32. A késő középkor

32. A késő középkor

32. A késő középkor

  • Milyen következményekkel jártak a járványos betegségek?
  • Hogyan védekeztek ellene?
  • Keressünk példákat olyan könyvekre vagy filmekre, amelyek a százéves háborúról és Jeanne d'Arcról (zsán dárk) szólnak!
A térkép megmutatja, hogy miként terjedt el a pestis a 14. századi Európában. A betegséget hajósok hozták be a Fekete-tenger felől, a Krím félszigetről és Itália partvidéke felől. A kereskedelmi útvonalak mentén terjedt el a kontinensen.
A pestis elterjedése a 14. században Melyik kereskedelmi útvonalon tört be a pestis Európába? Mely tényezők segítették elő a járvány terjedését? Hol pusztított leginkább a pestis? Miért sújtotta kevésbé a járvány Európa északi és keleti régióit?

Nyugat-Európa válságaMilyen válságtünetek jelentkeztek a 14. században?

A pestisdoktor kezében botot tart, hosszú, viaszos köpenyt, kalapot, kesztyűt visel. Jellegzetessége az arcát elfedő, hosszú madárcsőrre emlékeztető maszk, amelybe illatos gyógynövényeket helyeztek.
Pestisdoktor (17. századi ábrázolás) Nézzünk utána, miért viseltek ilyen különleges álarcot a pestisdoktorok!

Nyugat-Európa fejlődése a 14–15. században megtorpant, a korszakot végigkísérték a különböző járványok és háborúk. Az elmúlt évszázadokban művelés alá vont, rosszabb minőségű földterületek kimerültek. Egyes térségekben újra felütötte fejét az éhínség, és a termelésnek az átlaghőmérséklet csökkenése és a csapadékosabb időjárás sem kedvezett. Az éhezéstől legyengült szervezet kevésbé tudott ellenállni a betegségeknek, járványoknak.

A 14. század közepén a nagy pestisjárvány végigpusztította Európát. A kórt genovai hajósok hozták be a Krím félszigetről (1347–48), és a betegség a távolsági kereskedelem útvonalain gyorsan elterjedt. A pestis ellen nem tudtak védekezni, a betegség továbbterjedését a városok rossz higiéniai viszonyai még jobban felerősítették. A falvakban az emberek mellett az állatok is tömegesen pusztultak. A sűrűn lakott régiók (például Észak-Itália, Champagne, Flandria, Dél-Anglia) népessége megfogyatkozott, Európa lakossága mintegy 15-20 millió fővel csökkent. A pestis Kelet-Közép-Európára is átterjedt, ám az itteni, alacsonyabb népsűrűségű területet kevésbé sújtotta.

Infó ikon

Az Úr 1348. évében földünknek szinte egész területén oly halál dühöngött, amilyenhez fogható igen ritkán volt ismeretes. Az élők valóban alig győzték eltemetni a holtakat, vagy borzalommal elkerülték őket. Oly nagy iszonyat fogott el szinte mindenkit, hogy alig jelentkezett valakin egy seb vagy daganat, rendszerint a hónaljában vagy lágyékán, az áldozat máris minden segítség nélkül maradt, sőt rokonai is elhagyták. Az apa fekhelyén hagyta fiát, és a fiú az apját. Nem is csoda, hiszen amikor egy-egy házban valakit e baj ledöntött a lábáról és végzett vele, gyakran megesett, hogy a többi ott lakó is mind fertőzést kapott, és meghalt ugyanoly hirtelenül, mi több: hallani is szörnyű, de a kutyák, macskák, kakasok, tyúkok és a többi háziállatok is mind ugyanígy jártak. Az egészséges em­berek pedig a rémülettől űzve menekültek, így aztán az ápolás hiánya következtében olyanok is sokan meghaltak, akik egyébként talán megmenekültek volna. (Részlet VI. Kelemen pápa élettörténetéből)

Kérdés ikon
  • Mi tette félelmetessé a pestist az emberek számára?
  • Milyen hatást váltott ki egyesekből?
  • Vitassuk meg, mit gondolhatott a kor embere a pusztító betegségről!
  • Nézzünk utána, mi okozza a pestist, és milyen fajtái vannak!
A pestisjárványok kora

Rá@dás

A templomosok „átka” és a százéves háború okai

A középkori illusztráció két férfi megégetéséről készült: kezük egy rúdhoz van kötözve, meztelenül állnak a hatalmas lángnyelvek között. A hóhér saját arcát eltakarja, amíg egy bottal a tűzre vetett fahasábokat igazgatja. A kivégzést szomorú arccal, összefont kézzel nézik az emberek.
Jacques de Molay nagymester megégetése 1314-ben

A százéves háború (1337–1453)Milyen jellemzői voltak az elhúzódó háborúnak?

A crécyi csatához felsorakozott két sereg: a lovasság ellen ásott árok két partján az angol és a genovai számszeríjászok álltak. Angol részről őket követték a páncélos lovagok, akik gyalogosan voltak felsorakoztatva, a francia sereg lovassággal és gyalogsággal is rendelkezett.
A crécyi csata (1346) Rekonstruáljuk a csata menetét a térkép segítségével! Hol követtek el taktikai hibát a franciák?

Az egymással rokonságban lévő angol és francia dinasztiák vetélkedése a középkor egyik legnagyobb háborújához vezetett. A kibontakozó hadműveletekben két eltérő harcmodorú sereg csapott össze. Az angolok gyalogosan küzdő íjászosztagainak nyílzápora félelmetes csapásmérő erővel bírt. Velük szemben a franciák a lovagi hadviselés (nehézfegyverzetű, zárt sorokban támadó lovasalakulatok) rohamát próbálták alkalmazni. A háború csataterein már megjelentek a tűzfegyverek is, de a korabeli ágyúk még kevésbé voltak hatékonyak. A háború első nagyobb csatái elsöprő angol sikereket hoztak (például Crécy, 1346), így III. Edward serege Franciaország jelentős részét megszerezte. Az elhúzódó hadműveletek miatt a népességet járványok és éhínségek pusztították (hosszú várostromok, parasztfelkelések). A harcokat gyakran fegyverszünetek és átmeneti békék szakították meg.

15. századi lovag
Infó ikon

Ezen a szombaton reggel a francia király [VI., Valois Fülöp] is elindult Abbeville-ből, és kibontott zászlókkal lovagolt az ellenség ellen. És bizonyára szép látványt nyújtottak ezek a nemesen felöltözött, gazdagon feldíszített urak, a lobogó zászlók és a mezőkön átlovagoló megszámlálhatatlan csapatok. […] Mikor a zivatar elmúlt, a genuaiak [genovai számszeríjászok] és a gyalogkatonák a vezér parancsára a csatasor elé állottak oly közel az angolokhoz, hogy egymásra lőhessenek. És az angol íjászok csakhamar legyőzték és megszalasztották a genuaiakat és a gyalogkatonákat; de a francia urak csapatai annyira égtek a vágytól, hogy előrenyomuljanak és az ellenséggel szembeszálljanak, hogy senki sem ügyelt semmi parancsra, s úgy rohantak előre rendetlenül és összevegyülve, hogy a genuaiakat egészen bezárták maguk és az angolok közé. […] Így a gyönge lovak a földre zuhantak, majd az erősek is az elesettek közé hullottak, s azok, akik hátul voltak, nem törődtek a tolongással, s ők is azok közé zuhantak, kik a földön hevertek. Viszont az angol íjászok oly sűrűn és szakadatlan lőttek azokra, kik állottak, hogy a lovak a nyílvesszőktől megsebesítve egészen megvadultak. Egyik nem akart előre menni, a másik előre rohant, a legtöbb egészen megvadult, mások félelmükben a nyilaktól uraik akarata ellenére megfordultak, az erősen megsebesültek pedig a földre zuhantak. És az angol páncélos vitézek, kik gyalog voltak felállítva, előrenyomultak, utat törtek maguknak a franciák között, kik sem magukon, sem lovaikon nem tudtak segíteni, s tőrrel, csatabárddal és rövid, erős karddal felfegyverkezve, úgyszólván ellenállás nélkül ölték az embereket, mert ezek nem segíthették egymást, és mozdulni se tudtak, egyik a másik miatt. Soha nem esett ily nagy vereség, és soha el nem veszett annyi derék ember oly rövid idő alatt. És a franciák e nagy szerencsétlensége éjjelig tartott, mert az éj elválasztotta a küzdő feleket. (Froissart kortárs francia történetíró leírása a crécyi csatáról; 1346)

Kérdés ikon
  • Mi jellemezte az angol, és mi a francia seregek harcmodorát?
  • Milyen fegyverekkel küzdöttek a szemben álló felek?
  • Miért tudtak győzni az angolok?
A százéves háború menete
A százéves háború menete (Az ábra felső részén a fontosabb francia királyokat, alul az angol uralkodókat emeltük ki.) Milyen okok vezettek a háború kirobbanásához? Állapítsuk meg, hány szakaszra bontható a háború! Milyen különböző harceljárások csaptak össze kezdetben? Hogyan hatott a francia hátországra az elhúzódó háború?

A 15. század első évtizedeiben Franciaország nehéz helyzetbe került, nagy részét az angolok ellenőrzésük alá vonták, míg a keleti területeket a velük szövetséges Burgundia szállta meg. A franciákat Jeanne d’Arc (ejtsd: zsán dárk) színre lépése mentette meg. A látomásaira hivatkozó tizenéves parasztlány önbizalmat adott a franciáknak. A páncélruhába öltözött lány egy kisebb osztag élén felmentette az angolok által ostromolt Orléans (ejtsd: orlean) városát (1429), majd egy gyors hadmozdulattal felszabadította a franciák koronázóvárosát (Reims).

Infó ikon

Anglia királya és ön, Bedford hercege, aki a francia királyság kormányzójának mondja magát […]. Szolgáltassák ki a Szűznek, akit Isten, az ég királya küldött ide, mindama kiváltságos városok kulcsait, melyeket önök elfoglaltak és erőszakkal bírnak Franciaországban. […] Önök pedig íjászok, nemesek és közrendűek hadinépe, akik Orléans városa előtt állnak. Isten hírével menjenek vissza hazájukba, mert ha nem így cselekszenek, úgy hírt fognak hallani a Szűzről, aki csakhamar meglátogatja majd önöket, az önök nagy kárára. Anglia királya! Ha nem így cselekednék, tudja meg, hogy hadvezér vagyok és bárhol Franciaországban találkozom embereivel, meneszteni fogom őket onnan, akár akarják, akár nem. Ha engedelmesek, megkegyelmezek nekik, de ha makacskodnak, megöletem valamennyit. Istennek, az ég királyának akaratából jöttem ide, teljes szívvel és lélekkel avégett, hogy egész Franciaországból kiűzzem önöket, és mindazokat, akik árulást, bajt és kárt akarnak hozni a francia királyságra. […] Válaszoljon tehát: Orléans városában kíván-e békét. De ha ezt nem tenné, úgy csakhamar emlékeztetni fogom erre, az ön nagy kárára. (Jeanne d’Arc levele Bedford herceghez, az Orléans-t ostromló angol sereg főparancsnokának; 1429)

Kérdés ikon
  • A levélben a középkorra jellemző formulák találhatók. Keressünk meg néhányat közülük!
  • Vitassuk meg, mennyire vehették komolyan a levelet az angolok!
  • Hogyan próbálta lelkesíteni Jeanne d’Arc a franciákat?

Jeanne d’Arc sikerei felélesztették a nemzeti öntudatot, és megfordították a háború menetét. A franciák Isten küldöttének, az angolok és az angolpártiak eretneknek tartották. Sorsa rövidesen megpecsételődött, az ellenség fogságába került, ahol máglyán megégették (1431). Halála ellenére a franciák folytatták az ellentámadást, és 1453-ban a százéves háború az angolok vereségével zárult.

A százéves háborút ábrázoló időszalag, amely megmutatja, hogy 1346-tól az utolsó felszabadító harcokig az angol és a francia uralkodók csapatai hol és mikor ütköztek meg egymással. A háború alatt a lovagi harcmodort átalakította a tűzfegyverek elterjedése és a zsoldos katonák alkalmazása.
A százéves háború utolsó szakasza Milyen eredményeket értek el az angolok a 15. század első évtizedeiben? Melyik állam csatlakozott hozzájuk? Hová szorult vissza a Francia Királyság? Miért vált jelentőssé Jeanne d’Arc fellépése?

A katolikus egyház válságaMiért gyengült meg a katolikus egyház az időszakban?

Az avignoni pápai palota erődként is szolgált. A képen a középkor legnagyobb gótikus épületének homlokzata és kapuja látható, a kapu felett két nagyméretű őrtoronnyal, csúcsíves ablakokkal és támívekkel.
A pápák egykori lakóhelyének, az avignoni várnak a belső udvara Nézzünk utána, hány pápa élt itt ebben az időszakban, és milyen származásúak voltak!

A Szentszék, amely megnyerte az invesztitúraharcot a Német-római Birodalommal szemben, a francia király befolyása alá került a 14. században. IV. (Szép) Fülöp elérte, hogy a pápa áthelyezze Avignon (ejtsd: avinyon) városába a székhelyét. Az „avignoni fogság” (1309–1377) alatt az egyház egyre világiasabb életmódot folytatott, miközben elsősorban a francia politika irányvonalát támogatta. Az „avignoni fogság” fényűző időszaka után a Rómába visszatérő pápaság súlyos válságba került. Előbb a bíborosok megosztottsága miatt kettős pápaválasztás történt (1378), és az egyik pápa továbbra is önálló udvartartást vezetett Avignonban. A kialakuló nyugati egyházszakadást a nagyhatalmak ellentétei felerősítették. A zűrzavaros helyzetet a pisai zsinaton szerették volna rendezni (1409), de nemhogy a két pápa nem mondott le, de harmadikként még egy új pápát is választottak.

A végletesen megosztott katolikus világ válságát a kor német uralkodója (egyben magyar királya), Luxemburgi Zsigmond oldotta meg. Egy újabb egyetemes zsinatot hívott össze, ahol hosszas diplomáciai egyeztetést követően lemondatta a három pápát, és egy új, mindenki által támogatott pápát választottak (konstanzi zsinat, 1414–18).

Kitekintő

Jeanne d’Arc halhatatlansága

Jeanne d’Arc ábrázolása egy miniatúrán: aranyozott háttér előtt egy páncélt viselő fiatal lányt látunk, aki kezében kardot és zászlót tart.
Jeanne d’Arc-ábrázolás

1429-ben a tizenhét éves Jeanne d’Arc látomásaitól hajtva megjelent VII. Károly udvarában. A fiatal lány az egyházi bíróság előtt is bizonygatta látomásainak isteni eredetét. A katonák hinni akartak neki, így a páncélruhát öltött Jeanne d’Arc egy kisebb csapatot kapott a királytól, amellyel felmentette a szorongatott Orléans-t. A francia sereg önbizalmát visszanyerve ellentámadásba lendült, és egész Franciaországban elterjedt a csodatevő szűz híre. Az emberek remélték, hogy Isten megelégelte a háborút, és hírnöke segítségével kiűzhetik az angolokat.

A következő évben Jeanne d’Arc az angolokkal szövetséges burgundiak fogságába esett, akik átadták őt az angoloknak. (A Burgundiai Hercegség a 14. században jött létre, az egyik francia király adományozta a területet negyedszülött fiának. Burgundia a hataloméhes hercegek miatt Anglia szövetségesévé vált, annak ellenére, hogy francia nyelvű volt. A hercegek a francia királyok – saját unokatestvéreik – rovására próbálták kiterjeszteni a hatalmukat.) Az elfogott lányt az angolok eretnekséggel vádolták, rá akarták bizonyítani, hogy cselekedeteit nem Isten irányítja. A megfélemlített lány előbb elismerte tévedését, majd újra férfiruhát öltött, így visszaeső bűnösként égették meg. VII. Károly kísérletet sem tett Jeanne d’Arc kiszabadítására, az egyház csak évtizedekkel később ismerte be a per szabálytalanságait. A francia nemzeti ébredés szimbolikus alakját 1920-ban szentté avatták.

Összegzés

Változás és folytonosság

  • Miért nevezik a történészek a középkor utolsó évszázadait hanyatlónak?
  • Miben tért el az időszak az előző évszázadoktól?
  • Hogyan alakult a pápai főhatalom helyzete a 14–15. században?

Történelmi interpretáció

  • Jeanne d'Arc a francia nemzeti büszkeség és ellenállás jelképévé vált a későbbi korokban. Vitassuk meg, miért volt alkalmas a története erre a célra!

Menü

32. A késő középkor