országokban hiába is keresnénk. (Hahner Péter: A régi rend alkonya, Budapest, 2006., 15–16. o.)

Kérdés ikon
  • Értelmezzük a két történész megállapításait! Hogyan és miért bővült ki a feudalizmus fogalmának jelentése?
  • Melyik korszakban kezdődött az elnevezés kiterjesztése?
  • Foglaljuk össze, mire tette a hangsúlyt a két történész a feudalizmus értelmezésénél!

Összegzés

Okok és következmények

  • Milyen összefüggés volt a magyarok támadásai és a Német-római Birodalom kialakulása között?
  • Hogyan alakult Európa népességének száma a kora középkorban?
  • Mely tényezők befolyásolták a demográfiai változásokat?

Változás és folytonosság

  • Hogyan alakult ki a hűbériség?
  • Mi segítette elő a feudális társadalom kiépülését?
  • Milyen jogaik és kötelezettségeik voltak az egyes társadalmi rétegeknek?

Menü

24. A középkori Európa születése. Nyugat-Európa társadalma és gazdasága a középkor első felében