45. Luxemburgi …

45. Luxemburgi Zsigmond fél évszázada és Habsburg Albert uralkodása

45. Luxemburgi Zsigmond fél évszázada és Habsburg Albert uralkodása

  • Idézzük fel az egyetemes középkornál tanultakat Luxemburgi Zsigmondról!
  • Melyik birodalom élén állt Zsigmond, és hogyan szólt bele az egyházpolitikába?
  • Kit nyilvánítottak eretnekké a konstanzi zsinaton?
  • Milyen hatással volt ez az esemény Zsigmond uralkodásának utolsó időszakára?
A térképen Magyarország külkereskedelmi tevékenysége látható Luxemburgi Zsigmond idejében. A legfőbb importcikkek: ló és más élőállatok, ökör- és más állatbőrök, réz, ezüst, viasz, arany, bor, sózott hal, fűszer, posztó, vászon és fémipari termékek. A legfontosabb exportcikkek: fűszerek, drágakő, kelmék, aranytárgyak, posztó, vászon, prém, állatbőr, viasz, selyem és levantei cikkek.
Magyarország Luxemburgi Zsigmond idején Melyek voltak az ország legfontosabb exporttermékei? Milyen termékeket hoztak be Magyarországra? Mi jellemezte az erdélyi kereskedelmet?

Luxemburgi Zsigmond trónra lépéseMilyen nehézségekkel nézett szembe kezdetben Zsigmond?

1386-ban Erzsébet anyakirályné és Mária királynő útra keltek, hogy lecsillapítsák a lázadókat. A festmény azt a jelenetet ábrázolja, amikor az asszonyuralom ellen lázadó Horváti Pál zágrábi püspök pártja és a hozzá csatlakozó fegyveres csapatok a két királyi hölgy útját elzárták Gara vára mellett. Ekkor Garai Miklós és Forgách Balázs a királynők védelmére keltek, és életüket áldozták a harcban. A lázadók a kíséret tagjait lekaszabolták, az asszonyokat pedig fogolynak tekintették és Ivác várába zárták.
Kovács Mihály: Garai nádor megvédi Erzsébet anyakirálynét és Mária királynőt Olvassuk el a digitális tananyag idevonatkozó részét! Miért kerültek életveszélybe a királynők? Milyen, a magyar történelemre addig nem jellemző merénylet történt korábban? Mi lett a királynők sorsa?

Az első magyar királynő, Anjou Mária uralmát (1382–1387) belviszályok kísérték. Mária helyett édesanyja, az özvegy királyné (a bosnyák származású Erzsébet) egy bárói rétegre támaszkodva kormányzott, és átmenetileg Zsigmondot is háttérbe szorította. A „nőuralom” a délvidéki báróknak és a köznemesség jelentős részének nem tetszett. A helyzetet Zsigmond és Mária esküvője sem oldotta meg. Az elégedetlen bárók rövidesen Magyarországra hívták és megkoronázták az Anjou-ház utolsó férfitagját, a Nápolyban uralkodó Kis Károlyt.

II. Károly (1385–1386) uralma azonban rövid ideig tartott (39 napig), a királlyal egy merénylet végzett . A kirobbanó belháború zűrzavaros eseményei (Mária fogságba ejtése, édesanyja meggyilkolása) során az ország megmentéséért a főurak bárói ligákba szerveződve szövetségre léptek. A bárói ligák elismerték Luxemburgi Zsigmondot királynak, csakhogy a hatalmát erősen korlátozták (1387).

A központi hatalom térvesztése a királyi várak eladományozásában, illetve a királyi tanács tagjainak jelentős befolyásában mutatkozott meg. Luxemburgi Zsigmond egy idő után megszabadult ettől a bárói rétegtől, mire a főurak először fogságba ejtették (1401), majd ellenjelöltet állítottak vele szemben. A súlyos válságból azonban Zsigmond megerősödve került ki. A régi Anjou-elit háttérbe kerülésével egy új bárói réteg emelkedett fel, közöttük az uralkodó számos nem magyar származásút is magas pozícióba helyezett. (A korban meghatározó személy volt ifjabb Garai Miklós nádor, Cillei Hermann stájer gróf, a lengyel Stibor erdélyi vajda és az itáliai Ozorai Pipo temesi ispán.)

Az „udvari bárók” szolgálatát és hűségét az uralkodó örökíthető birtokokkal jutalmazta, aminek következtében jelentős főúri vagyonok keletkeztek. Anjou Mária halála után (1395) Zsigmond feleségül vette Cillei Hermann lányát, Borbálát. Házasságukból egy lánygyermek (Erzsébet) született, és a király már előre gondoskodott az utódlásról: Erzsébetet eljegyezték Habsburg Alberttel. Az eljegyzés lezárta az évszázados versengést a Luxemburgi-dinasztia és a Habsburg-család között. A 15. század első évtizedeiben kialakuló belpolitikai stabilitás Zsigmond haláláig megmaradt. Az uralkodó sokszor évekig távol volt az országtól, és a hozzá hű bárói tanács kormányzott helyette.

Infó ikon

Ha pedig ez a mi Magyarországunk igen nagy szükséget látna, ha tudniillik a pogányok vagy más nemzetbeliek megkísérelnék hatalmasul átlépni ugyanazon országunk határait, s be akarnának jutni határőrvidékeire ellenséges szándékkal, […] akkor min­den országlakó nemes legyen köteles velünk együtt amaz említett hatalmasul támadók ellenében saját személyében és minden időben harcra felkészülten egy akarattal hadra kelni, de különösképpen országbáróink, kik a mi felségünktől kapták méltóságukat. […]
Azok a nemesek – akárhányan legyenek is szám szerint férfirokonok –, kik birtokmegosztás nélkül, együttesen egy nemesi telken élnek, maguk közül egyet küldjenek hadba; minden többi nemes, akár már külön él firokonaitól, s a birtokmegosztás is megtörtént köztük, egyenként és személyesen tartozzék hadra kelni; ha pedig e birto­kos nemesek közül valakit betegsége akadályozna meg abban, hogy hadra keljen, az legyen köteles saját embereit harcosok módjára felszerelve hadba küldeni. […] Minden országbárónk és országlakó birtokos nemesünk – ki-ki helyzetéhez és az ereje adta lehetőségekhez mérten – minden húsz jobbágy után egy íjászt legyen köteles harcos módjára felszerelni, és e pogányok elleni háború alatt legyen köteles magával vinni a hadba, hogy vele együtt harcoljon.
(Részlet Zsigmond dekrétumából; 1397)

Kérdés ikon
  • Kiket mozgósítottak az ország védelmére?
  • Milyen korábbi rendelkezésekre vezethető vissza ez a gyakorlat?
  • Kik kaptak könnyítést a rendelkezés végrehajtásakor, és miért?
  • Milyen új haderő jelent meg a rendelkezés nyomán? Melyik török csapattest ellen lehetett leginkább felhasználni őket?

A török elleni védelem kiépítéseMit tett Zsigmond a török veszély elhárítása érdekében?

A fényképeken udvari embereket megjelenítő szobrok láthatóak. A budavári építkezéshez kapcsolódó szobrászati alkotások Zsigmond király megrendelésére készülhettek. A töredékesen fennmaradt szobrok világi alakokat, páncélos lovagokat, apródokat, köpenyes nőalakokat, udvari öltözetet viselő férfiakat ábrázolnak.
A budai királyi vár régészeti feltárásakor több mint hatvan szobrot és szobortöredéket találtak, amelyek az 1420-as években készültek Zsigmond király kőfaragó műhelyében. Hasonlítsuk össze a korszak öltözködési szokásait, illetve a haj- és szakállviselet divatját a 36. leckében látható képekkel! Milyen hasonlóságot és különbséget lehet felfedezni?

Luxemburgi Zsigmond a nyugati udvarokban is nagy tekintélynek örvendő uralkodó figyelmét főleg európai és a Német-római Birodalom belső problémái kötötték le (például konstanzi zsinat, huszita háborúk). Személyes ambíciói és a dinasztikus okok is a hatalomszerzésre sarkallták (1410-től német király, 1419-ben cseh király, 1433-ban német-római császár lett), de emellett Magyarországot sem hanyagolta el. Felismerte az országra leselkedő nagy veszélyt, az 1390-es évektől török támadások érték a déli vármegyéket. Zsigmond először nyugati segítséget hívott, de a keresztes haderő a francia lovagok fegyelmezetlensége miatt vereséget szenvedett Nikápolynál 1396-ban. Néhány évvel később az Oszmán Birodalom átmenetileg meggyengült. (Timurlenk tatár serege vereséget mért az oszmán-törökökre az 1402-ben vívott ankarai csatában, és a szultán fogságba esett.) Zsigmond ekkor egy balkáni ütközőzóna kialakítására törekedett, de a sorozatos hadjáratok nem hoztak tartós eredményt, mivel a balkáni államok (Havasalföld, Szerbia, Bosznia) gyakran elpártoltak az uralkodótól.

A bárói és királyi bandériumok a magyar hadszervezet fontos alappilléreivé váltak. Zsigmond emellett katonai reformokra is kísérletet tett a telekkatonaság bevezetésével. A török könnyűlovassággal szembeni rendelkezés (1397) arra kötelezte a birtokosokat, hogy meghatározó számú jobbágytelek után egy lovas íjászt szereljenek fel. Az intézkedés végrehajtása akadozott, a birtokosok egy részét a rendelkezés anyagilag megterhelte, többen a nemesi adómentességre hivatkozva elutasították.

Zsigmond uralkodása utolsó harmadában Szerbia északi részét megtartotta (például Nándorfehérvár), bár a Dunánál a török is megjelent (Galambóc elfoglalása, 1428). Az erőviszonyokat figyelembe véve Zsigmond uralkodásának második felében megkezdődött a déli végvárvonal kiépítése. Az Adriai-tengertől Erdélyig húzódó védelmi vonal tucatnyi várból állt, amelyek elsősorban a nagyobb haderő támadását kívánták megállítani. A végvárrendszernek köszönhetően Magyarország még száz évig ellen tudott állni az Oszmán Birodalomnak.

A fényképen Galambóc várának romjai láthatók. A vár közvetlenül a Duna partján, meredek és sziklás hegyoldalon áll, a Vaskapu-szoros mellett.
Galambóc vára. A déli végvárvonal kialakításakor Luxemburgi Zsigmond szerződést kötött a szerb fejedelemmel, hogy annak halála után néhány szerbiai vár védelmét Magyarország magára vállalja. Így került magyar kézre Nándorfehérvár (1427), de Galambóc várának szerb kapitánya átjátszotta az erődítményt a töröknek. A Duna menti várat Zsigmond serege nem tudta visszafoglalni (1428), sőt a visszavonuló királyi sereg soraiban pánik tört ki. A katasztrófát Rozgonyi István temesi ispánnak és feleségének, Szentgyörgyi Cecíliának határozott fellépése akadályozta meg.
Galambóc

Habsburg AlbertHogyan használta ki a köznemesség a központi hatalom meggyengülését?

A kiépült végvárrendszer ideig-óráig feltartóztatta a portyázókat, és az ország belpolitikai stabilitásától függött, hogy sikerül-e egy nagyobb erejű támadást kivédeni. Luxemburgi Zsigmond uralkodásának utolsó éveiben alig tartózkodott az országban, a husziták elleni háború hadjáratait szervezte. Halála után azonban – végrendelete értelmében – Váradon temették el Szent László király sírja mellett. A korona Habsburg Albert (1437–1439) kezébe került. A bárók elismerték uralmát, bár jogait alaposan megnyirbálták. Habsburg Albert idegenül mozgott a magyar politikában, a központi hatalom meggyengülését rövidesen a köznemesség is kihasználta. A köznemesség kevésbé tudott érvényesülni Zsigmond királysága idején, de az 1351-es törvények szellemisége, a nemesi jogegyenlőség elve elősegítette a köznemesi öntudat kialakulását.

A grafika a nagybirtok térnyerését mutatja be. Az 1340-es adatok: királyi birtok: 20%, bárói és egyházi birtok: 40%, kis- és középnemesi birtok: 40%. Az 1440-es adatok: királyi birtok: 5%, bárói és egyházi birtok: 65%, kis- és középnemesi birtok: 30%.
A nagybirtok térnyerése a 14–15. században Milyen változás figyelhető meg a korban? Hogyan hatott mindez a központi hatalomra? Melyik társadalmi réteg politikai súlya nőtt meg?

A korban megnövekedett a köznemesség szerepe a nemesi vármegyékben. A nemesi vármegye egyszerre működött közigazgatási szervezetként és igazságszolgáltatási fórumként. A főbb tisztviselőket (alispán, szolgabírák) a nemesség soraiból választották, feladatkörük kiterjedt a bíráskodásra és az ellenőrzésre (adóbehajtás, tizedszedés). A megyei főtisztviselők a korszakban legtöbbször valamelyik báró familiárisai voltak. A megyei közélet politikai színterének a közgyűlés számított, amelyet a korban még ritkán hívtak össze, szerepük csak a későbbiekben lett meghatározó.

Infó ikon

3. cikkely
A zsoldosokról és a közönséges hadseregről
Hogy a királyi felség az ország megvédésének és végvidékei megőrzésének érdekében táborozó katonái részére gondoskodjék a királyi zsoldról, nehogy e zsoldosok az országlakosokat rabolják ki.
1.§. Általános felkelést pedig addig ne hirdessen az országlakosoknak, amíg e zsoldos katonák képesek ellenállni az ellenségnek.
3.§. Amikor pedig, ha a szükség úgy parancsolja, általános felkelést találnának hirdetni, akkor az ország nemeseit akaratuk ellen, táborozók módjára, az ország határain és szélein túl ne vigyék: mert régi szabadságuk ezt hozza magával.
(Részlet Albert 1439. évi dekrétumából)

Kérdés ikon
  • Kiket mozgósítottak az általános felkelés során?
  • Melyik társadalmi réteg érdekét szolgálta a 3. cikkely?
  • Hasonlítsuk össze a 3. cikkely rendelkezéseit az Oszmán Birodalom mozgósítási gyakorlatával!

A köznemesség egységes fellépése a rendi országgyűlés összehívásához és jogaik megerősítéséhez vezetett (1439). A rendi országgyűlések ettől kezdve rendszeressé váltak a Pest melletti Rákos mezején, ahol kezdetben a nemesek nagy létszámban jelentek meg. Az idők során azonban kialakult az a gyakorlat, hogy a rendi gyűlésre a nagyobb megyék 4-4, a kisebbek 2-2 követet küldtek. Habsburg Albert rövid uralkodása egy török elleni hadjárat során ért véget. A király egy végvár felmentésére (Szendrő) induló sereg soraiban kitört vérhasjárványban halt meg. Albert halála súlyos következményekkel járt, a trón átmenetileg betöltetlen maradt; felesége (Luxemburgi Erzsébet) fél évvel később fiúgyermeknek adott életet (Utószülött V. László).

A rendi országgyűlés két részből állt: a királyi tanácsból és az országgyűlési küldöttek csoportjából. A rendi országgyűlés működése: az uralkodó akaratát a királyi tanáccsal egyezteti. A királyi tanács tagjai prelátusok, bárók és esetenként az országgyűlésben külön tanácskozó köznemesek. Az országgyűlés tagjai prelátusok, bárók, tömegesen jelenlévő vagy küldötekkel képviselt köznemesek és a szabad városok küldöttei. A jobbágyságnak nem volt képviselete az országgyűlésben.
Rendi országgyűlés Magyarországon a 15. században Foglaljuk össze, hogyan épült fel a magyar rendi országgyűlés a középkorban! Hasonlítsuk össze az angol, illetve francia rendi parlamenttel! Melyikhez hasonlít a magyar?

Kitekintő

A Cillei család

A nemesi-nemzeti hagyományokon alapuló történetírás Zsigmond idegen származású báróiról igen kedvezőtlen képet adott. Közülük is a Cillei család hataloméhségét hangsúlyozták. A stájer eredetű család három generáción át, a 15. század derekáig befolyásolta a magyar történelmet, házasságaik révén erős szövetségesekre találtak. Cillei Hermann a nikápolyi csata után jelentős birtokokat kapott Szlavóniában, majd haláláig (1435) viselte a horvát-szlavón báni rangot. Két lánya közül Borbála az uralkodó, Anna pedig a nádor (Garai Miklós) felesége lett. Cillei Hermann egyetlen életben maradt fia, Frigyes nem játszott nagy szerepet a politikában, de Frigyes gyermekének, Cillei Ulriknak már nagyra törő elképzelései voltak. Feleségül vette a Magyarországra menekült szerb fejedelem (Brankovics György) lányát, és mivel V. László az unokaöccse volt, Cillei Ulrik támogatta az újszülött gyermek megkoronázását. Hasonlóképpen kiállt a csecsemő mellett a másik rokon, Garai László is. A kialakuló Garai–Cillei-liga az 1440-es évek egyik meghatározó bárói szövetsége lett.

Az ábrán a Cillei család családfája látható. A család három generáción át befolyásolta a magyar történelmet, házasságaik révén erős szövetségesekre találtak. Cillei Hermann, horvát-szlavón bán leszármazottai közé tartoznak Gallai László és Cillei Urlik is, akik a rokoni szálak miatt támogatták V. László megkoronázását.
A Cillei-család

Összegzés

Okok és következmények

  • Milyen okok játszottak közre a központi hatalom meggyengülésében Zsigmond uralkodásának kezdetén?
  • Minek volt köszönhető a köznemesség szerepének megnövekedése? Milyen bizonyítékai voltak ennek?

Történelmi interpretáció

  • Melyek voltak Luxemburgi Zsigmond legfontosabb külpolitikai tettei?
  • Hogyan próbált védekezni az ország a törökkel szemben?
  • Miért tartották sokáig Zsigmondot „nemzetietlen” királynak?

Menü

45. Luxemburgi Zsigmond fél évszázada és Habsburg Albert uralkodása