- Mit tanultunk az általános iskolában a Római Birodalomról?
- Milyen híres személyiségekre, történetekre emlékszünk?
- Milyen kulturális emlékek, építmények maradtak az utókorra?
- Milyen filmeket, regényeket vagy akár képregényt ismerünk, amelyek a rómaiakról szólnak?
Az ősi Itália népei Mely népek kultúrája hatott kezdetben Rómára?
A Földközi-tengerbe nyúló Appennini-félsziget lakossága a római hódítás előtt sok kis népből állt, és ezeknek csak az egyike volt a latin. Itália lakóinak legnagyobb része közeli nyelvrokonságban állt a latin nyelvet beszélő rómaiakkal (például a szabinokkal, a szamniszokkal), míg Dél-Itáliában a Kr. e. 8. századtól kezdve erős görög gyarmatvárosok virágoztak. Az itáliai népek valamennyien a görögöktől tanulták el a betűírást. Az egyik ilyen, jelentős kultúrát létrehozó nép az etruszk volt. Az etruszkok Észak-Itáliában éltek, városaik délen elérték Rómát, sőt hosszabb ideig Rómában is ők uralkodtak. Róma sok mindent az etruszkoktól tanult el (például a gladiátorjátékokat, a madár- és béljóslást).
A régészet igazolta, hogy az etruszkok voltak Itália őslakói, és a többi nép később vándorolt be. Az etruszk rokonítása minden más nyelvvel sikertelen maradt. A mintegy tízezer rövidebb feliratot (például sír- és fogadalmi feliratok) le is tudjuk fordítani, de a hosszabb szövegek értelmezésekor kiderül, hogy nemcsak a szókincs egy része ismeretlen számunkra, hanem számos nyelvtani szabály is.
Az etruszkok városállamokban éltek. Tizenkét állam alkotott egy laza szövetséget, de egységes etruszk állam sohasem létezett. Gazdaságuk alapját a réz- és vasfeldolgozás, valamint a kereskedelem adta. Az etruszk hajók Hispániától Szicíliáig uralták a tengereket. Az Adrián is megjelentek, és élénk kereskedelmet folytattak a görögökkel. Az etruszkok tengeri uralma a Kr. e. 7. században érte el csúcspontját.
Róma alapítása és hét királya Hogyan jött létre és növekedett Róma városa?
Romulus és Remus mítosza szerint jóslat döntötte el, melyikük alapítsa a várost. A vesztes Remus kigúnyolta a városfal építését, ezért Romulus (vagy egy társa) megölte őt. A hagyomány szerint Rómát Kr. e. 753-ban alapították. Ma úgy látjuk, hogy Róma fokozatosan olvadt össze kisebb falvakból. A Tiberis partján lakó latin és a hozzájuk közel álló szabin nyelvet beszélő törzsek a Kr. e. 10–8. században telepedtek meg a folyóparti dombokon.
A legkorábbi falut a Palatinus-dombon találták meg a régészek. Az első városias épületek csak a Kr. e. 6. században épültek fel. A mesés hagyomány hét dombot és hét királyt tulajdonít Rómának. A hagyomány szerint Romulus alapította meg Róma intézményeit, így a kezdetben száztagú vének tanácsát, a senatust (a latin senex szó jelentése: ’vén’). Az utolsó három király etruszk származású volt, ami az etruszkok térnyerését is mutatta. (Az etruszkok a Kr. e. 6. században nemcsak Róma fölött uralkodtak, hanem a Rómától délre lévő területek is befolyásuk alá kerültek.) Az utolsó római királyt, Tarquinius Superbust (ejtsd: tarkvíniusz szuperbusz; jelentése: ’Gőgös Tarquinius’) Kr. e. 510-ben egy lázadás kergette el trónjáról.
Rá@dás
A farkas táplálta alapítók
A köztársaság kialakulása Miben tért el Róma államberendezkedése az athénitól?
Az utolsó király elűzése után a rómaiak kikiáltották a köztársaságot (res publica; ejtsd: rész publika). A törvényeket a népgyűlés hozta a 300 tagú senatus felügyeletével. Az államot két, évente választott consul (konzul) irányította. Azért kettő, mert így még egy évre sem kerülhetett egyetlen ember kezébe a legfőbb hatalom. A hatalommegosztáson túl a két consul ellenőrizte is egymás munkáját, mindkettőjükét pedig a senatus. A consulokat a népgyűlés választotta a patríciusok (előkelők) közül. Katonai veszélyhelyzetben hat hónapra egy dictatort (diktátor) választottak, aki akkora hatalommal rendelkezett, mint a két consul együtt, igaz, csak fél évig. A nem előkelők, a plebejusok (vagyis a plebs; ejtsd: plebsz; a nép tagjai) nem tölthettek be politikai tisztségeket, így nem szólhattak bele kezdetben az állam ügyeibe.
Kr. e. 494-ben a plebejusok megelégelték ezt a helyzetet, és elhatározták, hogy a Rómához közeli Szent Hegyen új, önálló államot létesítenek. A patríciusok csak úgy tudták őket visszatérésre bírni, hogy két (később tíz) néptribunus működését engedélyezték. A néptribunusok személye szent és sérthetetlen volt, vagyis hivatali idejük alatt nem lehetett őket vád alá helyezni, letartóztatni vagy megbüntetni. A katonai és külpolitikai kérdéseket leszámítva megakadályozhatták a patríciusok döntéseit. Ezt vétójognak hívták (a latin veto szó jelentése: ’megtiltom’). A köztársaság első évszázadaiban a plebejusok számos eredményt értek el az egyenjogúsítási küzdelem során, amit a XII táblás törvények rögzítettek. Egy idő után még a politikai tisztségek is sorra megnyíltak előttük.
Kr. e. 451 | Írásba foglalják a törvényeket. Ezeket tizenkét táblára írták föl, ezért nevezték el XII táblás törvényeknek. |
Kr. e. 445 | Engedélyezik a patríciusok és plebejusok közötti házasságkötést. |
Kr. e. 443 | A polgárok vagyoni osztályba sorolását egy új tisztségviselő, a censor végzi el. |
Kr. e. 367 | Az egyik consulnak plebejusnak kell lennie. Ugyanebben az évben egy földtörvény maximálja az állami közföldekből bérelhető birtok nagyságát. |
Kr. e. 326 | Az adósrabszolgaság eltörlése. |
Kr. e. 300 | Az összes papi tisztség megnyílik a plebejusok előtt. |
Kr. e. 287 | A területi körzeteken alapuló népgyűlés határozatai a senatus jóváhagyása nélkül is törvényerőre emelkednek. |
IV. tábla. A törvény az atyának élet-halál hatalmat adott a fiú felett.
Ha az apa a fiát háromszor eladja, a fiú szabaduljon meg apja hatalma alól.
V. tábla. A nők, bárha teljeskorúak is, könnyelmű természetük miatt gyámság alatt maradjanak, kivéve a Vesta-szüzeket, akik szabadok legyenek. […]
VII. tábla. Ha köztelken levő csatorna vagy vízvezeték magánembernek kárt okoz, a kár sújtotta tulajdonos térítést kapjon.
VIII. tábla. Ha valaki másnak tagját csonkítja, és nem egyezik ki vele, hasonló büntetés érje.
Valamely ekével szerzett termés éjjeli lelegeltetése vagy levágása serdült korú tettesnél főbenjáró vétség. Az ilyet Ceresnek áldozva felakasztották.
A tetten ért tolvajok közül a szabadokat megkorbácsoltatták és rabszolgaságba adták annak, akitől loptak. A rabszolgákat megostoroztatták és ledobatták a szikláról.
IX. tábla. A kijelölt ítélő- és döntőbírót, akire rábizonyult, hogy az ítéletmondásért pénzt fogadott el, halállal bünteti. (Részletek a XII táblás törvényekből; Kr. e. 451)
- Hogyan szabályozta a XII táblás törvény az atya hatalmát családtagjai fölött?
- Mivel büntette a testi sértést a XII táblás törvény? Melyik korábbi törvénykönyvre emlékeztet ez a büntetésfajta?
- Miért volt halálos bűn a termés (gabona) lelegeltetése? Miért pont Ceresnek, a gabona istennőjének áldozták fel az elkövetőt?
- Hogyan ítélték meg a különböző jogállású rétegeket?
- Mi volt a büntetése a megvesztegetett bírónak? Melyik korábbi leckében találkoztunk hasonló büntetéssel?
Kitekintő
Rómát elfoglalják a gallok
Róma kezdetben élet-halál harcot vívott szomszédaival. A Kr. e. 5. század közepén az állam területe nem volt nagyobb, mint egy nyolc kilométer átmérőjű kör. Latium meghódítása után az etruszk városok elfoglalása új veszélyt hozott a rómaiakra: közvetlen szomszédaivá váltak az észak-itáliai galloknak. A harcias gallok – más néven kelták – rohamait az etruszkok korábban felfogták, most azonban Brennus harcosai Rómát is elfoglalták (Kr. e. 386).
A gallokat három néven is ismerték az ókorban (gall, kelta, galata), de ezek mindegyike az összes keltát jelölte. A mai szóhasználatban a gallok a franciaországi keltákat jelenti. A kelták indoeurópai nyelven beszéltek. Királyaik nevének -rix végződése például megegyezik a latin rex: ’király’ és a német Reich: ’birodalom’ szóval. A kelták leszármazottai a mai napig élnek Franciaországban (Bretagne), Írországban, Skóciában és Walesben, őrizve ősi nyelvüket. A kelták már a Kr. e. 8. században hatalmas területen terjedtek el a mai Franciaországtól Csehországig, és Észak-Itáliában is korán megtelepedtek.
Az őrállástól és a virrasztástól elcsigázott capitoliumi védősereg minden emberi szenvedést kiállott, csak egyet nem tudott legyőzni az emberi természet miatt, az éhséget. Végül nemcsak az élelme, hanem a reménye is fogytán volt, s ha az őrök szolgálatba vonultak, elgyengült testük majdnem összerogyott a fegyverek súlya alatt. Arra gondolt, hogy megadja, vagy valamilyen feltétellel megváltja magát. A gallok is félreérthetetlenül tudtukra adták, hogy nem túl nagy váltságdíjért hajlandók volnának abbahagyni az ostromot. Ekkor a senatus ülést tartott, és felhatalmazta a katonai tribunusokat a tárgyalásra. Quintus Sulpicius katonai tribunus és Brennus, a gall sereg vezére találkoztak, és, megállapodva, ezer font aranyban határozták meg a római népnek – a világ jövendő urának – a váltságdíját. Ezt az önmagában is szégyenletes dolgot még egy felháborító cselekedet tetézte. A gallok hamis súlyokat hoztak elő, s a tribunus tiltakozására az arcátlan gall ráadásul még a kardját is a mérleg serpenyőjébe dobta, s elhangzott a rómaiaknak elviselhetetlenül hangzó kijelentés: „Jaj a legyőzötteknek!”
(Részlet Titus Livius A római nép története című művéből)
- Mi a Capitolium Rómában?
- Miért fizettek a rómaiak váltságdíjat?
- Hogyan nevezte a római népet Livius? Mit akart ezzel kifejezni?
- Miért mondta Brennus, hogy jaj a legyőzötteknek?
- Livius szerint az újjászervezett római sereg az elvonuló galloktól visszaszerezte az aranyat. Mennyire hihető ez a történet? Ha nem szerezték vissza az aranyat, miért állította ezt a történetíró?
Összegzés
Változás és folytonosság
- Mit tanultak a rómaiak a környező népektől?
- Milyen változások zajlottak le Itáliában a Kr. e. 8. és 6.század között?
- Kik és hogyan irányították Róma életét a köztársaság korában?
- Hogyan változott meg a patríciusok és a plebejusok közötti viszony?