33. Közép- és Kelet-...

33. Közép- és Kelet-Európa államai a középkorban

33. Közép- és Kelet-Európa államai a középkorban

  • Melyek a közép- és kelet-európai régió főbb természetföldrajzi jellemzői?
  • Milyen eltérő vonásokkal rendelkezik a térség Nyugat-Európához képest?
  • Milyen támadások érték a térség országait kelet felől?
A térkép a kunok betörését mutatja: a kunok kelet felől, a Fekete-tenger partvonala mentén, az Orosz Fejedelemség területéről érkeztek Európába. A kunok részben Kijev felé tartottak, részben a Krím-félsziget felett szétváltak és két helyen is betörtek a Magyar Királyság területére.
Közép- és Kelet-Európa a 13. században Hol húzódtak a vallási határok? Hol voltak az ortodox vallású területek? Honnan érte bevándorlási hullám Közép-Európát e korban? Milyen céllal települt le a Német Lovagrend a Balti-tengernél? Milyen veszélyek fenyegették az orosz területeket?

Kelet-Közép-Európa jellemzőiMilyen különbségek voltak az egyes országok fejlődésében?

Az ezredfordulóra Kelet-Közép-Európában létrejött a magyar, a cseh és a lengyel állam. A népvándorlás idején még törzsi-nemzetségi társadalomban élő népeket egy-egy jelentős törzsfő egyesítette, aki a kereszténység felvételével megszilárdította az uralmát, majd az államalapítás után dinasztikus hatalmat létesített.

A Német-római Birodalom számos háborút indított azért, hogy a befolyása alá kerüljön a régió. Ez Csehország esetében sikerült leginkább. Itt nemcsak az egyház tagolódott be a német egyházi szervezetbe, de még a koronát is a német császár küldte az egyik cseh fejedelemnek. Ugyanakkor a lengyel területeket a 13. század elejétől a Balti-tengernél letelepedett Német Lovagrend veszélyeztette.

Panorámafénykép részlete a világ legnagyobb téglából épült váráról. A koplexum a Visztula folyó deltájának egyik ága mellett épült, a várárokba bevezették a folyó vizét, ami így körbeveszi a várat.
A Német Lovagrend székhelyén lévő vörös téglás lovagvárat, Marienburgot a 14. században építették. A mai lengyel állam területén álló vár Európa egyik legnagyobb középkori eredetű erődítménye. Nézzünk utána az interneten vagy a könyvtárban a Német Lovagrend korai történetének! Milyen céllal jött létre eredetileg? Honnan telepítették át őket, amikor 1226-ban területet kaptak a Balti-tengernél?

A túlnépesedő német területekről nagyszámú hospes érkezett a 12–13. században. A középkori cseh állam falvaiban és városaiban sok helyen a németek kerültek többségbe, míg Lengyelországban ez elsősorban a nyugati területeken mutatható ki. A térségben a virágzó középkor vívmányai (mezőgazdasági átalakulás, városok kialakulása, egyetemek alapítása, céhes rendszer) a 14. században jelentek meg.

A Szófia-székesegyház az egész Kijevi Rusz legnagyobb és legpompásabb temploma, amely az ősi orosz állam keresztény főtemploma és az egyházfő központja volt. A templom öthajós, ún. keresztkupolás rendszerű. Számos tornya és kupolája van, ezek nagy részét aranyozott tető díszíti.
A kijevi Szófia-székesegyház Miben tér el az ortodox templomok külseje és belseje a katolikus templomokétól?

Kelet-Európában a keleti szlávok törzsi-nemzetségi társadalma a kora középkor végén szerveződött egységes államba. A kiterjedt térséget Novgorod fejedelme egyesítette, majd az állam Kijevbe helyezte át a székhelyét. A Kijevi Rusz megszervezésében jelentős szerepet játszottak a vikingek (szláv nevük: varég). A Kijevi Fejedelemség az ortodox kereszténységet vette fel (987), ezáltal a Bizánci Birodalom kulturális befolyása alá került.

Az orosz területeken a nyugati hatások kevésbé érvényesültek (például a rendiség és a céhes ipar hiánya), eközben a térséget a sztyeppe övezetében élő nomád törzsszövetségek is fenyegették (besenyők, kunok). A 11. században politikai széttagolódás indult meg, és a részfejedelemségek közül a gazdasági kapcsolatok (a Hanza-városokkal folytatott kereskedelem) miatt Novgorod emelkedett ki. Politikai tekintélyét külső támadások (svédek – 1240, Német Lovagrend – 1242) visszaverésével erősítette meg, de a Novgorodi Fejedelemség sem tudott ellenállni a tatár támadásnak.

A hódító Mongol BirodalomMilyen következményei voltak a mongol hódításnak?

Az illusztráció a fehér ruhába öltözött kánt ábrázolja, hosszúra növesztett, gyér szakállal, fején fehér sapkával.
Dzsingisz kán

Mongólia nomád törzseit Dzsingisz kán (1206–1227) egyesítette. A behódolt népek között voltak a tatárok is, akiknek a neve Európában később egyet jelentett a mongol invázióval. Dzsingisz kán törzsszövetsége rátámadt Kínára és a selyemút mentén a közép-ázsiai birodalmakra. A tatárok virágzó városokat pusztítottak el, nem kímélték a legyőzött népeket. A hódító hadsereg létszáma a csatlakozásra kényszerített török törzsekkel együtt megközelítette a félmillió főt.

A kegyetlen nagykán halála után nem tört meg a lendület, fiai felosztották egymás között a területeket, és folytatták a támadásokat (például Kína, Perzsia elfoglalása). Az európai térség felé – apja váratlan halála miatt – Dzsingisz kán unokája, Batu kán indult meg seregével.

Mongol lovas íjász
Mongol lovas íjász Mi jellemezte e lovasok harcmodorát és taktikáját?

A „keleti vihar” először a kunokra mért vereséget, majd a Volga menti államokat pusztította el (például Magna Hungaria, 1236). A széttagolt orosz fejedelemségek képtelenek voltak védekezni, a tatárok sorra leigázták az orosz városokat, legvégül Kijevet is elfoglalták (1240). A tatár hadak ezután Közép-Európára zúdultak rá (1241–42), ahonnan Batu kán utóbb visszavonta a csapatokat. A tatár erők azonban az orosz területeket nem adták fel, néhány év múlva létrehozták a térségben az Arany Horda államát. Az Arany Horda idővel függetlenedett a mongol világbirodalomtól, és a 15. század utolsó harmadáig alávetettségben tartotta az oroszokat.



Infó ikon

Ugyanebben az esztendőben [1240-ben] Batu kán a harcosok sokaságával Kijev alá érkezett, és bekerítette. A tatárok hatalmas erőkkel fogták körül a várost, nem lehetett se be-, se kijutni. A városban nem lehetett egymás hangját hallani a tatár szekerek csikorgásától, a tevék bőgésétől, a sípok és kürtök hangjától, a lovak nyerítésétől és az emberek megszámlálhatatlan sokaságának kiáltozásától és jajveszékelésétől. Elözönlötték a tatárok az egész orosz földet. […] Az ostromgépek éjjel és nappal állandóan rontották a falakat. A kijeviek elkeseredetten harcoltak. Sokan meghaltak, és patakokban folyt a vér. A faltörő kosok sokaságának segítségével áttörték a város falait, és elfoglalták a várost. A lakosság szembeszállt velük. A harc színhelyén messzire lehetett hallani a kopják rettentő recsegését, a pajzsok összecsapását. A nyilak elhomályosították a napot úgy, hogy a nyilakon túl az ég nem volt látható, hanem sötétség vonult a földre a tatár nyilak borzalmas sokaságától. Mindenütt halottak feküdtek, mindenütt patakokban folyt a vér. Dimitrij hadvezér súlyosan megsebesült, és sok erős harcos esett el. A tatárok legyőzték a lakosságot. (Részlet a Nyikon-évkönyvből)

Kérdés ikon
  • Gyűjtsük ki a forrásból, milyen fegyverekkel küzdöttek a tatárok!
  • Milyen harcmodor jellemezte őket?

Az orosz területi széttagoltság sokáig meggátolta az egységes fellépést a tatár uralom ellen, és a térség gazdasági fejlődését is visszavetette. Az orosz részfejedelemségek évi adót fizettek az Arany Hordának, a fejedelmek hűséggel tartoztak a káni udvarnak. Az orosz államok közül az évszázadok során megerősödő Moszkvai Fejedelemség lassan átvette az irányítást.

A 15. században a tatárok állama meggyengült, és III. Iván (1462–1505) megkezdte az ország egyesítését. III. Iván megtagadta az adófizetést az Arany Hordának, miközben súlyos harcok árán behódoltatta a részfejedelemségeket (például Novgorodot). A tatárok állama meghátrált, a harchoz felvonult lovasaik csata nélkül visszahúzódtak a hadszíntérről (1480). III. Iván a Bizánci Birodalom örökösének tekintette az országát. Feleségül vette az utolsó császár unokahúgát, és az ortodox egyház központja átkerült Moszkvába („harmadik Róma”).

A térkép a Mongol Birodalom terjeszkedését mutatja be a 13. században: a hódításokat Dzsingisz kán kezdte meg és utódai folytatták. Karakorum városából indulva, a selyemút mentén eljutottak Kína és India felé valamint Kis-Ázsiába és Kelet-Európába is.
A Mongol Birodalom a 13. században Rekonstruáljuk a mongol (tatár) hadak támadási irányait! Milyen szándék vezethette a támadókat? Mi állhatott a közép-ázsiai előrenyomulás hátterében? Mely kultúrköröket érte a tatárok támadása? Milyen szakaszokkal indult Európa felé a támadás?

Dinasztikus törekvések Közép-EurópábanMelyek voltak a térség legsikeresebb dinasztiái?

A középkor utolsó évszázadaiban a cseh, a lengyel és a magyar állam történelme többször összekapcsolódott. A térségben egymással is vetélkedő dinasztiák hosszabb-rövidebb ideig perszonáluniós kapcsolatokat létesítettek az egyes államok között. Ilyenkor a birodalomrészeket csak a király személye kötötte össze, az országok megőrizték saját törvényeiket.

III. Kázmér lengyel király halála után – a korábbi szerződések alapján – a trónt unokaöccse, I. (Nagy) Lajos magyar király szerezte meg (1370).­ Nagy Lajos halála után a magyar–lengyel perszonálunió felbomlott, és Mária helyett Nagy Lajos kisebbik lánya, Hedvig került Lengyelország élére. Az ő személyét csak azzal a feltétellel fogadták el a lengyel nemesek, ha feleségül megy a litván nagyfejedelemhez, Jagelló Ulászlóhoz. A házasság nemcsak a lengyel–litván perszonáluniót jelentette, hanem a megállapodás nyomán Európa utolsó pogány nemzete is felvette a kereszténységet. Az egyesült országok szembeszálltak a Német Lovagrenddel, és egy döntő csatában vereséget mértek rájuk (grünwaldi csata, 1410). A lovagrendi állam, bár még többször próbált visszavágni, végül Lengyelország vazallusa lett (1466).

Infó ikon

[A litván követek] Magyarország királynéjának [Erzsébet, Nagy Lajos özvegye] a következőket adták elő: […] Felséged, fejedelemasszony, ily hasznos házasság érdekében Jagelló nagyfejedelmet fiának fogadja és Hedvig legidősebb fejedelemnőt, az ön kedves leányát, Lengyelország királynőjét, neki törvényes hitestársul adja. S hisszük, hogy ez Isten dicséretére, a lelkek üdvösségére, az emberek tisztességére és az ország gyarapodására válik. Hogy pedig az, amit terveztek, a célnak megfelelően fejeződjék majd be, ezért Jagelló nagyfejedelem, minden testvérével, minthogy még nem keresztelkedtek meg, valamint rokonaival, a nemesekkel, a föld népével, az előkelőkkel és a kisrendűekkel együtt a római egyház katolikus hitéhez törekszik, óhajt és kíván csatlakozni. […] Úgyszintén ez a Jagelló nagyfejedelem megígéri és ünnepélyesen megfogadja, hogy a lengyel királyság összes elfoglalt és hiányzó részeit, bárki is idegenítette el és foglalta el, saját fáradozása és költsége árán újra egyesíti az országgal. […] Végül a többször említett Jagelló fejedelem még azt is ígéri, hogy saját litván és orosz országát a lengyel királyság koronájával örökre egyesíti […]. (Jagelló Ulászló litván nagyfejedelem okleveléből; 1385)

Kérdés ikon
  • Mi a megállapodás lényege? Milyen kötelezettséget vállalt Jagelló Ulászló litván nagyfejedelem?
  • Miért volt hasznos az egyháznak a megegyezés?
  • Milyen politikai kapcsolat jött létre a lengyel és litván állam között?

Csehországban a 14. században a német Luxemburgi-dinasztia került hatalomba. Az ország fénykora IV. Károly (1346–1378) német-római császár és cseh király időszakára esett, aki Csehország megerősítésébe kezdett. Az ország gazdasági fejlesztésében (ezüstbányászat, céhes ipar, háromnyomásos gazdálkodás) a nagy számban betelepülő német hospesek is szerepet kaptak.


Az illusztráció a huszita szekérvár modelljét mutatja be: a husziták csatáik alatt eleinte védő harcot vívtak, melyhez háromezernél is több hadiszekérből alakított szekérvárat használtak. A vasláncokkal egymáshoz rögzített hadiszekerekből összeállított védőfal mögött álltak a lövészek és a gyalogosok.
A huszita harcosok szekerein ágyúkat és lőfegyvereket helyeztek el, támadás esetén több száz szekér várrá tömörült, amelynek áttörése a hagyományos lovagi harcmodorral szinte lehetetlen volt. Ugyanakkor a szekerekkel támadó hadműveleteket is könnyen végre tudtak hajtani.

IV. Károly uralkodása idején jelentős építkezések kezdődtek Prágában (például Károly híd), a városban ekkor alapították Közép-Európa első egyetemét (1348). IV. Károly fiai közül az idősebb a cseh trónt és a német koronát örökölte (IV. Vencel), míg a fiatalabb, Luxemburgi Zsigmond a magyar korona várományosa lett (Nagy Lajos idősebbik lányának, Máriának az eljegyzésével). A 15. század elején a cseh származású Husz János – a prágai egyetem teológiatanára – erős kritikával illette az elvilágiasodott egyházat. Husz evangéliumi szegénységet hirdetett, elutasította a pápai főséget, és több katolikus tantételt is bírált. A mise során nemzeti nyelvű liturgiát és két szín alatti áldozást követelt. Husz népszerűsége egyre nagyobb lett, a prágai polgárok még a kiátkozása után is kiálltak mellette. A Husz által felvetett gondolatokat Luxemburgi Zsigmond német király (utóbb német-római császár) a konstanzi zsinaton szerette volna megvitatni.

Bár Zsigmond menlevelet biztosított Husznak, a zsinaton a főpapok mégis inkvizíciós pert indítottak ellene, és 1415-ben eretnekként máglyán megégették. Luxemburgi Zsigmond német és magyar király, bátyja halála után igényt formált a cseh trónra (1419). Az ellene kibontakozó huszita felkelést az uralkodó csak elhúzódó harcok során tudta felszámolni. A győztes Zsigmondot ezután cseh királlyá, majd a cseh királyi cím birtokában német-római császárrá koronázták. Zsigmond halála után a trón lányára és vejére, Habsburg Albertre szállt (1437).

Infó ikon

Amikor összeszámoltak minden szavazatot, kiderült, hogy Husz halálára 45 szavazatot adtak le, nem számítva emellett a római legátus és Zsigmond császár szavazatát, aki midőn meghallotta a végső eredményt, elsápadt és összerázkódott, mintha ő maga felett kellett volna ítéletet mondani: tudta, hogy tőle függ Husz élete és szabadsága. Síri csend uralkodott a templomban, amikor elhangzott az utolsó beszéd és Zsigmondot megkérdezték: „Felséges császár! Mi lesz Felséged végleges döntése: Husz tanítása mellett vagy ellene? Eretneknek találja-e, aki megérdemli a halált?"[…] A kérdezett felindult hangon így felelt: „Továbbra is azt állítom, hogy Husz eretnek, és a jog szerint teljesen megérdemli, hogy megégetés által haljon meg, ha nem vonja vissza tételeit. Királyi eskümhöz híven nem szabadíthatom meg a büntetéstől.”
[…] Ekkor Husz férfiasan megkérdezte: „Felséges császár, hogyan egyezhet bele koronájának és német becsületszavának ilyen lealázásába? Önmaga semmisíti-e meg a menlevelét, amelyet saját pecsétjével és aláírásával erősített meg, s a fejére veszi-e ezt a bűnt és hitszegést? […]
„Valóban biztosítottam számodra, eretnek, az utazást, de csak ide, s ezt megkaptad. A visszafelé vezető utat nem biztosítottam, sőt, ezt nem is kérték tőlem.” […] Így felelt Zsigmond. (Részlet Poggio Bracciolini itáliai humanista beszámoló leveléből a konstanzi zsinat bírósági tárgyalásáról. Poggio adta át Husz Jánosnak a zsinatra szóló meghívást.)

Kérdés ikon
  • Milyen szerepe volt Zsigmondnak Husz elítélésében?
  • Mire hivatkozott Husz vele szemben?
  • Hogyan írta le a szerző a döntés pillanatait?
  • Vitassuk meg, kinek az oldalán állhatott a levél írója!
A fényképen a Károly híd és Prága városának látképe. A híd a Moldva első állandó hídja, amit a folyó egyik gázlója fölé emeltek. A mészkőből épült híd 516 méter hosszú és majdnem 10 méter széles. A sétálóhíd két végét gótikus tornyok zárják le, és a világon egyedülálló módon 30 szobor látható a kőkorlátok mellett.
A prágai Károly híd
A husziták ‒ keresztrejtvény

Kitekintő

A huszitizmus sorsa

A cseh felkelés nyitányaként Zsigmond követeit kihajították a prágai városháza ablakain (defenesztráció). A kibontakozó huszita háború (1419–1434) kezdetben cseh sikereket hozott. Husz követői két irányzatba tömörültek; a nemesek és a módosabb polgárok által támogatott kelyhesek mérsékelt programmal (például cseh nyelvű istentisztelet, két szín alatti áldozás) léptek fel. A szegényebb rétegekből kikerülő táboriták teljes egyenlőséget követeltek, és nemcsak az egyházi hierarchiát utasították el, hanem a fennálló társadalmi rendet (jobbágyi terhek, földesúri hatalom) is elvetették. A vagyonközösséget kialakító táboriták újfajta harcmodort (szekér­tábor, tűzfegyverek) fejlesztettek ki, amellyel hatásosan szembe­szálltak a támadó lovagi seregekkel. A huszita mozgalmat csak a kelyhesekkel kötött megállapodás – főbb követeléseik elfogadása – után tudták felszámolni, az egyedül maradt táboriták a döntő ütközetet elveszítették (Lipany, 1434).

Infó ikon

Abban az időben nem lesznek a földön sem királyok, sem uralkodók, sem alattvalók, eltűnnek az adók és szolgáltatások, […] mindig mindennek közösen mindenkiének kell lennie, és senkinek nem lehet külön tulajdona, aki pedig ilyennel rendelkezik, halálos bűnt követ el. […] minden uraságot, nemest, lovagot le kell dönteni és meg kell semmisíteni, […] meg kell szüntetni minden adót, szolgáltatást és illetéket, ezekkel együtt minden fejedelmi tartományi, városi és paraszti jogrendet […]. A misét nem szabad latinul, sem más nyelven énekelni, csak a nép nyelvén és csak közönséges öltözetben szabad mondani, elhagyva belőle minden egyebet az áldó szavakon kívül […]. Minden templomot, minden szentélyt és minden oltárt, amilyet nem az Isten, hanem bármely más szent nevének emeltek, mint a bálványozás helyeit le kell rombolni vagy fel kell gyújtani. Senkinek se szabad készítenie, tartania vagy tisztelnie sem mennyei, sem földi tárgyak képeit, sem bármilyen más képet, mert az bálványimádás volna. A szentek ereklyéit és maradványait nem szabad őrizni, sem tisztelni azokat a róluk elnevezett templomokban, mint a szentektől származó szentelt emlékeket. A testi halál után a keresztény lelkek számára nincs sem idő, sem hely a tisztulásra, és nem szabad hinni semmiféle tisztító helyben. (Jan Pribram: Chronica Laurentii. A krónika szerzője a prágai egyetem tanáraként a kelyheseket támogatta, de művébe eredeti táborita szövegeket is illesztett, amelyeket a történettudomány hiteles forrásnak tekint.)

Kérdés ikon
  • Különítsük el a táboriták társadalmi és vallási tanításait!
  • Hogyan vélekedtek a magántulajdonról és a fennálló társadalmi rendről?
  • Milyen, a katolikus dogmáktól eltérő tanok jelentek meg elképzeléseikben?
  • Vitassuk meg, miért szükséges forráskritikával kezelni a dokumentumot!

Összegzés

Változás és folytonosság

  • Milyen eltérő vonásai voltak a régió történelmének Nyugat-Európáéhoz képest?
  • Miben különbözött Kelet-Közép-Európa gazdasági fejlődése a nyugatitól?
  • Miként változott meg az egyes országok politikai helyzete az időszakban?

Történelmi jelentőség

  • Milyen következményekkel járt a tatár hódítás és uralom?

Menü

33. Közép- és Kelet-Európa államai a középkorban