16. A köztársaság…

16. A köztársaság válságának következményei

16. A köztársaság válságának következményei

  • Milyen módon szilárdította meg Róma az uralmát a meghódított területeken?
  • Miért szerezhettek a győztes hadvezérek egyre nagyobb befolyást a birodalom irányításában?
A térképen Róma birodalmi terjeszkedése és a keleti szövetséges államok területei láthatók a Kr. e. 2. és 1. században. A térképen zöld nyilakkal árbázolva láthatjuk a Spartacus vezette rabszolgafelkelés hadmozdulatait az Appennini-félszigeten. A piros nyilakat követve Caesar hadjáratainak útvonalán haladunk a birodalom egész területén. A térkép Caesar polgárháborújának fontosabb csatáit is jelöli: Pharsalos (Kr. e. 48), Alexandria (Kr. e. 48-47), Thapsus (Kr. e. 46) és Munda (Kr. e. 45).
A Római Birodalom a Kr. e. 1. században Kövessük végig a térképen Spartacus felkelő rabszolgáinak hadjáratait! Hol próbálta haderejével elhagyni Itáliát? Merre folytatott Caesar hadjáratokat? Mely területeket hódította meg Róma a Kr. e. 1. században?

Belpolitikai küzdelmek RómábanMiért okoztak belpolitikai válságot a sikeres hódítások?

A Kr. e. 3–2. század hatalmas hódításai, a provinciák megszerzése és megszervezése nem várt következményekkel járt Itáliában. A római hadseregbe csak földbirtokkal rendelkező parasztokat soroztak be. A kisbirtokosok száma azonban vészesen csökkenni kezdett, így a római hadsereg utánpótlásának biztosítása lett a birodalom legégetőbb kérdése. Ha ugyanis csökken a hadsereg létszáma, akkor leállnak a hódító háborúk, sőt a megszerzett provinciákat is fel kell adni. Ez a Rómát vezető szűk elit érdekeit súlyosan veszélyeztette.

Hannibál legyőzőjének, Scipiónak az unokája, Tiberius Gracchus mint katona szembesült a hadsereg utánpótlásának nehézségeivel. Kr. e. 133-ban néptribunussá választatta magát, és felújította a korábbi földtörvényt, hogy a földjét elvesztett, városba költöző, nincstelen polgároknak, vagyis a proletariusoknak parcellákat tudjanak osztani. Az így földhöz juttatott polgárok újra besorozhatók lettek. A földosztáshoz azonban vissza kellett szerezni azokat a közföldeket, amelyeket a senatori rend tagjai a meghatározott területen felül béreltek. Az ültetvényekért, szőlőkért, gazdasági épületekért kártalanítani akarta őket, de a senatus ellenezte a közföldek visszavételét. Tiberius Gracchus annak érdekében, hogy a földosztás ne akadjon el, a következő évre is jelöltette magát néptribunusnak.

A kisbirtokok tönkremenetelének okai
A hannibáli háborúk során a birtokok nagy része elpusztult, és a kisbirtokosoknak nem volt tőkéjük a háború után újraindítani a termelést. Birtokaik így a nagybirtokosok kezére kerültek.
A hadjáratok egyre hosszabb ideig tartottak, hiszen már nem a szomszédos városokkal, hanem tengerentúli birodalmakkal hadakoztak. A paraszti birtokosok nem értek haza aratásra, hiszen a csatákat is nyáron vívták, mivel télen viharos volt a tenger, és a földutak járhatatlanná váltak. A kisbirtokosok eladósodtak, így földjeik – adósságaik fejében – a nagybirtokosok kezére kerültek.
A hódítások során megszerzett állami közföldeket a nagybirtokosok vették bérbe, jócskán túllépve a Kr. e. 367-ben megállapított 500 jugerumos (1 jugerum 0,25 hektárnak felel meg) határt. Ezeken a nagybirtokokon (latifundium) rabszolgákat alkalmaztak.
A felső grafikán a hódítások nyomán kialakuló társadalmi csoportok, az optimaták és a populares összetétele látható. (Optimaták: a senatori rend, a cliensek és az általuk pártfogolt polgárok érdekszövettsége. Populares: plebs, kisbirtokos parasztok, nagyvárosi iparosok és rabszolgák politikia érdekszövettsége.) Az alsó grafikán a kora köztársaság idejére jellemző társadalmi berendezkedés látható, balról jobbra haladva: patríciusok, cliensek, plebejusok, adósrabszolgák és rabszolgák.
Társadalmi rétegek a köztársaság korában Hogyan alakult át a társadalom a korai időkhöz képest? Alkossunk két csoportot, az egyik az optimaták, a másik a populares politikája mellett érveljen! Érveinkhez használjuk az egész lecke anyagát!

A törvény azonban nem engedte meg, hogy ugyanaz a személy egymást követő években töltse be ezt a hivatalt. Tiberius Gracchust felháborodott ellenfelei megtámadták és agyonverték. Hasonló sorsra jutott tíz évvel később öccse, Caius Gracchus is, aki néptribunusként átfogó reformokat hirdetett, de ugyanúgy áldozatául esett az utcai harcoknak.

Közben a vezetők körében két irányzat alakult ki az állam politikai irányításának megváltoztatására. A populares (ejtsd: populárész) a populus: ’nép’ szóból származik, de néppártnak helytelen fordítani, minthogy az ókorban nem léteztek mai értelemben vett pártok. A populares vezetői amúgy is többnyire a nobilitas tagjai közül kerültek ki (gondoljunk a Gracchusokra). A populares a senatussal szemben a népgyűlés és a néptribunusok vezető szerepét erősítette volna az állam irányításában. A másik irányzat, az optimaták neve az optimus: ’legkiválóbb’ szóból származik. Ők a hagyományos vezetést akarták megőrizni, vagyis hogy a nobilitasból származó két consul mellett a senatus mondja ki a döntő szót. Nem a nép és az előkelők küzdelméről volt tehát szó, hanem az uralkodó eliten belüli ellentétről, amely a Római Köztársaság alapvető intézményeit nem akarta megváltoztatni.

Infó ikon

Még az Itáliában élő vadállatoknak is van barlangjuk vagy búvóhelyük, ahol meghúzzák magukat, de azoknak, akik harcolnak és meghalnak Itáliáért, egyebük sincs a levegőnél és a világosságnál; nincs házuk, nincs fejüket hová lehajtaniuk, földönfutókként kóborolnak gyermekeikkel és feleségükkel. A hadvezérek hazudnak katonáiknak, mikor a csatákban arra biztatják őket, hogy őseik sírjáért és templomaiért harcoljanak az ellenséggel, hiszen ezek közül a rómaiak közül nincs egynek sem családi oltára, nincs ősi temetkezőhelye, vadidegenek fényűzéséért és vagyonáért harcolnak és halnak meg; a világ urainak hívják őket, de nincs egy talpalatnyi saját földjük sem. (Plutarkhosz idézi Tiberius Gracchus beszédét)

Kérdés ikon
  • Melyik társadalmi réteg problémájáról tudósított a történetíró?
  • Hogyan érvelt beszédében Tiberius Gracchus a földosztás mellett?
  • Miért hazudnak a hadvezérek?

Rá@dás

Rabszolgaháború Itáliában

Gladiárorok harcát ábrázoló mozaik. Az egyik gladiátor háromágú lándzsával támad a másikra, aki pajzzsal védekezik. A harcosok csak vászon ágyékkötőt és a bal karjukat védő fasciaet, azaz szorosan egymás mellé tekert bőrszíjakat viselnek.
Gladiátorok egy mozaikon Kr. e. 74 és 71 közt zajlott a Spartacus vezette rabszolgafelkelés Itáliában. Olvassuk el a digitális tananyagot a thrák gladiátorról! Ki győzte le Spartacust?

Marius és Sulla Milyen következményekkel járt Marius hadseregreformja?

A katonai válság és a külső támadások miatt azonban egy homo novus, vagyis ’új ember’ jutott consuli címhez. Új embernek azokat nevezték, akiknek a családjából korábban még nem kerültek ki consulok. Ez az új ember a lovagrendi származású Marius volt (Kr. e. 107), aki sorozatos győzelmeinek köszönhetően összesen hétszer lett consul. Marius találta meg a megoldást a katonai utánpótlás gondjára. Keresztülvitte, hogy az ősi szokástól eltérve vagyontalan proletariusokkal tölthesse meg seregét. A katonák zsoldot kaptak, részesedést a zsákmányból valamint 16 év szolgálat után birtokot. Marius tehát megfordította a Gracchusok sorrendjét: először lett valaki katona, utána kapott földet (ha megérte). Ez a politika egyszersmind csökkentette a Rómában lézengő, állami segélyből élő réteg nagyságát. A cél ugyanakkor nem változott: fenntartani Róma hódításait, zsákmányt szerezni, és a provinciákat adózásra kényszeríteni. Így alakult ki az Imperium Romanum, vagyis a Római Birodalom. (Talán nem véletlen, hogy innen származik a ma is használt imperializmus kifejezés.)

Infó ikon

Biztosítékul nem mutathatom fel őseim képét, diadalmeneteit, consuli rangját, de ha kell, mutathatok lándzsákat, zászlót, kitüntetéseket, más hadi­jutalmat, no meg sebhelyeket a mellemen. Ez az én arcképcsarnokom, ez a nemességem, nem örökségképpen szállt rám, mint a nemesekre, magam szereztem sok fáradsággal és veszedelemmel. Az én beszédem nem formás. […] Tanultam, ami sokkal fontosabb államunknak: ellenséget vágni, őrséget állni, a gyalázaton kívül semmitől sem félni, egyformán tűrni telet-nyarat, földön hálni, nélkülözést és fáradságot együtt elviselni. Ilyen tanítással buzdítom katonáimat is. (Sallustius idézi Marius beszédét)

Kérdés ikon
  • Miket tekintett Marius saját nemessége bizonyítékainak?
  • Az optimaták milyen érveire válaszolt e szavakkal?

Marius kíméletlen módszerekkel, gyakorlatokkal nevelt ütőképes, hivatásos zsoldossereget katonáiból. A katonák tudták, hogy csak sikereikkel érhetnek el nagyobb gazdagságot, a sikerekre viszont vezérük vezette őket. A hadsereg egyre kevésbé az államot szolgálta, sokkal inkább vezérét, így akár saját állama ellen is hajlandó lett harcba vonulni.

Infó ikon

Marius a hadjáratban hadseregét rendszeresen gyakorlatoztatta különböző fajta futásokkal és hosszú menetelésekkel. Parancsára minden katona maga vitte málháját, és készítette el ételét. Ezért „Marius öszvérének” nevezik azt a katonát, aki szívesen dolgozik, és csendben és készségesen teljesít minden parancsot. (Plutarkhosz Marius-életrajzából)

Kérdés ikon
  • Miért nevezték a római katonákat Marius öszvéreinek?
  • Mi lehetett egy római katona málhájában?
  • Fogalmazzuk meg, egy szegény ember miért állt be katonának, és miért vállalta ennek minden nehézségét?
  • Soroljuk fel, milyen fegyverei voltak a római legiós katonának!
  • Melyiknek mekkora lehetett a súlya, és milyen nehéz lehetett az egész fegyverzet?

Az optimaták megtalálták vezetőjüket az ősi, de elszegényedett családból származó, tehetséges Sulla személyében, aki Marius tisztjeként kezdte katonai pályafutását. Rövidesen az egész birodalmon végigcsapó polgárháború kezdődött. Sulla Kr. e. 82-ben elfoglalta Rómát, és több évre dictatorrá választatta magát. A popularesszal való leszámolás eszköze a feketelista, a proscriptio volt (ejtsd: proszkripció; a latin proscribo szó jelentése: ’kiírok’). Azokat, akiknek a nevét a listán kifüggesztették, büntetlenül meg lehetett gyilkolni. A gyilkosok megkapták az áldozat vagyonát, ha a gyilkos rabszolga volt, jutalmul felszabadították.

Sulla csökkentette a néptribunusok jogkörét, és kizárta az egykori néptribunusokat a további hivatalokból, nehogy az így szerzett népszerűségüket használják ki a consulválasztásnál. A többi hivatal betöltését életkorhoz kötötte, illetve magasabb hivatalt csak az alacsonyabb után viselhettek. A szigorú szabályozás oka az eldurvult választási küzdelem elleni fellépés lehetett. Sulla Kr. e. 79-ben lemondott hatalmáról, és nemsokára belehalt súlyos betegségébe.

Az ágrajz Marius és Sulla ellentétét mutatja be, tetteik okaival és következményeivel együtt.
A polgárháború első szakasza Milyen ellentétek húzódtak a vetélkedő politikusok cselekedetei mögött? Miért vált veszélyforrássá a zsoldoshadsereg alkalmazása? Mivel zárult a polgárháború első szakasza?
Infó ikon

Sulla közben Róma népét gyűlésbe hívta össze. Itt nagy beszédben magasztalta önmagát, és sok mindent mondott ellenfelei megrémítésére. Beszédét azzal fejezte be, hogy ha a nép engedelmeskedik neki, kedvező változást fog sorsában előidézni. Ellenségei közül azonban senkit sem fog kímélni, hanem erejéhez mérten bosszút áll a hadvezéreken, a quaestorokon, a katonai tribunusokon és mind­azokon, akik ellenségei­vel együttműködtek. A népgyűlés után azonnal nyilvánosságra hozta mintegy 40 senator és 1600 lovag nevét. Alighanem ő volt az első, aki így, nyilvános kiírás (proscriptio) útján adta halálra ellenségeit. Ajándékot is ígért azoknak, akik megölik őket, vérdíjat azoknak, akik feljelentik, de büntetést az illetők rejtegetőinek. Röviddel később a senatorok egy másik csoportját is proscribálta. Az így proscribált személyek egy részét rajta­ütésszerűen, elfogatásuk helyén, lakásukban, az utcán vagy akár a templomokban ölték meg. Másokat élve hurcoltak Sulla elé, és lábai előtt végeztek velük. Egyeseket végighurcoltak a városon és úgy tapostak halálra. És ilyen szörnyű eseményekkel szemben a jelenlevők sem mertek szót emelni, vagy megdöbbenésüket kifejezni. (Részlet Appianosz A római polgárháborúk című művéből)

Kérdés ikon
  • Foglaljuk össze, hogyan hajtották végre a proscriptiót!
  • Miért nem tiltakoztak a polgárok a vérontás ellen?
  • Milyen típusú uralmat vezetett be Sulla?
  • Miért a néptribunusok szerepét korlátozta leginkább?

Iulius Caesar útja az egyeduralomhozHogyan tört Caesar az egyeduralomra?

Caeser fehér márvány mellszobra, amely szigorú arccal, elgondolkodva ábrázolja az államférfit.
Iulius Caesar portréja Miért szervezte meg Caesar az első triumvirátust?

Sulla szigorú és a nobilitasnak kedvező rendszerét két politikai felfedezettje, Pompeius és Crassus kezdte lebontani. Ők voltak Róma leggazdagabb politikusai. Pompeius apjától örökölte hatalmas vagyonát, Crassus viszont a proscriptiók során tollasodott meg: olcsón felvásárolta a meggyilkolt politikusok birtokait. Közös consuli évükben vissza­állították a néptribunusok Sulla által korlátozott jogkörét és a lovagrendi bíróságokat (Kr. e. 70).

Crassus a Spartacus elleni háborúban (Kr. e. 71), Pompeius pedig a Földközi-tengeren elharapózott kalózkodás felszámolásával szerzett magának hírnevet (Kr. e. 67), majd Kis-Ázsiában győzedelmeskedett. Rómába visszatérve az optimaták háttérbe akarták szorítani Pompeiust, a senatus ezért nem engedélyezte számára a megérdemelt diadalmenetet. Kettőjükhöz csatlakozott egy ősi családból származó, feltörekvő politikus, Caius Iulius Caesar.

Caesar kihasználta Pompeius és Crassus csalódottságát, és titkos szövetséget kötött velük a senatus ellen (Kr. e. 60). Ezt a szövetséget az utókor első triumviratusnak nevezte el (tres: ’három’, vir: ’férfi’). A következő évben Caesar consul lett, és szövetségeseinek kedvező törvényeket terjesztett be, majd proconsulként Galliába vonult (Kr. e. 58–49).

Az ábra a polgárháború második szakaszának kül- és belpolitikai eseményeit mutatja, Crassus, Pompeius és Julius Caesar szövetségének idejében.
A polgárháború második szakasza Sullától Iulius Caesarig Mi fenyegette a köztársaságot Sulla halála után? Hogyan oldották meg átmenetileg a konfliktust? Milyen külpolitikai sikerek és kudarcok érték a birodalmat a belharcok során?
Infó ikon

Caesar quaestorként Hispaniát kapta tartományul [Kr. e. 68]. Mikor itt körbejárta a tartományi székhelyeket, és ennek során Gadesbe érkezett, amint megpillantotta Hercules temploma mellett Nagy Sándor szobrát, feljajdult, és valósággal megundorodott saját tétlenségétől, hogy még semmi nevezetes tettet nem vitt véghez, holott Nagy Sándor az ő korában már az egész földkerekséget leigázta. Ezért nyomban kikövetelte felmentését, hogy a Városban [Rómában] minél előbb megragadhassa a kínálkozó lehetőséget valami nagyszabású tett végrehajtására.
[…]
A tulajdonjogot sem hadvezérként, sem polgári tisztségviselőként nem tartotta tiszteletben. Néhány fennmaradt emlékirat tanúsítja, hogy hispa­niai proconsulsága idején a szövetségesektől koldulta össze a pénzt adósságainak törlesztésére, egyes lusitaniai városokat pedig ellenség módjára fosztott ki, jóllehet azok vonakodás nélkül teljesítették az utasításait, és kapuikat is megnyitották előtte. Galliában kirabolta az istenek fogadalmi ajándékokkal teli szentélyeit és templomait, s a városokat is inkább a zsákmány kedvéért, semmint megtorlásul pusztította el. Így aztán dúskált az aranyban, amit aztán piacra dobott, és kisebb tételekben eladogatta Itália-szerte és a provinciákban. (Suetonius Caesarról)

Kérdés ikon
  • Miért változtatja meg Caesar életét Nagy Sándor szobra?
  • Milyen embernek mutatja a történet Caesart?
  • A források alapján miért tarthatott Caesar a felelősségre vonástól?
A híres egyiptomi királynő fehér márvány portréja, amely egyszerű hajviselettel, ékszerek nélkül, görögös arcvonásokkal ábrázolja az uralkodót.
VII. Kleopátra (latinos alakja Cleopatra), XII. Ptolemaiosz lánya volt a független – hellenisztikus – Egyiptom utolsó uralkodója (ur. Kr. e. 51–30). Az egyiptomi trónviszályokon Iulius Caesar segítségével lett úrrá, akinek Kr. e. 47-ben fiút szült (Kaiszarión, latinosan: Caesarion). Kleopátra sokat tett Egyiptom függetlenségének megőrzéséért. Hogyan használta fel erre Caesart?

Crassus elérte régi vágyát: keletre vonulhatott hadakozni, ahol azonban életét vesztette egy ütközetben (Kr. e. 53). Pompeius féltékeny lett Caesar galliai és britanniai sikereire, és a senatus szövetségét kereste. Meg akarták akadályozni, hogy Caesar újra consul lehessen. Azt követelték, hogy oszlassa föl hadseregét, magánemberként menjen Rómába, és úgy induljon a választásokon. Valójában bíróság elé akarták állítani számos visszaélése miatt, de ezt addig nem merték megtenni, amíg győztes és lelkes hadserege Caesar mögött állt. Caesar pontosan tudta, mi várna rá, ha hazatérne, ezért seregével átlépte Itália hivatalos határvonalát (a Rubicon folyócskát), és elfoglalta Rómát (Kr. e. 49).

Pompeius a mai Görögország területén gyűjtötte össze hadait, de Kr. e. 48-ban Pharszalosznál vereséget szenvedett, majd Egyiptomba menekült, ahol meggyilkolták. Caesar ott is a nyomában járt. Az egyiptomi trónviszályban Kleopátrát segítette trónra, Kis-Ázsiában leverte a békétlenkedőket, és visszatért Rómába.

Caesart Rómában élethossziglan dictatorrá választották, így senki sem tudott reformjai útjába állni. Ugyancsak élethosszig viselte a néptribunusi jogokat, sőt a pontifex maximus is ő lett. Földet osztott, aranypénzt veretett (denarius), és főpapként megreformálta a naptárat (Julianus-naptár). Hatalma alapjául a hadsereg szolgált, amelyet imperatorként vezetett.

A köztársaság híveinek nem tetszett Caesar dictaturája. Az összeesküvő senatorok Kr. e. 44. március 15-én (március idusán) Brutus vezetésével meggyilkolták. Ezzel azonban nem oldották meg Róma gondjait. Caesar éppen azt ismerte fel, hogy a köztársasági államforma az évenként választott, nem mindig hozzáértő magistrátusokkal alkalmatlan egy világbirodalom irányítására. Caesar dictaturája a császárkor egyeduralmi modelljének első kísérlete volt.

Infó ikon

Miközben elfoglalta helyét, tiszteletadás ürügyén körülállták az összeesküvők. Cimber Tillius, aki magára vállalta a főszerepet, nyomban odalépett hozzá, mintha kérni akarna valamit. Mikor Caesar nemet intett, és kézmozdulatával jelezte, hogy majd máskor, Tillius mindkét vállán megragadta a togáját. Caesar felkiáltott: „De hiszen ez erőszak!” Erre Casca hátulról megsebesítette, valamivel a torka alatt. Caesar hiába próbált kitörni közülük, nem tudott, mert másfelől is sebet kapott. Mikor észrevette, hogy mindenfelől kivont tőrök merednek rá, fejét beborította togájával, bal kezével meg bokáig leengedte a toga öblét, hogy testének alsó részét is eltakarva, nagyobb méltósággal essen el. Így szúrták aztán le huszonhárom tőrdöféssel. Csak az első szúrásnál nyögött fel, de nem szólt semmit – bár van, aki azt állítja, hogy a rátámadó Marcus Brutusnak ezt mondta görögül: „Te is, fiam?” (Suetonius Caesarról)

Kérdés ikon

Alkossunk két csoportot, az egyik képviselje a senatorok, a másik Caesar érveit az egyeduralomról!

Caesar meggyilkolása

Kitekintő

A római naptár

Egy szürke márványból készített kőhasáb, oldalain latin szövegekkel. A négy oldal mindegyikén három hónap neve és jellemzői vannak vésett és festett betűkkel felsorolva. A hónapokat leíró szövegek felett az Állatöv csillagképei láthatóak kis méretű domborműveken.
Római naptár Milyen ábrákat látunk a hónapnevek fölött?

A római naptár eredetileg tíz hónapos volt (ennek az emlékét őrzi például a december neve, ami azt jelenti, hogy tizedik). Kr. e. 700 körül azonban áttértek a 12 holdhónapra. A hónapok mindig újholdkor kezdődtek. A holdtölte, az idus a hónap közepén mindig a 13. vagy 15. napra esett. Ekkor helyezték az év elejére a januárt és a februárt. A hónapok neve különböző eredetű volt, részben istenekre, részben számnevekre utalt.

A holdévek hossza különbözött egymástól (355-377-355-378 nap), de évente így is 1 nappal eltértek a napévtől. Az eltérés Caesar idején már elérte a 23 napot. Caesar pontifex maximusként jogosult volt a naptárat megreformálni, amit az egyiptomi görög Szószigenész számításai alapján meg is tett. Ahhoz, hogy utolérjék magukat, 445 napra hosszabbították meg az évet, és a továbbiakra a következő szabályt állapították meg: minden négy évből három 365 napos lett, a negyedik pedig 366 napos. Ezt hívjuk Julianus-naptárnak.

Hónapneveink eredete és jelentésük
Ianuarius Ianus isten hava január
Februarius tisztulás hava február
Martius Mars isten hava március
Aprilis az etruszk Apru (= görög Aphrodité) hava április
Maius idősek hava (maiores) május
Iunius ifjak hava (iuniores) június
Quintilis ötödik hónap július
Sextilis hatodik hónap augusztus
September hetedik hónap szeptember
October nyolcadik hónap október
November kilencedik hónap november
December tizedik hónap december
Kérdés ikon

Mely római politikusok emlékét őrzik máig a hónapneveink? Miért? A szeptember neve azt jelenti, hogy ’hetedik’, noha a 9. hónap. Mivel magyarázhatjuk ezt? Miért volt szükség Caesar naptárreformjára?

Összegzés

Okok és következmények

  • Milyen társadalmi hatásai voltak a hódításoknak?
  • Hogyan próbálták a Gracchus testvérek megoldani a problémát?

Történelmi jelentőség

  • Milyen érvekkel igazolható, hogy Julius Caesar kiemelkedő történelmi személyiség volt?
  • Miért jelentettek fordulópontot a Kr. e. 1. században lezajlott események a Római Birodalom történetében?

Menü

16. A köztársaság válságának következményei