44. Magyarország…

44. Magyarország az Anjouk korában

44. Magyarország az Anjouk korában

  • Miért gyengült meg a királyi hatalom a 13. század második felében?
  • Mivel fenyegetett mindez?
  • Mely országokban történtek már hasonló folyamatok?
  • Hogyan nevezzük a középkor utolsó évszázadait?
  • Milyen események történtek ekkor Nyugat-Európában?
A térkép a magyarországi kiskirályokat, székhelyeiket és a velük folytatott ütközetek helyszíneit mutatja be Luxemburgi Zsigmond idején. A kiskiráyok nevei és székhelyei nyugatról indulva és az országban körben haladva (a térkép alapján nem mindegyik kiskirálynak volt nevesíthető székhelye): Kőszegi Miklós (Sárvár), Kőszegi János (Kapronca), Csák Máté (Trencsén), Ákos István, Rátótok, Aba Amádé (Gönc), Borsa Kopasz (Adorján), Pók Miklós, Kán László (Déva), Csák Ugrin (Újlak), Babonics István, Subics Pál és Frangepán Duim. Az ütközetek helye és ideje: Szalafő (1319), Kőszeg (1319), Kassa (1312), Sólyomkő (1318), Bonchida (1320).
Kiskirályok a 14. század elején Mekkora területek kerültek a kiskirályok fennhatósága alá? Hogyan értékelhető a kialakult helyzet? Mit tehetett a központi hatalom? Milyen taktika alkalmazása lehetett sikeres ebben a helyzetben?

A belpolitikai rendteremtésKikre támaszkodva tudta I. Károly újra megszilárdítani a királyi hatalmat?

A Képes krónikában található ábrázolás I. Károly (Károly Róbert) királyról. A király páncélt és koronás fémsisakot visel, bal kezében az országalmát, jobb kezében a családi címerrel díszített pajzsát tartja.
I. Károly (Károly Róbert) (Képes krónika, 14. század)

A 14. század elején a középkori magyar államot a területi széttagolódás fenyegette, hiszen az utolsó Árpádok alatt kiszélesedett a „kiskirályok” (például Csák Máté, Aba Amadé, Kán László, Kőszegiek) uralma. A bárók egyes országrészekben jelentős kiterjedésű birtokokkal rendelkeztek, amelyekben kisajátították az uralkodói jogköröket (bíráskodás, adóztatás, magánhadsereg). A trónért folytatott küzdelemből a nápolyi Anjou-dinasztia tagja, I. Károly (Károly Róbert, 1308–1342) került ki győztesen. A pápaság által támogatott ifjú királyt a legtekintélyesebb bárók kezdetben semmibe vették. A központi államhatalom megerősítésében az uralkodó számíthatott a köznemesség és a jogai védelmére vágyó városi polgárság támogatására. I. Károly a tartományurak hatalmát másfél évtizedes szívós küzdelemben törte meg, és Csák Máté halálával (1321) helyreállt az ország közigazgatási egysége.

A rajz bemutatja, hogy az 1301 utáni trónkövetelők milyen vérségi viszonyban voltak IV. Bélával. IV. Béla közvetlen leszármazottai voltak: V. Istán, Anna és Erzsébet. A trónért folytatott küzdelemből a nápolyi Anjou-dinasztia tagja, I. Károly (Károly Róbert), V. Istán leszármazottja került ki győztesen.
Az 1301 utáni trónkövetelők családfái Vitassuk meg az ábra értelmezésével, melyik dinasztiának volt nagyobb jogalapja a korona megszerzésére! Ki lehetett a legidősebb jelölt a vetélytársak közül?

I. Károly saját híveire támaszkodva erős központi hatalmat épített ki. Az új bárói réteg nagy múltú, de a tartományurak által háttérbe szorított nemzetségekből vagy köznemesi sorból magas méltóságra emelt személyekből állt (például Kanizsai, Lackfi, Garai stb.). A király országos tisztségekhez (nádor, erdélyi vajda, szlavón bán stb.) kötötte az adományozásokat, a kinevezett honor birtokosok az adott terület jövedelmei felett is rendelkeztek. Az uralkodó által átruházott hatalom nem öröklődött és visszavonható volt. A honor birtokok megszervezésével a közigazgatás és a hadszervezés hatékonnyá vált, hiszen a birtokosok katonai kötelezettséggel tartoztak az uralkodónak.

Gazdasági reformokHonnan származtak a legfontosabb királyi bevételek?

Miniatúra a rozgonyi csatáról, ahol páncélos lovasok lándzsával és karddal támadnak egymásra. A hátérben a kassai vár látható. Egy lovag kezében Károly Róbert csapatainak zászlaja, amelyen az árpádsávok mellett kék alapon arany liliomok szerepelnek (a liliomok az Anjou család jelképei).
Kassa polgárai fegyvert fogtak az önkényeskedő helyi tartományúrral, Aba Amadéval szemben, aki a küzdelemben az életét vesztette. Fiai elégtételt követeltek, de I. Károly a város mellé állt. A rozgonyi csatában (1312) a király hadereje súlyos vereséget mért az Amadé fiak Csák Máté zsoldosaival is megerősített seregére. A rozgonyi csata megindította a tartományurak elleni fellépést. Tanulmányozzuk a miniatúrát! Miről lehet beazonosítani Károly Róbert csapatait?

A tartományurak legyőzése után a gazdaság rendbetétele következett. A királyi birtokokról származó (domaniális) jövedelmek nem bizonyultak elegendőnek, a korban a biztos gazdasági alapot már a királyi felségjogon (ius regale) szerzett pénzjövedelmek jelentették. I. Károly pénzverő kamarákat létesített, és az előállított jó minőségű ezüstdénárok stabilizálták a magyar pénzforgalmat. Firenzei mintára rövidesen állandó értékű aranyforint is készült (Körmöcbánya).

Rendelkezéseit illetően eltért elődei politikájától, az uralkodó nem számíthatott az évenkénti beváltásból származó kamara hasznára. A bevételek pótlására bevezette a jobbágyportákra kivetett kapuadót (kevesebb, mint évi egyötöd aranyforint). A regálejövedelmek jelentős részét az adók (például rendkívüli adó, városok adói) és az országon átmenő kereskedelem megvámoltatása, a harmincad (az áru értékének 3,33%-a) jelentette.

A megfelelő hátteret az ország nemesfémbányái biztosították, és a kitermelés menetében I. Károly szakított az addigi gyakorlattal. Korábban a királyi bányászok szabadon kutathattak bárki földjén nemesfémek után, majd a bányabér (urbura: a kitermelt arany tizede, az ezüst nyolcada) kifizetése után az ércet a maguk számára termelték ki. A birtok tulajdonosai legtöbbször eltitkolták a földjeiken lévő nemesfémlelőhelyeket. I. Károly átengedte a bányabér egyharmadát a birtokosoknak, és külföldi (cseh, német) bányászok segítségével beindította a termelést. A 14. században az ország Európa egyik legnagyobb arany- (évi 1,5–2 tonna) és ezüstkitermelőjévé (évi 10 tonna) vált.

A fénykép az Anjou-kori aranyforintot mutatja be, amelyen egy Anjou liliom és körbefutó felirat látható.
Anjou-kori aranyforint

Az uralkodó nemesérc-vásárlási monopóliumot is életbe léptetett. A kibányászott arany és ezüst a pénzverő kamarákat illette, amelyek a bányászoknak vert pénzzel (35-40%-os levonással) fizettek. I. Károly rendelkezései nyomán az ország politikailag és gazdaságilag is megerősödött.

Az ábra I. Károly bevételeinek összetételét mutatja be. Ezek a források álltak a király rendelkezésére: domaniális jövedelmek (termény, pénz), egyéb reáljövedelmek (pénz), a kereskedelemből befolyt harmincadvám (az áruk értékének 3,33%), bányabér (az urbura kétharmada), a nyers nemesfém vásárlási monopóliumának 90%-a,és a kapuadóból, mint állami adóból származó jövedelem. I. Károly átengedte a bányabér egyharmadát a birtokosoknak, és külföldi bányászok segítségével beindította a termelést, így az ország Európa egyik legnagyobb arany- és ezüstkitermelőjévé vált. A kibányászott nemesfém a pénzverő kamarákat illette, amelyek a bányászoknak vert pénzzel fizettek.
I. Károly (Károly Róbert) gazdaságpolitikája Melyik jövedelemtípusra támaszkodott leginkább az uralkodó? Hogyan próbálta elérni, hogy a nemesfémbányákat ne titkolják el a földesurak? Milyen feladatokat láttak el a pénzverő kamarák? Mely bevételi forrástól esett el a király az értékálló aranyforint bevezetésével? Hogyan pótolta a bevételeket? Mi jelezte még az ország gazdasági életének felvirágzását?
Infó ikon

[…] a királyságunkon áthaladó kereskedőknek egyetemlegesen és egyenként üdvözletünket kedvezésünkkel [küldjük]. Ezen levelünk tartalmával kijelentjük nektek, hogy királyságunk egészén átmenve javaitokkal és áruitokkal a […] kötelező vámot megfizetvén és megfizetvén a harmincadot a várunknál, amelyet a Száva kikötőjében építettünk, szabadon és biztonságosan közlekedjetek. (Részlet Károly Róbert okleveléből; 1316)
[…] elrendeltük és parancsoljuk, hogy minden megyében, minden egyes kapu után, amelyen szénával vagy gabonával megrakott szekér képes befordulni vagy azon át kijönni, lakjék bár ugyanazon kapu mögött, illetve kapuval rendelkező telken három vagy négy, vagy ennél több ember, hacsak nem annyira szűkölködő és szegény, hogy azt sem képes megfizetni, […] kivévén a mi királyi és királynéi szolgáinkat […] kivévén továbbá az egyházakat, városokat vagy másokat, akik nyilvánvaló kiváltságot, szabadságot élveznek, a kirovás megtörténte után 15 napon belül 18 dénárt a kamarák ispánjának a kezéhez kell szolgáltatni és fizetni. (Részlet Károly Róbert dekrétumából; 1342)

Kérdés ikon
  • Gyűjtsük ki a forrásokból a legfontosabb információkat!
  • Milyen gazdaságpolitikai intézkedések születtek?
  • Kikre vonatkoztak a rendelkezések?
  • Kiknek biztosítottak mentességet?

I. Károly külpolitikájaKikkel és milyen módon teremtett szövetséget?

Az ország tekintélye sokat nőtt a közép-európai térségben. I. Károly felesége révén (Erzsébet, a lengyel király lánya) baráti viszonyt alakított ki Lengyelországgal. A magyar uralkodó közvetített a cseh–lengyel konfliktusban, ennek tetőpontjaként megrendezte a visegrádi királytalálkozót (1335). Az ellentétek elsimítása mellett a három uralkodó megállapodott egy Bécset elkerülő kereskedelmi útvonal kialakításában (a bécsi árumegállító jog ellen). Rövidesen egy szerződés kimondta az idősebbik fiú, Lajos jogát a lengyel trónra, amennyiben a nagybátyja (III. Kázmér lengyel uralkodó) törvényes utód nélkül halna meg.

I. Károly sohasem mondott le az atyai örökségéről, a Nápolyi Királyságról. Távollétében nagyapja kisemmizte, és nagybátyját jelölte ki utódjául. Mivel a magyarországi események lekötötték az uralkodót, I. Károly a döntés ellen nem tudott hathatósan fellépni. A kérdést diplomáciai úton kívánta megoldani: kisebbik fiát, András herceget eljegyezték a trón várományosával, Johannával (a nápolyi király unokájával). Ilyen körülmények között – fiainak sorsát elrendezve – halt meg 1342-ben.

Infó ikon

[…] a király, aki a sereg vonulásakor napokon keresztül állandóan fegyverzetében szokott lovagolni a katonák csapatai között, elindítván seregét, körülzárta Canosa várát, és ostrommal elfoglalta, vagyis inkább visszavette. De itt, amikor fegyveresen igyekezett felmászni egy létrán, kődobásoktól súlyosan találva lezuhant a várárokba, és testén súlyos sérülést szenvedett. Emiatt a bárók és lovagok szer­fölött megszidták, hogy olyasvalamibe avatkozott, ami nem illik a királyi méltósághoz […]. (Küküllei János Lajos királyról szóló krónikája)

Kérdés ikon
  • Hogyan jellemeznénk Nagy Lajos hadvezéri viselkedését?
  • Miként hathatott mindez a sereg harci moráljára?

Nagy Lajos háborúiMilyen célok érdekében indított háborúkat?

A térképen Magyarország határai láthatók I. (Nagy) Lajos uralkodása alatt. Magyar befolyás alatt állt a Lengyel Királyság. Magyarország észak-keleti határa a magyar-lengyel perszonálúnió határa is volt egyben. I. (Nagy) Lajos uralkodása alatt kiújultak a harcok Velencével Dalmácia birtoklásáért. A nápolyi hadjáratok ideje: 1347-1348 és 1350; a háború végén a városköztársaság vereséget szenvedett.
I. (Nagy) Lajos királysága Hogyan alakult az ország hatalmi helyzete Nagy Lajos idején? Hogyan biztosította az ország déli és keleti határait a magyar király? Milyen kapcsolat jött létre Lengyelországgal? Gyűjtsük össze, mely országokkal viselt hadat a Magyar Királyság a korban!

Nagy Lajos (1342–1382) külpolitikai mozgásterét az apja által kijelölt irány és a régi (Árpád-házi) törekvések felújítása határozta meg. Az uralkodó számos sikeres hadjáratával biztosította az ország hatalmi helyzetét a térségben. I. Lajos a lovagkirályi erényei mellett támaszkodhatott az apjától megörökölt szilárd pénzügyi háttérre és a megerősödő hadszervezetre. Nagy Lajos hadseregében jelent meg először az országban a bandérium (zászlóalj) kifejezés, amely egy címeres zászló (olaszul: bandiera) alatt hadba vonuló alakulatot jelentette. Saját bandériummal a királyon kívül az egyházi és a honor birtokos világi főurak rendelkezhettek, akik legtöbbször familiárisaikat mozgósították. A nápolyi trónt öccse meggyilkolása után fegyveres úton kívánta megszerezni (1347–48, 1350). Sikerei ellenére (Nápoly elfoglalása) a földrajzi távolság és az anyagi kiadások végül szándékainak feladására kényszerítették.

A Nápolyban épült Anjou-vár főhomlokzata. Az épület Nápoly leghíresebb építménye, a város jelképe. A vár sarkainál és a bejárat mellett nagy méretű, kör alaprajzú bástyák állnak. A látványos kapuzatot alkotó diadalívet fehér kőből építették a reneszánsz idején, földszinti és emeleti íve között márvány dombormű látható.
A nápolyi Anjou-vár. András herceget Johanna trónra lépésekor nem koronázták meg, majd mielőtt a magyar diplomácia sikerrel járhatott volna, meggyilkolták. Öccse halála, illetve annak a valószínűsége, hogy Johanna tudott a merénylet előkészítéséről, Lajost cselekvésre sarkallta. A fegyveres harcokat lezáró béke megőrizte Johanna uralmát, bár Lajos a továbbiakban egy nápolyi ellenpárt kiépítésén dolgozott. Végül 1382-ben III. Károly, magyar királyként II. (Kis) Károly, Nagy Lajos másodunokatestvére, meggyilkoltatta Johannát, és átvette a királyságban az irányítást. Ki volt az a 19. századi költőnk, aki beépítette művébe a nápolyi hadjáratokat? Keressünk részleteket a nápolyi hadakozásokról!
Nagy Lajos nápolyi hadjáratai

A magyar törekvések másik iránya a déli és keleti területek feletti fennhatóság visszaállítása volt. Kiújultak a harcok Velencével (Dalmácia birtoklásáért), a háború végén a városköztársaság vereséget szenvedett. Nagy Lajos beavatkozott a balkáni viszályokba, gyakori hadjáratai nyomán átmenetileg elfoglalta Észak-Szerbiát és Észak-Bulgáriát. Boszniával békés kapcsolat létesült, hiszen felesége (Erzsébet) bosnyák származású volt.

A balkáni hadjáratok során a magyar sereg egy alkalommal már török csapatokkal is harcba keveredett, bár ekkor még nem tekintették jelentősnek a török veszélyt. Nagy Lajos fenyegető fellépése nyomán Havasalföld szintén behódolt, a másik román fejedelemség, Moldva magyar fennhatóság alatt jött létre. A déli és keleti vazallusállamok lazán kötődtek a magyar államhoz, gyakori lázadásaikat csak hadjáratokkal sikerült elfojtani.

Nagy Lajos törvényeiMilyen intézkedések erősítették meg a köznemesség helyzetét?

Nagy Lajos a köznemesség jogi helyzetét az 1351-es törvényekkel erősítette meg. Megújította az Aranybullát, a szabad végrendelkezés joga módosult. A király a nemesi birtok felaprózódásának megakadályozására kimondta az ősiség törvényét, így a birtok csak nemzetségen belül öröklődött (elidegeníthetetlen lett). A család kihalása esetén a birtok visszaszállt a királyra (háramlási jog).

A törvény egyéb intézkedései – a teljes adómentesség, az „egy és ugyanazon szabadság”, azaz a nemesi jogegyenlőség elve, illetve a kilencedtörvény (egységes földesúri adó) – szintén a köznemesség érdekét szolgálták. A kilencedtörvény beiktatásával gátat kívántak szabni annak a gyakorlatnak, hogy a bárók a köznemesi birtokokról a jobbágyokat adókedvezményekkel a saját földjükre csábítsák.

Infó ikon

9. § Mi tehát országunk említett báróinak, előkelőinek és nemeseinek a kérését királyi kegyes jóindulattal meghallgatván, […] kérésüknek eleget tenni és óhajukat teljesíteni akarván, hogy őket hasonló hű tetteknek odaadással való véghezvitelére serkentsük, legkedvesebb ősünknek és elődünknek, András király úrnak előbb említett, s aranypecsétjével megerősített, minden gyanútól teljességgel mentes, szóról szóra ide közbeiktatott oklevelét, a benne leírt minden szabadsággal együtt elfogadván, magunkévá tévén és jóváhagyván. […]
11. § Kivéve […] ezt: „Hogy az örökösök hátrahagyása nélkül elhaló nemeseknek jogukban és szabadságukban álljon az egyháznak, avagy tetszésük szerint mások részére, élők közt vagy halál esetére adakozni, hagyományt tenni, birtokaikat eladni vagy elidegeníteni.” Sőt ellenkezőleg […] ne legyen joguk ezt megtenni, hanem birtokaik jog és törvény szerint, tisztán és feltétlenül, minden ellentmondás nélkül, legközelebbi atyafiaikra és nemzetségeikre háramoljanak […].

VI. törvénycikk Ezenkívül minden, bármely néven nevezendő szabad községben, valamint az udvarnoki és királynői községekben levő összes szántóvető és szőlőbirtokos jobbágyainktól (kivéve a falakkal bekerített városokat) minden terményüknek és boruknak a kilencedét beszedetjük és a királyné asszony is be fogja szedetni. És a fönt nevezett bárók és nemesek bármely birtokaikon lévő minden szántóvető és szőlővel bíró jobbágyuktól ezek minden terményének és borának kilenced részét a maguk szükségére hasonlóképpen hajtsák és szedjék be. […]

XI. törvénycikk Ugyanazon nemeseknek abba a kérésébe is beleegyeztünk, hogy az országunk határai közt lakó valódi nemesek, még az országunk határai közt fekvő hercegi tartományokban levők is, egyetemlegesen egy és ugyanazon szabadságnak örvendjenek. (Részletek az 1351. évi törvényekből)

Kérdés ikon
  • Melyik korábbi jogforrást erősítette meg az uralkodó?
  • Hogyan változott meg az örökítés szabályozása?
  • Milyen új adófajtát vetettek ki a jobbágyokra? Miért egységes adófajtaként jelent ez meg, és kiknek az érdekeit védhette ezzel az uralkodó?
  • Hogyan erősítette meg a törvény a köznemességet?

A jobbágyság jogi alávetettségét szabályozta az úriszék (földesúri bíráskodás), amely kiegészült a pallosjoggal (közbűntett esetén végrehajtható halálos ítélet); ám a gyakorlatban ezzel a joggal csak néhány nagybirtokos rendelkezett.

A régi szerződés értelmében Nagy Lajos nagybátyja halála után megörökölte a lengyel trónt. 1370-ben perszonálunió jött létre; eszerint a két ország megőrizte függetlenségét (saját közigazgatás és törvények), és a birodalomrészeket csak a király személye kötötte össze. A lengyel korona újabb katonai kötelezettséggel járt együtt: Nagy Lajosnak az ország területeit veszélyeztető pogány litvánok ellen kellett hadat viselnie. Lengyelország kormányzását átengedte édesanyjának, de az idős asszony és a lengyel vezető réteg között feszült viszony alakult ki. I. Lajos elérte a lengyel rendeknél a nőági utódlás elfogadását. A király halálakor (1382) a birodalmát két leánygyermeke örökölte meg. A tizenegy éves Máriát, akinek a jegyese Luxemburgi Zsigmond volt (Luxemburgi IV. Károly fia), Magyarország első királynőjévé (1382–1387) koronázták. A kilencéves Hedviget lengyel királynővé koronázták.

Összegzés

Változás és folytonosság

  • Hogyan változtak meg a király és főurak közötti erőviszonyok? Milyen okokkal magyarázható ez a változás?
  • Miként alakult át a hadsereg felállításának módja?
  • Mi mindennek volt köszönhető az ország külpolitikai helyzetének megerősödése?

Történelmi jelentőség

  • Mely jogok erősítették meg a köznemesség gazdasági és társadalmi helyzetét az 1351-es törvényekben?
  • Hogyan értékelhetjük az Anjou-dinasztia uralkodását a magyar történelemben?

Menü

44. Magyarország az Anjouk korában