9. A spártai…

9. A spártai állam és társadalom

9. A spártai állam és társadalom

  • Mit tanultunk az általános iskolában a spártai államról?
  • Miben voltak a spártaiak a legjobbak?
  • Hogyan nevelték a spártai gyerekeket?
  • Mit jelent a vagyoni egyenlőség?
  • Létezett-e valaha olyan ország, ahol ezt megvalósították?
A spártai katonaállam területének növekedése Peloponnészoszon. A Kr. e. 7. század elején még csak a sziget déli részének közepe volt Spárta területe, a század végére meghódították a nyugati területeket, a Kr. e. 6. században pedig a déli részeket is. A félsziget északi részén nagyrészt a peloponnészoszi szövetség tagjainak területei voltak.
A spártai állam terjeszkedése Melyik területet foglalta el először a spártai állam? Mi lett az ottani lakosság sorsa? Hogyan növelte Spárta a befolyását a hódító hadjáratok után? A spártai polgárok száma nem nőtt, hanem csökkent. Ez mennyiben játszhatott szerepet a hódítások elakadásában?

Spárta társadalmi rétegeiMiért alakult ki a vagyoni egyenlőség mítosza?

A Peloponnészosz félsziget déli részén, az Eurótasz folyó medencéjében elterülő Spárta termőföldjei a görög viszonyokhoz képest nagyok és termékenyek voltak. Spártában is jelentős vagyoni különbségek alakultak ki, és a hódító dór földbirtokosok földjeit – éppúgy, mint Szolón reformja előtt Athénban – jogfosztott földművesek, spártai nevükön helóták művelték meg.

A helóták nem voltak rabszolgák. A földbirtok részét képezték, nem lehetett onnan elűzni őket, és nem lehetett a piacon helótát venni. A szabadok és a rabszolgák között helyezkedtek el, mint a hatodosok Athénban. A helóták a spártai hadseregben is szolgáltak, a bátor helótát felszabadíthatták, és akár polgárrá is válhatott.

A spártai ipar és kereskedelem egy másik réteg, a körüllakók (perioikoszok) kezében volt. A körüllakók többé-kevésbé önálló önkormányzattal rendelkező városokban laktak, a spártai hadseregben szolgáltak, és politikai jogokkal éppúgy nem rendelkeztek a spártai államon belül, mint a helóták.

A spártai örökösödés minden vagyont a legidősebb fiúra hagyott (Athénban az örökséget egyenlő arányban felosztották). Ha nem volt fiúörökös, a legidősebb leány örökölt mindent, ezáltal a nőknek volt polgárjoguk, bár politikai joggal nem rendelkeztek. A második, harmadik fiú is spártai nevelésben részesült, kiváló harcos lett, de polgárjoggal nem rendelkezett, mivel nem volt birtoka. Így alakult ki Spárta legnagyobb problémája: a polgárok lassan elfogytak.

A legendás törvényhozó, Lükurgosz nevéhez fűzték egyes történetírók azt a reformot, hogy a földeket egyenlően elosztotta a polgárok között. A közgondolkodásban máig tart az a félreértés, miszerint Spártában vagyoni egyenlőség uralkodott. Ez sohasem volt így, mivel a nagybirtokosok mindig is megtartották birtokaikat, és csak a földnélkülieknek osztottak parcellákat. A földbirtokosok száma azért fogyott, mert ha egy földet öröklő lány hozzáment egy birtokoshoz, első közös gyermekük az összes földjüket örökölte, a második pedig semmit sem. A birtokokat a helóták művelték, a spártaiak így ráértek edzeni magukat és gyakorlatozni. Kiváló katonák voltak. Hadseregüket mégis gyakrabban vetették be saját helótáik megfékezésére, mint külföldi hadjáratokon. Ezért alakult ki a spártai katonaállam.

A spártai polgárság létszáma
Időszak Polgárok száma
Lükurgosz kora (?) 9000
Plataiai csata (Kr. e. 479) 5000
Arisztotelész kora (Kr. e. 4. század) 1000
Agisz király kora (Kr. e. 3. század) 700
Kérdés ikon

Foglaljuk össze a spártai polgárság létszámának alakulását a táblázat alapján! Melyik spártai törvény okozta ezt a drámai visszaesést?

Spárta népessége (Kr.e. 5. század elején)
Férfi Családtagok Összesen
Spártaiak 5000 10 000 – 15 000 15 000 – 20 000
Perioikoszok 5000 10 000 – 15 000 15 000 – 20 000
Helóták 35 000 70 000 – 105 000 105 000 – 140 000
Kérdés ikon

Mennyiben magyarázzák ezek az arányok a katonaállam kialakulását?

Rá@dás

Vasnyárspénz és földosztás

Méteres hosszúságú, mindkét végükön hegyes, ecettel edzett vasnyárspénzek (obelosz), amelyeket az ezüstpénz helyett vezettek be.
Vasnyárspénz Milyen alakú a képen látható vaspénz? Mire lehetett egy ilyen egyméteres tárgyat használni? Döntsük el, melyik állítás igaz: a) a vaspénznek nem volt belső értéke; b) a vaspénznek volt belső értéke!

A spártai intézményrendszerMiben különbözött a spártai államberendezkedés az athénitól?

Spártai négyesfogat ábrázolása egy spártai bronzedényen.
Spártai négyesfogat ábrázolása egy spártai bronzedényen Miért fontos, hogy a spártai dombormű négyes fogatot ábrázol? Vajon ha vagyoni egyenlőség lett volna, tudott volna valaki négyes fogatot tartani Spártában? A Kr. e. 6–5. században 14 spártai nyerte meg az olümpiai kocsiversenyt saját kocsijával, és közülük csak egy volt király. Milyen anyagi javakkal kellett rendelkezni egy versenyistálló fenntartásához? Mennyiben támasztja alá ez azt a tényt, hogy a vagyoni egyenlőség csak történelmi mítosz?

A spártai államot két király vezette. Ők két családból származtak, és a tisztség apáról fiúra öröklődött. A királyok vezették a hadsereget, hatalmukat a 28 tagú vének tanácsa (geruszia) korlátozta. A geruszia tagjait 60 évesnél idősebb, megbecsülésnek örvendő férfiak közül választották, és életük végéig töltötték be hivatalukat. A két királlyal közösen üléseztek (ezért mondják, hogy a geruszia 30 tagú), és döntései­ket közösen hozták meg. Náluk is nagyobb hatalommal rendelkezett az öt ephorosz (felügyelő), akiket egy évre választottak. Ők az állam érdekében a királyok döntéseit is felülbírálhatták. Hatalmuknak csak időbeli korlátja volt: egy év elteltével megszűnt hivataluk.

A spártai népgyűlést ugyanúgy ekklésziának nevezték, mint Athénban. A népgyűlés nem szavazott, hanem közfelkiáltással fejezte ki véleményét. Még a vének tanácsának tagjait is közfelkiáltással „választották” meg. A népgyűlés nem ülésezett rendszeresen, csak akkor hívták össze, ha valamilyen ügyben ez szükségesnek látszott.

Ágrajz, amely a spártai állam felépítését mutatja be: a hadsereg, a népgyűlés és a vének tanácsának együttműködését láthatjuk.
A spártai állam Kik rendelkeztek politikai jogokkal? Melyik volt a legfontosabb irányító testület Spártában? Miért nem valósult itt meg a demokrácia? Mit nevezünk eklézsiának, és honnan származhat a szó?

A spártai nevelésHogyan határozta meg a spártai állam a gyermekek sorsát?

A fényképen a Taügetosz hegy és egyik völgyének mai látképe, a távolban a város és a környék többi hegye látható.
A Taügeton A 2407 méter magas hegy Spárta és Messzéné között húzódott. Milyen mendemonda terjedt el erről a hegyről? Mi volt a valóság?

A spártai nevelési rendszert is Lükurgosz feltételezett reformjára vezették vissza. A spártai újszülötteket be kellett mutatni a község véneinek, akik megvizsgálták, hogy életképesek-e. Akit nem ítéltek annak, azt ki kellett tenni a Taügeton (magyarosan: Tajgetosz) hegy egyik völgyében. Megölni nem volt szabad. Azért egy meghatározott helyre tették ki ezeket a gyermekeket, mert onnan elvihette az, akinek nem volt sajátja, vagy rabszolgát akart magának nevelni. A kitett gyermeket így nem elpusztították, hanem az istenekre bízták: ha azok akarták, meg is menekülhetett.

A gyermekkitétel az ókori görögöknél a népességszabályozás kegyetlen módszere volt. A többi államban bárki kitehette nem kívánt gyermekét, ebbe nem szólt bele senki. Spártában azonban a gyermekek nem a szüleiké, hanem az államé voltak, ezért az állam döntötte el, felnevelhetők-e.

A gyermekek hétéves korukig otthon nevelkedtek. A fiúkat attól kezdve közösségekben, rajokban nevelték, amelyeket egy idősebb fiú vezetett, de a felnőtt polgárok ellenőriztek. Tűrniük kellett a koplalást, a hideget és a kemény büntetést, ha nem teljesítették elöljáróik parancsait. Így nevelték a spártaiak az ókor legkeményebb és legfegyelmezettebb katonáit.

A férfiak harmincéves koruktól tölthettek be hivatalt, és hatvanéves korukig kötelesek voltak katonáskodni. Igaz, más munkát nem végeztek, arra ott voltak a helóták és a körüllakók. A férfiak közösen étkeztek, feleségükhöz csak az éjszaka sötétjében szökhettek haza.

Szoknyáját térdig felemelő, futó lányalak bronzszobra, aki futás közben hátranéz, hogy lássa versenytársait.
Spártai lány egy futóversenyen Mi volt a különleges Spár­tá­ban a lányok nevelésében? Milyen ruhában sportol a képen látható lány? Mi volt a célja a lányok sportolásának?

A spártai nevelés részeként emlegetett krüpteia (rejtőzködés) számos félreértésre adott okot. A közkeletű elképzelés szerint a katonai kiképzésen részt vevő fiúknak éjszakánként el kellett rejtőzniük, és meg kellett ölniük az utakon talált helótákat. Az egyetlen forrás azonban, amely erről beszámol, azt írja, hogy ez nem a nevelés része volt, hanem ideiglenes intézkedés egy helótalázadás idején. Az éjszakai kijárási tilalmat megszegő helótákat ölték meg az ifjak, amíg a férfiak hadserege a lázadó helóták ellen harcolt.

Spárta volt az egyetlen görög állam, ahol a lányokat is állami nevelésben részesítették. Sportoltak, kórusban énekeltek, és még olvasni is megtanultak. A lányok minden évben meztelenül mutatták be a közösség előtt tornagyakorlataikat. Ez fontos szerepet játszott a párválasztásban is, de abban is, hogy egyetlen lány sem mert elpuhultan mutatkozni az őt szemlélő ifjak előtt. Az edzés célja az volt, hogy az egészséges nők egészséges gyermekeket szüljenek a spártai állam és hadsereg számára. Amíg a férfiak katonáskodtak, az otthoni gazdaság (és az ott dolgozó helóták) irányítása a nők kezében volt.

Infó ikon

A krüpteia azt jelentette, hogy az elöljárók a legértelmesebbnek látszó ifjakat időről időre szétküdték a falvakba. A fiúk ilyenkor csak a tőrüket és a legszükségesebb élelmet vihették magukkal. Napközben szétszéledtek, és rejtekhelyeken húzták meg magukat, de éjszaka kimentek az utakra, és megöltek minden helótát, aki kezük ügyébe került. […] Én azonban azon a véleményen vagyok, hogy a spártaiaknál ilyen kegyetlenkedések jóval később fordultak elő, csak a nagy földrengés után, amikor a helóták felkeltek a szabadok ellen, nagy pusztításokat vittek véghez az ország minden részén, és a fővárost már a végső pusztulás fenyegette [Kr. e. 464]. Én nem tudom feltételezni Lükurgoszról, hogy a krüpteiához hasonló aljasságra valaha is képes lett volna, hiszen látom, mennyire emberséges és igazságos volt minden intézkedése. (Részlet Plutarkhosz Lükurgosz című munkájából)

Kérdés ikon

A spártai polgárok a helóták munkájából éltek. Észszerű-e feltételezni, hogy a katonáskodást tanuló ifjak szabadon meggyilkolhatták mások helótáit? Mivel magyarázza Plutarkhosz a szóbeszéd elterjedését? Miért nem tartja a krüpteiát Lükurgosz törvényének? Mennyire elfogadható történelmileg az érvelése?

Infó ikon

Lükurgosz igen nagy figyelmet fordított a nők dolgaira. A leányok testét versenyfutással, birkózással, diszkosz- és dárdavetéssel edzette, hogy a jövendő magzat erős, edzett és egészséges szervezetben foganjon és növekedjen, s a nők könnyen viseljék el a gyermekszüléssel járó fájdalmakat. Leszoktatta őket az elpuhult és elkényeztetett életről, és állandó szokássá tette, hogy az ifjak és leányok ruhátlanul vegyenek részt a körmenetekben. Az istenek ünnepein körtáncot jártak, és kardalokat adtak elő, s ilyenkor nézőként jelen volt a város egész ifjúsága. A fiatal lányokat mindez nemes versengésre ösztönözte. Növelte önérzetüket az is, hogy részt vehetnek a legkiválóbbak versengésében. (Részlet Plutarkhosz Lükurgosz című munkájából)

Kérdés ikon
  • Miért edzették a spártaiak a lányokat is?
  • Jobb lehetett-e lánynak lenni Spártában, mint Athénban?

Kitekintő

A spártai hadsereg

Spártai harcos hosszú dárdával, kör alakú pajzzsal, sisakkal, mellvérttel és lábszárvédővel, saruban.
Spártai harcos Milyen fegyverzete volt a spártai katonának? Nézzünk utána az interneten, milyen görög betű volt a spártaiak pajzsán? Miért pont az?

A spártai katonákat a sajátságos életvitel és az állandó kiképzés az ókor legendás harcosaivá tette. Az önfeláldozás a legfontosabb erénynek számított. Egy történet szerint egy anya az első csatába induló fiának egy pajzsot nyújtott át, és így szólt hozzá: „Ezzel vagy ezen!” – ami azt jelentette: vagy térj haza győztesen, vagy ezen hozzanak haza holtan.






Infó ikon

Felsorakozott hát az egész hellén hadsereg – a már korábban ott volt és az utóbb érkezett csapatok –, méghozzá a következő hadrendben. A jobbszár­nyon állt tízezer lakedaimóni, ebből ötezer volt a spártai, akire harminc­ötezer könnyűfegyverzetű helóta jutott, vagyis minden spártai­ra hét helóta. (Hérodotosz a plataiai csatáról; Kr. e. 479)

Kérdés ikon
  • Ha a csatában részt vevő 5000 spártai, 5000 perioikosz és 35 000 helóta a valódi népességi arányokat tükrözi, hogyan ábrázolnánk a spártai népesség összetételét körgrafikonon? Vajon pontos lenne-e a grafikon?
  • Tudjuk-e, hány föld nélküli, teljes polgárjoggal nem rendelkező spártai élt Spártában?
Infó ikon

Legtöbben azt hiszik, hogy a spártai gyalogság szervezete rendkívül bonyolult, valójában ennek az ellenkezője az igaz. A spártai hadrendben az első sorban állnak a tisztek, és mindegyik szakasz el van látva minden szükséges felszereléssel. Olyan egyszerű megtanulni ezt a fölállást, hogy aki képes fölismerni egy ismerős arcot, nem tévesztheti el: egyeseknek az a feladatuk, hogy vezessenek, másoknak meg az, hogy engedelmeskedjenek. A parancsokat a rajparancsnokok, mint a kikiáltók, fennhangon közlik embereikkel, hogy a falanxok kisebb vagy nagyobb mélységben sorakozzanak föl, úgyhogy ezt sem valami nehéz megtanulni. A hirtelen felbukkanó ellenséggel az ütközet kavargásában ugyanilyen rendben fölvenni a harcot már nem olyan könnyű dolog, ehhez csak azok értenek, akiket Lükurgosz törvényei alapján neveltek. (Részlet Xenophón A lakedaimóniak állama című munkájából)

Kérdés ikon
  • A spártai államot Lakedaimónnak nevezték. Az athéni Xeno­phón katona volt, és évtizedekig élt a Peloponnészoszon. Hogyan írja le a spártai nehézfegyverzetű gyalogság működését?
  • Ki volt a szövegben megnevezett Lükurgosz?
Spárta-kvíz

Összegzés

Okok és következmények

  • Miért vált „nem szokványos” berendezkedésű és működésű állammá Spárta?
  • Mire vezetett, hogy csak a legidősebb fiú örökölhette a birtokot?

Tények és bizonyítékok

  • Milyen kép él a köztudatban Spártáról az írásos források alapján?
  • Miben különböznek ettől a régészeti feltárásokon alapuló megállapítások?

Fogalomtár

ekklészia
Népgyűlés minden görög poliszban. Az apella használata tévedésen alapult. Apollónt Spártában Apellónnak, ünnepét pedig apelláknak nevezték.

Menü

9. A spártai állam és társadalom