- Milyen gazdasági és társadalmi változások történtek a kora középkor utolsó évszázadaiban?
- Milyen külső támadások érték Nyugat-Európát a 9. században?
- Hogyan jött létre a Német-római Császárság?
A virágzó középkorMiben tért el az időszak az előző évszázadoktól?
Európa történelmében a 11–13. század a virágzó középkor időszaka. A kontinens nyugati felén az ezredforduló táján a mezőgazdasági módszerek és eszközök megváltozása (például nyomásos gazdálkodás, nehézeke, szügyhám) gabonafelesleget eredményezett. Az éhínség és nélkülözés már csak egyes területeket érintett, így Európa lakossága a korszak végére megkétszereződött. A megművelhető földterületek folyamatos bővítésének köszönhetően (erdőirtások, mocsárlecsapolások) a kontinens arculata jelentősen átalakult. A túlnépesedő régiókból nagyszámú telepes indult a ritkán lakott térségek irányába, és a hospesek (a latin kifejezés jelentése: ’vendég’) Kelet-Közép-Európában is meghonosították a fejlett mezőgazdasági módszereket.
Évszám | 1000 | 1300 |
---|---|---|
Becsült népességszám | kb. 36–38 millió fő | kb. 75–80 millió fő |
Idézzük fel, miért volt alacsony a népességszám a kora középkorban! Mely folyamatok idézték elő a népességnövekedést az ezredfordulóra? Milyen arányban változott meg a népességszám a következő századokban?
A francia és az angol állam kialakulásaMilyen volt a központi hatalom helyzete a két országban?
A Frank Birodalom szétválása óta (843) a francia területeken a központi hatalom meggyengülése tovább folytatódott. Hiába szerezte meg Capet Hugó herceg a francia koronát (987), az általa alapított Capeting-dinasztia hatalma kezdetben csak Párizs környékére korlátozódott. A feudális viszonyok kiterjedésével felgyorsult a területi széttagolódás folyamata. A nagyhűbéresek (hercegek, grófok) a saját területeiken rendelkeztek az uralkodói hatalom valamennyi jogával (például pénzverés, hadseregállítás, bíráskodás), így a francia királyok hatalma a 11–12. században rendkívül korlátozott volt.
[…] összes püspökségekben kihirdették, hogy az egész ország főpapjai és előkelői tartsanak zsinatokat a béke és a szent hit megújítására. […] lassanként Gallia egész területén egyezséget kötöttek […], eszerint szerda estétől hétfő hajnalig senki a halandók közül más embereken nem erőszakoskodhatik, sem bosszút nem állhat, sem adósától a zálogot nem követelheti. Ha pedig valaki e közösen hozott határozat ellen mégis tenne valamit vagy életével fizessen, vagy a keresztények közösségétől kiűzetve, hazáját is hagyja el. (Raoul Glaber Historiájából)
- Milyen eszközökkel próbáltak fellépni a magánháborúskodással szemben?
Angliában a kora középkor első évszázadaiban önálló államokat alapító angolszász királyságok a 7. században felvették a kereszténységet. A virágzó középkor egy olyan eseménnyel kezdődött, amely megváltoztatta az ország történelmét. 1066-ban Hódító Vilmos, Normandia hercege néhány ezer fős inváziós sereggel szállt partra Dél-Angliában, és vereséget mért Hastings közelében az angolszász haderőre. (A Francia Királyság északi részén lévő hercegséget viking hajósok alapították a 10. század elején, Hódító Vilmos jogilag a francia király vazallusa volt.) A győzelem után egy szűk normann–francia uralkodó elit (bárók, lovagok, főpapok) vette át az irányítást Angliában, és meghonosította a hűbéri viszonyokat. Hódító Vilmos (1066–1087) erős központi hatalmat épített ki, ő rendelkezett a legyőzöttektől megszerzett birtokok felett. A tartományúri uralom létrejöttét azzal kerülte el, hogy hűbéreseinek szórt birtoktestekben juttatott földeket. A hűbéri lánc kialakulását pedig megnehezítette, hogy minden hűbéres közvetlenül csak a királynak tartozott hűséggel.
[…] ki kell nyomozni, hogy a birtokot hogyan nevezik, ki birtokolta Edward király [Hitvalló Edward, az 1066-ban legyőzött angolszász uralkodó] idejében, és ki birtokolja most, mennyi a telkek száma, hány ekéje van a birtokosnak, és hány tartozik embereihez, mennyi a jobbágyok, a zsellérek, a szolgák, a szabadok […] száma, mennyi az erdő, a rét, a legelő, mennyi a malmok és a halastavak száma; mennyi a földek szaporulata vagy vesztesége, mennyit ért az egész együtt s mennyit most, mennyije volt vagy van itt a szabad embernek […]? Mindezt írják fel háromszorosan, tudniillik Edward király idejének megfelelően, meg amikor Vilmos király adományozta, s hogy most milyen módon bírják, s tudna-e többet adni, mint amennyit jelenleg ad. (A Domesday Book részlete; 1086. A mű egyfajta katasztergyűjtemény volt, amely összegezte az angliai birtokállományt.)
- Miről rendelkezett Hódító Vilmos? Milyen célból keletkezhetett az utasítás?
- Milyen jellegű ismereteket szerezhet a történész a Domesday Book adatainak tanulmányozása során?
A Német-római Birodalom és a Pápai Állam konfliktusaMiért volt fontos az invesztitúrajog a császári hatalom szempontjából?
Nyugat-Európában az ezredfordulón két tekintélyes hatalom emelkedett ki: a Német-római Császárság és a Pápai Állam (Szentszék). A kortársak elképzelései szerint, míg a pápa a hívők lelki életét gondozza (Szent Péter helytartójaként), addig a császár az egyház védelmezőjeként cselekszik. A Német-római Császárságban a különféle törzsi hercegségek (sváb, bajor, frank) törekvései a széttagolódás irányába hatottak. A német területeken az uralkodó azonban egy erős birodalmi egyházra tudott támaszkodni, és a császár által kinevezett főpapok gyakran fegyveres erővel támogatták a központi hatalmat a lázongások elfojtásában. Az ezredforduló császára (III. Ottó, 983–1002) jó kapcsolatot tartott fenn a pápával (II. Szilveszter), de utódaik alatt a viszony megromlott. A császárok egyre többször szóltak bele az egyház ügyeibe, gyakran a saját jelöltjüket ültették a pápai trónra. Ezért a császári hatalom meggyengítésében nemcsak a nagyhűbéresek, hanem a Pápai Állam is érdekeltté vált.
A megerősödő császári hatalom beavatkozott az egyház ügyeibe, és kisajátította az invesztitúra, az egyházi méltóságokba való beiktatás jogát. Az invesztitúra az egyházi földbirtok adományozását is jelentette, így a beiktatott egyházi személy (érsek, püspök, főapát) javadalmazásának köszönhetően a világi uralkodó vazallusa lett. A rendszer a császár hatalmát erősítette, mivel az uralkodó a belső lázongásokat gyakran a főpapok által kiállított haderővel számolta fel. A pápaság hatalmi igényeit VII. Gergely fogalmazta meg az 1075-ben kiadott nyilatkozatában (Dictatus Papae; ejtsd: diktátusz pápé).
A pápa megtiltotta a világi invesztitúra gyakorlását, és miután IV. Henrik császár (1056–1106) ellenállt, a pápa kiközösítette az uralkodót. Mivel a német hercegek fellázadtak a kiátkozott császárral szemben, IV. Henrik, hogy trónját mentse, kénytelen volt a pápától bűnbocsánatot kérni (Canossa-járás, 1077). A vezeklő császárt a pápa feloldozta, de a két hatalom konfliktusa folytatódott. A következő másfél évszázad invesztitúraküzdelméből a pápaság került ki győztesen.
1. Egyedül a római egyházat alapította maga az Úr.
2. Egyedül a római pápát mondják joggal egyetemesnek [általánosnak].
3. Püspököket egyedül ő tehet le és helyezhet székükbe vissza.
4. Követe a zsinaton minden püspököt megelőz, még ha ő maga alacsonyabb rendű is; ugyancsak a püspökök elmozdítására ítéletet is hozhat. […]
6. Az általa kiátkozottakkal egyebek közt még ugyanabban a házban sem tartózkodhatunk.
7. Egyedül neki szabad a korszükségletnek megfelelően új törvényeket hozni, új püspökségeket alapítani, káptalant apátsággá alakítani és fordítva, gazdag püspökségeket feloszlatni és szegényeket egyesíteni.
8. Egyedül ő használhat császári jelvényeket.
9. Egyedül a pápa lábait kötelesek az összes fejedelmek megcsókolni. […]
11. Az egész világon csak őt illeti meg a pápa név.
12. Jogában áll császárokat letenni.
13. Jogában áll, ha a szükség úgy kívánja, püspököket az egyik püspöki székből a másikba áthelyezni. […]
16. Rendelete nélkül nem lehet egyetemes zsinatot összehívni. […]
19. Senki fölötte nem ítélkezhetik. […]
22. A római egyház még soha nem tévedett, az írás tanúsága szerint örökké tévedhetetlen lesz.
23. A római pápa, ha a kánonoknak megfelelően választották, Szent Péter érdemeire való tekintettel kétségkívül szent lesz […].
25. Püspököket zsinat egybehívása nélkül is letehet vagy visszahelyezhet. (VII. Gergely a pápai hatalomról – Dictatus Papae; 1075)
- Mi jelezte a pápai hatalom megerősödését?
- Miért hangsúlyozta VII. Gergely, hogy csak őt illeti meg a pápa megnevezés?
- Hogyan viszonyult a világi hatalomhoz?
- Milyen, eddig nem gyakorolt jogokat követelt magának?
- Miként érvényesítette a pápa a hatalmát a zsinatok felett?
Összegzés
Változás és folytonosság
- Milyen típusú változások történtek a virágzó középkorban Nyugat-Európában? Egy-egy példát is emeljünk ki!
- Hogyan és miért változott meg a császárság és a pápaság közötti viszony a 11. században?