- Milyen hódító népekről tanultunk az idén?
- Miért voltak sikeresek, mely térségekben terjeszkedtek?
- Hogyan próbálták megszilárdítani a birodalmukat?
Az oszmán állam terjeszkedéseMely államok legyőzésével jöhetett létre az Oszmán Birodalom?
A török népek nyugatra húzódása Közép-Ázsiából a kora középkor végén kezdődött, ennek során az iszlám hitet is felvették. A 14. század elején a kis-ázsiai török törzseket Oszmán egyesítette, és vezetésével egy új török állam született. (Az alapító vezérről nevezték el nemcsak a dinasztiát, hanem később az egész birodalmat, sőt a vezető török etnikumot is.) A létrejövő katonaállam rázúdult a Bizánci Birodalom területére. A török csapatok rövidesen megkezdték az előrenyomulást Európa irányába (átkelés a Gallipoli-félszigetre, 1354), ahol kihasználták a balkáni népek megosztottságát. Előbb Macedónia, majd Bulgária, végül Szerbia került fennhatóságuk alá. A középkori szerb állam 1389-ben a rigómezei csatában szenvedett döntő vereséget. A következő években az erdélyi és a délvidéki területek irányába is megkezdték a támadásokat.
A magyar uralkodó, Luxemburgi Zsigmond egy nagyobb nemzetközi lovagsereggel próbálta kiszorítani a törököket a Balkánról, de a hadsereg 1396-ban vereséget szenvedett Nikápolynál. A 15. század elején az oszmán-törökök támadása megtört, mivel Kis-Ázsiát tatár támadás érte (Timur Lenk támadása és győzelme 1402-ben Ankara mellett). Soha vissza nem térő alkalom kínálkozott Bizánc számára a törökök legyőzésére, de például a szerbek ekkor már török szövetségben harcoltak. A 15. század derekán Hunyadi János hadjárataival lassította a törökök előrenyomulását, de II. Mohamed (1451–1481) hadai 1453-ban elfoglalták Bizáncot, és a szultán új fővárossá emelte (Isztambul).
[A törökök] felkerekedtek a szerb föld ellen, s ott háború kerekedett, amelyben roppant nagy sokaság […] pusztult el a szerbekből […]. A törökök megölték Lázár szerb fejedelmet az 1389. évben. Bajazid szultán […] hatalma alá hajtotta a szerb földet is, rákényszerítette őket, hogy adót fizessenek, hadsereget küldjenek neki, s háborúban vele együtt vonuljanak ki, és Stefan deszpotát [Stefan Lazarevics, 1389–1427) helyezte atyja trónusára, hogy uralkodjék a szerbek felett. (Részletek egy névtelen bolgár évkönyvből)
- Milyen politikai következményekkel járt a rigómezei csata?
- Hogyan vonta függésbe az Oszmán Birodalom a szerb államot?
Az oszmánok államaMiért volt kezdetben sikeres az Oszmán Birodalom?
A török sikerek hátterében egy sajátságos államberendezkedés és társadalmi rétegződés állt. A birodalmat a szultán despotikus hatalommal vezette, minden elfoglalt terület az ő kezében összpontosult, ezek egy részét megtartotta saját kezelésében (hászbirtokok). A földterületek nagyobbik részét szolgálati birtokként kiosztotta a lovas katonák, a szpáhik számára. Ezeket a birtokokat örökíteni nem lehetett, a szultán bármikor visszavehette; használatukért cserébe a szpáhi katonáknak a birtokjövedelem alapján meghatározott számú lovas katonát kellett hadba vonultatniuk.
A szultán emellett fenntartott egy 10-12 ezer főnyi állandó zsoldos haderőt. A gyalogosokból álló janicsársereg személyi állománya nagyrészt a balkáni népek gyermekadóiból származott. A janicsárok a folyamatos kiképzéssel ütőképes, azonnal bevethető alakulattá váltak, és a csaták során a haderő legmegbízhatóbb seregrészének bizonyultak.
Az erősen központosított államot hatékony közigazgatás segítette. A területeket nagyobb tartományokba (vilajetekbe) szervezték, amelyekhez néhány kisebb közigazgatási egység (szandzsák) tartozott. A vilajetet irányító pasák és a szandzsákot vezető bégek egyszerre polgári és katonai feladatokat is elláttak. A megszállt térségekben nem zajlott erőszakos hittérítés, jóllehet a keresztény lakosokra magasabb adóterhek hárultak, és társadalmi előmenetel csak az iszlám hit felvételével volt lehetséges.
Ezek a legjobb emberei, akiket minden fegyver forgatására kioktatnak, és begyakorolnak: puskára, íjra, szablyára, dárdára stb. Fehér süveget viselnek […]. Állandóan a császár körül tartózkodnak, […] mindenféle önkényeskedéseket művelnek, mert senkinek sincsenek alárendelve, egyedül csak a császárnak, és nem büntetheti meg őket semmiféle felsőbbség, sem kádi, sem pasa […]. Keresztény országokban, keresztény szülőktől született, rablással szerzett katonaság ez […]. Zsoldjuk eleinte alacsony, de azután egészen heti nyolc akcséra [török ezüstpénz, ötven akcse ért egy aranyforintot] növekszik, a császár háromhavonként fizeti őket […]. (Hans Dernschwam leírása a janicsárokról. A janicsár kifejezés az 1360-as években felállított ’új sereg’ [törökül: jeni cseri] gyalogos katonájára utalt.)
Aki a tímárbirtokosok közül nem tüntette ki magát, s a hadjáratról nem hozott fejet vagy nyelvet [foglyot]: nem részesült előléptetésben. De aki kitüntette magát, s nyelvet és fejet hozott, annak jövedelme minden tíz akcse után egy akcsével fölemeltetett. Amelyik tímár-birtokos pedig a hadjáraton különösen kitüntette magát, s 10-15 fejet vagy nyelvet hozott, az ziámetet kapott érdemeiért. (Részlet Kocsi bég emlékiratából; 17. század eleje. Az Oszmán Birodalomban a tímár kifejezés a szolgálati birtoktípusra vonatkozott; a ziámet az évi 20 ezer és 100 ezer akcse közötti adóbevétellel rendelkező birtokokat jelentette, amelyeket alacsonyabb rangú tisztségviselőknek utaltak ki. A lovas szpáhi katonák ezrei a 20 ezer akcse alatti tímárbirtokkal rendelkeztek.)
- Hogyan állították fel a törökök a janicsáralakulatokat?
- Milyen típusú seregrészek voltak, és milyen fegyverzettel rendelkeztek?
- Miként próbálták a szultánok ütőképessé tenni a seregüket?
A balkáni államok sorsaMiért nem tudtak ellenállni a balkáni népek az Oszmán Birodalomnak?
A Balkán-félszigeten letelepedő déli szláv törzsek a bizánci hittérítés nyomán felvették a kereszténységet (9–10. század). A Bizánci Birodalomból a 12. század végén vált ki Bulgária, Szerbia és Bosznia. A balkáni országok egymással és Bizánccal vívott folyamatos háborúi megakadályozták egy nagyobb birodalom tartós kialakítását. A gyakori trónharcok állandó viszályhoz vezettek, erős központi hatalom ritkán létesült a térségben. A társadalmi és gazdasági elmaradottság mellett az uralkodók sokszor nem tudták megtörni a nagybirtokosok tartományúri hatalmát.
A megosztottságot növelte, hogy a súlyosan megadóztatott jobbágyság körében a vagyonközösséget hirdető eretnek tanok terjedtek el. A régi nagyhatalom, Bizánc válságos időket élt át, a császári trónért folytatott vetélkedés többször belháborút eredményezett. A 14. században az egymással is vetélkedő országok függetlenségét északról a Magyar Királyság veszélyeztette. Az Oszmán Birodalom a 15. század végére bekebelezte a térséget.
Kinek a fennhatósága alá tartozott a Balkán-félsziget a kora középkor végén? Milyen államok születtek a térségben a későbbiekben? Hogyan alakult a térség hatalmi helyzete az évszázadok során? Melyik ország vonta laza fennhatósága alá többször is a Balkán északi részét? Értékeljük a 14–15. századra kialakult helyzetet a Magyar Királyság szempontjából!
Kitekintő
Drakula legendája
A román nép kialakulásának története a mai Albánia térségében kezdődött, ahonnan az állattartással foglalkozó nemzetségek megkezdték északi irányú vándorlásukat. A románok az Al-Dunát a 12. század végére érték el, és a kunok elvonulása után beköltöztek a Duna és a Kárpátok közötti térségbe. A 14. században a Balkán-félsziget északkeleti részén két román fejedelemség jött létre (Havasalföld, Moldva). Havasalföld a 15. század elejére az Oszmán Birodalom vazallusa lett. A román fejedelemség területe azonban a Magyar Királyság védőövezetének is számított, ezért a magyar uralkodók gyakran beavatkoztak a havasalföldi hatalmi harcokba.
II. Vlad Dracul (’Sárkány’) átállt a törökök oldalára, ezért Hunyadi János lefejeztette. Fia, Draculea Vlad (’Sárkány fia’) magyar segítséggel jutott hatalomra (1456–62), és uralma iszonyú kegyetlenkedéseiről vált hírhedtté. Előbb a bojárokkal, utóbb már a társadalom minden rétegével szemben fellépett; önkényes uralmának ezrek estek áldozatul, akiket karóba húzott és megcsonkított.
III. Vlad Draculea – aki a kortársaktól a „Karóbahúzó” előnevet kapta – rémuralma akkor ért véget, amikor a törökkel is szembeszállt. Ekkor állítólag a török hadsereg előrenyomulási útvonala mentén húszezer levágott török fejet tűzött karókra. Az oszmánok végül legyőzték, és III. Vlad Magyarországra menekült, ahol Hunyadi Mátyás házi őrizetbe vette. Később, a politikai széljárás megváltozásával Mátyás visszahelyezte a fejedelemség élére (1476), ahol azonban rövidesen megölték. Dracula legendája évszázadokon keresztül formálódott, végül egy ír regényíró (Bram Stoker) megalkotta a horrorisztikus Drakula-vámpíralakot (1897). A legendát a 20. század filmrendezőinek fantáziája színesítette tovább.
Összegzés
Okok és következmények
- Melyek voltak azok a külső körülmények, amelyek megkönnyítették vagy éppen megnehezítették az Oszmán Birodalom kialakulását?
- Milyen politikai és gazdasági tényezők segítették a gyors előretörést?
Történelmi jelentőség
- Melyek voltak az oszmán-török terjeszkedés legjelentősebb hosszú távú következményei?
- Miért nőtt meg a Magyar Királyság jelentősége a térségben?